484

چگونه اکسیژن را جذب می کنیم؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

انسان بدون اکسیژن قادر نیست زندگی کند. ما برای اینکه فعل و انفعالات حیاتی خود را ادامه دهیم، به اکسیژن احتیاج داریم. اکسیژن در هوای پیرامون ماست. این گاز حدود یک پنجم از حجم هوای اطراف ما را تشکیل می دهد.

چگونه اکسیژن را جذب می کنیم؟

در درون بدن ما گروه های مخصوصی از یاخته ها وجود دارند که جذب اکسیژن را امکان پذیر می سازند. این یاخته ها در درون شش های ما هستند.

ما اکسیژن را از طریق شش هایمان به درون بدن می فرستیم و اکسیژن نیز از طریق شش ها به جریان خون ما انتقال داده می شود؛ سپس با جریان خون به تمام نقاط بدن می رسد. عمل «دَم» اکسیژن لازم برای ادامه تنفس را در اختیار یاخته ها می گذارد.

اکسیژنی که خون با خود به نقاط مختلف بدن می رساند، قسمتی از هوایی است که ما تنفس می کنیم. هوا معمولاً از طریق بینی به درون شش ها فرستاده می شود و قبل از رسیدن به گلو، گرم و تمیز می گردد. هوای مزبور سپس از گلو به تارهای صوتی و از آنجا به نای می رسد و بعد از نای، وارد شش ها می شود.

نای در درون قفسه سینه ی ما به دو لوله ی دیگر منشعب می گردد که هر کدام از آن دو لوله را یک «لوله ی نایچه ای» می نامند. هر لوله به یکی از دو شش بدن وصل می شود. لوله های مزبور به صورت لوله های به مراتب باریک تری در می آیند و شاخه شاخه می شوند.

هر کدام از این لوله های ریز و ظریف نیز به خوشه ای از کیسه های ظریف هوایی متصل می گردد. این کیسه ها دقیقاً به خوشه های انگور شباهت دارند و رویشان را شبکه ی ظریفی از مویرگ های فراوان پوشانده است.

خون آلوده از قلب به درون مویرگ های کیسه های هوا رانده می شود. در اینجا یک مبادله ی سریع صورت می گیرد. گاز زائد (یعنی گاز کربنیک) از جداره های ظریف مویرگ ها عبور می کند و وارد کیسه های هوا می شود. اکسیژنی که در کیسه های هوا وجود دارد، وارد مویرگ ها می شود و به یاخته های سرخ رنگ خون می رسد.

در این حالت، خون دارای اکسیژن می شود و به بخش چپ قلب می رود و از آنجا قلب همان خون اکسیژن دار را به تمام یاخته های بدن ما می رساند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.