2631

گلوبوس هیستریکوس

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

گلوبوس احساسی است که فرد طی آن به صورت اشتباه تصور می‌کند لقمه‌ای در گلویش گیر کرده و هرچه قورت می‌دهد پایین نمی‌رود!

گلوبوس هیستریکوس 

این احساس بر اثر برگشت اسید به داخل حنجره به وجود می‌آید و در همه سنین رخ می‌دهد، اما شیوع آن در کودکان کمتر بوده و در بزرگسالان طی دوران میانسالی شایع می‌شود. زنان به علت زودرنج بودنشان بیشتر در معرض تحریک عصب معده قرار دارند.

گلوبوس هیستریکوس (یا احساس گلوبوس)، احساس وجود یک لقمه یا فشار (بغض مانند) در گلو است که با بلع آب دهان از بین نرفته و همچنان ادامه می یابد. بیمار مبتلابه گلوبوس هیچگونه مشکلی از نظر بلع غذا ندارد و معمولاحالت گلوبوس سر میز غذا یا سر سفره فراموش شده و احساس نمی شود.

احساس گلوبوس معمولادر افرادی به وجود می آید که تحت فشار روحی هستند. مکانیسم ایجاد این بیماری افزایش انقباض دریچه فوقانی مری است. احساس گلوبوس را نباید با اشکال در بلع (دیسفاژی) اشتباه کرد. اشکال در بلع علامت مهمی است که در آن شخص هنگام بلع مایعات یا غذای جامد مشکل دارد یا این که مجبور است لقمه را با آب فرو دهد.

اشکال در بلع (دیسفاژی) علل مختلفی دارد که بعضی از آنها مانند سرطان مری خطرناک می باشد، در حالی که گلوبوس علامت بیماری خطرناکی نیست. بعضی از افراد مبتلابه بیماری برگشت محتویات معده به مری هم ممکن است .احساس گلوبوس کنند.

استرس مهم‌ترین عامل تحریک عصب معده و ترشح هورمون‌هایی است که باعث التهاب و ورم آن و بخصوص ایجاد مشکل گلوبوس می‌شود. احساس پری، درد، نفخ معده، سیری زودرس و حتی گاهی احساس گرسنگی بیش از حد از علائم این بیماری محسوب می‌شود.

آزمایش خاصی برای تشخیص گلوبوس وجود ندارد. در حقیقت تشخیص گلوبوس هیستریکوس بر اساس رد سایر علل بیماری است. پزشک معالج قبل از این که تشخیص گلوبوس را بدهد بررسی های کامل از مری و گلو انجام می دهد، تا بیماری های دیگر را رد کند.

اگر رادیوگرافی مری با باریم نرمال گزارش شود، آزمایش های بیمار طبیعی باشد، غده تیروئید طبیعی باشد و بیماری خاصی یافت نشود، تشخیص گلوبوس هیستریکوس داده میشود.

درمان گلوبوس هیستریکوس چیست ؟ احساس گلوبوس نیاز به درمان خاصی ندارد. درمان حمایتی است اساس درمان اطمینان بخشیدن به بیمار می باشد. رفع مشکلات و تنش های روحی به حل مشکل بیمار کمک می کند. تجویز دارو های ضدافسردگی و ضد اضطراب در افراد دارای مشکلات روحی و روانی، موثر میباشد.

در صورت وجود ریفلاکس داروهای ضد اسید معده مفید می باشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.