1834

همانژیوم کبدی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

همانژیوم شایع ترین توده خوش خیم کبدی است که در هر سن و سالی می تواند تشخیص داده شود، اما در سنین میانسالی و بین ۳۰ تا ۵۰ سال احتمال روبه رو شدن با آن بیشتر خواهد بود.

همانژیوم کبدی

اصطلاح همانژیوما به وجود هر گونه کلافه عروقی که در آن عروق کوچک و بزرگ بصورت پیچ در پیچ درهم تنیده شده و به شکل توده های نا منظم کوچک و بزرگ در آمده اند اطلاق میشود . با توجه به اینکه عروق اعم از شریان و ورید ها در سراسر بدن وجود دارند.

لذا از نظر تئوری امکان بروز همانژیوم درسراسربدن وجود داشته و در صورتی که این کلاف تومورال عروقی در کبد ایجاد شود بنام همانژیومای کبدی نامیده میشود. همانژیوم شایع‌ترین تومور خوش‌خیم کبد است و به استثناء پوست و غشاهای مخاطی – کبد نیز شایع‌ترین محل بروز همانژیوم‌ها است. زنان ۶ برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

هنگامی که توده های خوش خیم کبدی ایجاد می شود، بیمار علامت خاصی ندارد و آنزیم های کبدی هم طبیعی است.همچنین بیلی روبین و عملکرد کبد نیز در این شرایط نرمال بوده و توده در حقیقت به صورت اتفاقی تشخیص داده می شود.

اندازه اغلب همانژیوم‌ ها کوچکند و علامت ایجاد نمیکنند و معمولا در جریان انجام بررسی سونوگرافی به هر دلیل دیگر، بطور اتفاقی کشف میشود . اکثر افرادی که دارای همانژیوم کبدی میباشند هیچوقت دچار علامت و عارضه نمی شوند و به درمان نیاز پیدا نمی کنند مگر اینکه اندازه آن بزرگتر باشد.

که در اینصورت شخص ممکن است دچار درد مبهمی در قسمت بالا و راست شکم شود و یا تهوع و استفراغ داشته باشد. بندرت ممکن است همانژیوم کبدی پاره شده و به داخل حفره شکم خونریزی کند.

در طی حاملگی و یا با مصرف استروژن اندازه همانژیوم کبدی بزرگتر میشود حاملگی برای افراد مبتلا به همانژیوم قدغن نمی باشد. هر چند که در طی بارداری ممکن است اندازه توده مقداری بزرگتر بشود.

وقتی بر اساس یافته سونوگرافی به همانژیوم کبدی مشکوک شدیم جهت تایید تشخیص می توان از CT اسکن تری فازیک با تزریق وریدی ماده حاجب یا MRI استفاده نمود.

پس از تایید تشخیص همانژیوم کبدی توصیه میشود ۶ و ۱۲ ماه بعد سونوگرافی مجدد جهت ارزیابی اندازه توده انجام شود اگر تغییری در اندازه توده دیده نشود فاصله بررسی ها بیشتر میشود. اگر اندازه توده بیشتر از ۱۰ سانتی متر باشد سونوگرافی سالانه توصیه میشود.

در چه مواردی همانژیوم کبدی نیاز به درمان دارد ؟

در موارد زیر درمان جراحی توده توصیه میشود.

۱) همانژیوم کبدی بزرگ باشد و موجب درد و ناراحتی بیمار شود.

۲) با اثر فشاری روی اعضا مجاور ایجاد مشکل نماید.

۳) احتمال پارگی بیشتر باشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.