Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
گرانولومای ناف
2138

گرانولومای ناف

|
0 دیدگاه

گرانولوم چرکی عبارت است از ضایعات پوستی متشکل از رگ های خونی کوچک . این ضایعات مسری یا سرطانی نیستند. پوست هر کجای بدن می تواند درگیر شود.

گرانولومای ناف

گرانولومای ناف عبارتست از وجود یک زائده مخاطی در عمق ناف که معمولا در بالغین جوان بعلت عفونت مزمن ناف ایجاد میشود . توده کوچک مخاطی ایجاد شده فاقد لایه پوستی اپی درم بوده و درنتیجه باعث بروز ترشح چرکی سروزی بد بو و خون از عمق ناف شده و موجب نگرانی بیماران میشود .

گرانولوم ناف در خوش بینانه ترین حالت فقط محدود به ناف میباشد اما در موارد نادری ممکنست علامتی از دو ناهنجاری مادر زادی مهم شکمی نافی یعنی ارتباط ناف با مثانه ( باز بودن مجرای اوراکوس) و یا ارتباط ناف با روده باریک ( باز بودن مجرای اومفالومزانتریک ) بوده باشد .

که در ناهنجاری اول ترشح ناف ادراری بوده و در ناهنجاری دوم از عمق ناف ترشحات رودهای و گاهی مدفوعی خارج میشود .بایستی توجه داشت که دو مورد اخیر در صورت شک بالینی نیازمند بررسی تصویر برداری و تشخیص دقیق و انجام عمل جراحی لاپاراتومی برای درمان قطعی میباشند.

هرچند رعایت بهداشت ناف در هنگام استحمام و خشک کردن ناف حتی با سشوار و تمیز کردن با پنبه و الکل طبی برای همه پیشنهاد میشود ولی گرانولومای ساده ناف درمان طبی نداشته و درمان آن برداشتن گرانولوما و الکترو کوتریزاسیون قاعده ناف و پایه عروقی گرانولوما تحت بیحسی موضعی و در شرایط استریل میباشد .

گرانولوم نافی در نوزادان

گرانولوم نافی ، یک واکنش التهابی شایع هنگام افتادن بند ناف شیرخواران است. گرانولوم نافی یک توده قرمز رنگ جامد و نرم روی ناف است که در چند هفته اول زندگی ایجاد می‌شود.

ترشحات سروزی یا سروزی-خونی (serosanguinous) ممکن است رخ دهند. گرانولوم نافی را می‌توان با کوتر شیمیایی با استفاده از نیترات نقره درمان کرد. هر چند که جراحی به ندرت لازم است، گرانولومی که با وجود درمان مکرر همچنان باقی بماند نیاز به ارزیابی بیشتر دارد تا سایر پاتولوژی‌ها رد شوند.

گاهی بعد از افتادن بند ناف توده گوشتی کوچکی باقی می ماند که ممکن است خودش از بین برود و یا نیاز به درمان داشته باشد. این توده ها که “گرانولوم نافی” خوانده می شوند مشکلی جدی نبوده و در داخل آنها عصب وجود ندارد بنابراین در صورتیکه نیاز به درمان داشته باشند درمان آنها دردناک نخواهد بود.

[click_like post_id='162877']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.