564

مسمومیت با منواکسید کربن (CO)

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مسمومیت با منواکسید کربن (CO) علت مقدم مرگ است.

مسمومیت با منواکسید کربن (CO)

شایع‌ترین علل مرگ و میر مربوط به دارو در اثر داروهاى مسکن، ضدٌ افسردگى‌ها، آرام‌بخش‌هاى خواب‌آور، نورولپتیک‌ها، محرک‌ها و داروهاى خیابانی، داروهاى قلبى عروقی، ضدٌ تشنج‌ها، آنتى‌هیستامین‌ها، و داروهاى اسم است. عوامل غیرداروئى که موجب مسمومیت مرگبار مى‌شوند.

شامل الکل‌ها، گلیکول‌ها، گازها، و بخارات، مواد شیمیائی، مواد تمیزکننده، آفت‌کش‌ها، و مواد خودانگیزان مى‌باشند. تشخیص مسمومت یا مصرف بیش از حد دارو در هر بیمارى که با کما، تشنج، یا نارسائى حاد کلیوی، کبد، یا مغز استخوان مراجعه مى‌کند، باید مدٌ نظر باشد.

منوکسیدکربن را قاتل بی‌صدا می گویند زیرا شما نه می‌توانید متوجه حضور آن در بدن خود شوید و نه می‌توانید آنرا استشمام کنید چون گاز منوکسیدکربن، یک گاز بی‌رنگ و بدون بو است.اما شما با دانستن علایم آن می‌توانید از مسمومیت با این گاز پیشگیری کرده و جان خود و خانواده خود را نجات دهید.

مسمومیت با مونوکسید کربن (CO) می‌تواند باعث سردرد، گیجی و باریک بینی (که در آن همه چیز را در اطراف به مانند تونل می‌بینید) و نیز لب‌ها و ناخن‌های قرمز شود.

منواکسید کرین گازی است که در اثر سوختن ناقص سوخت های فسیلی مانند نفت، گاز، بنزین ، گازوئیل و ذغال چوب حاصل می شود و چون گازی بی رنگ ، بی بو، بی مزه و غیر محرک است مسمومیت با آن به سادگی رخ می دهد.

میل ترکیبی منواکسید کربن با هموگلوبین بسیار بیشتر از اکسی‍ژن بوده و در خون با هموگلوبین ترکیب پایداری تشکیل می دهد به تدریج با بالا رفتن میزان مونواکسیدکربن در خون ، میزان هموگلوبین آزاد و در دسترس برای انتقال اکسیژن کاهش یافته و در نتیجه اکسیژن رسانی به بافتهای بدن از جمله مغز راکاهش میدهد.

و سبب بروز مسمومیت شده و سیستم عصبی دچار اختلال می گردد و قدرت هر گونه اقدامی از فرد مسموم سلب می شود. هموگلوبین که بخشی از سلول‌های قرمز خون و حامل اکسیژن به بافتهای بدن است با مونوکسید کربن (CO) بسیار سریعتر از اکسیژن ممزوج شده و بنابراین هیچ مکانی برای حمل اکسیژن توسط هموگلوبین باقی نمی‌ماند.

علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن :

  علائم مسمومیت با منواکسید کربن می تواند طیف وسیعی از علائم را شامل شود که در بیماری های مختلفی دیده می شود .

متاسفانه بسیاری از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده اند. سعی در خوابیدن می کنند .ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه به آنفلوآنزا، بروز مسمومیت در افراد را نشان می‌دهد .

  ۱ – سردرد

  ۲ – ضعف جسمانی

  ۳ – سرگیجه و بی قراری

  ۴ – تهوع و استفراغ

  ۵ – خمیازه کشیدن بیش از حد

  ۶ – کاهش دید از علایم عمومی مسمومیت‌ها هستند

  ۷ – حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی از جمله علایم اولیه مسمومیت در افراد به شمار می‌روند. چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند .

  علائم مراحل پایانی و نزدیک به مرگ :

  کبودی دست، دور لب‌ها و نوک انگشتان از علایم پایانی مسمومیت با گاز CO به شمار می‌روند که در نهایت فرد دچار تنگی نفس شده و فوت می‌کند .

  گروه های در معرض خطر :

  تمامی افراد در معرض خطر قرار دارند ولی کودکان، زنان باردار و سالمندان جزو گروه آسیب پذیر و در معرض خطر بیشتری با منواکسید کربن هستند و علایم مسمومیت در آنها سریع و با شدت بیشتری ایجاد می‌شود. همچنین غلظت گاز منواکسید کربن در فضای اتاق در ایجاد مسمومیت بسیار موثر است .

در صورتی که درصد کربوکسی هموگلوبین خون به ۸۰ – ۷۰ درصد برسد منجر به مرگ می شود .

مسمومیت حادمسمومیت حاد ناشی از CO از طریق استنشاق (Inhalation) بوجود می آید . جذب منو اکسید کربن و علائم ناشی از آن دقیقا به غلظت منو اکسید کربن در هوای دمی ، زمان تماس و وضعیت فعالیتی فرد در معرض تماس با CO بستگی دارد .

غلظت ۱۰۰ ppm : معادل ۰٫۰۱% در طی تماس ۸ ساعته هیچگونه علامتی ایجاد نمی کند در بعضی افراد می تواند تغییرات قلبی عروقی را در سطوح CoHb بیش از ۵ % نشان داد .

غلظت ۵۰۰ ppm : یعنی ۰٫۰۵% برای یک ساعت در جریان کار سبک ممکن است علامتی ایجاد نکند یا فقط باعث سردرد سبک و کوتاه شدن نفس گردد . خون حاوی حدود ۲۰ % CoHb خواهد بود . تماس طولانی با چنین غلظتی یا فعالیت بیشتر باعث می شود.

تا درصد اشباع هموگلوبین از منو اکسید کربن به ۴۰ تا ۵۰ درصد برسد که علائم سردرد ، تهوع ، تحریک پذیری ، افزایش تنفس ، درد قفسه سینه ، کنفوزیون ، اختلال قضاوت و غش هنگام افزایش فعالیت همراه است .

غلظت بیش از ۱۰۰۰ ppm : یعنی ۰٫۱% باعث فقدان هوشیاری ، نارسایی تنفس و مرگ می گردد اگر تماس برای بیش از یک ساعت ادامه داشته باشد . در این صورت خون حاوی ۵۰ تا ۹۰ درصد CoHb خواهد بود .

هیپراکتیویته ( بیش فعالی ) رفتار عجیب غریب (Bizarre Behavior) و تشنج در جریان دوره ریکاوری ( بهبودی ) می تواند بروز کنند .

میونکروز ، نروپاتی ، نارسایی کلیوی ، پورپورای ترومبوسیتوپنیک (TTP) و نوریت رتربولبار همراه با ادم نورورتینال بعد از مسمومیت شدید با CO رخ داده اند . در ۷ درصد موارد مسمومیت مهلک با منوکسید کربن ، سطح CoHb کمتر از ۴۰ درصد می باشد .

 مسمومیت مزمن

مسمومیت مزمن ناشی از انباشت منو اکسید کربن در بدن بروز می کند . بعد از بازگشت سطح CoHb خون به مقدار طبیعی ، حساسیت به منو اکسید کربن افزایش نمی یابد مگر اینکه آسیب مغزی بوجود آید .

به هر حال آنوکسی مکر ناشی از جذب Co می تواند باعث افزایش تدریجی آسیب CNS همراه با فقدان حس در انگشتان ، حافظه ضعیف ، نشانه رومبرگ مثبت و بدتر شدن وضعیت ذهنی گردد . مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی در افرادی که با سطوح پایین Co در تماس بوده اند ، اندکی افزایش می یابد .

نشانه رومبرگ (Romberg`s Sign) عبارت است از حالت نوسانی بدن یا زمین خوردگی هنگانی که شخص چشم هایش بسته است و در حالی که ایستاده و پاهایش نزدیک یکدیگر هستند . البته این نشانه در تابس دورسالیس هم دیده می شوند .

 ارزیابی و یافته های پاراکلینیکی

۱ – اندازه گیری سطح خونی کربوکسی هموگلوبین

۲- انجام ABG

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.