248

بارداری در خانم‌های چاق

|
0 دیدگاه

خانم های چاقی که قصد باردارشدن دارند اول باید اقدام به کاهش وزن کنند به همین جهت زمان مناسب مراجعه به پزشک پیش از باردار شدن در این افراد اهمیت ویژه ای دارد.

بارداری در خانم‌های چاق

 لاله اسلامیان، متخصص زنان و فلوشیپ مادر و جنین در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛

در خصوص داشتن بارداری سالم برای خانم های چاقی که قصد باردارشدن دارند، اظهار کرد: این گروه از بانوان اول باید اقدام به کاهش وزن کنند و سپس باردار شوند و در طول دوران بارداری دچار مشکلات و عارضه های ناشی از وزن خیلی زیاد نشوند؛ بنابراین زمان مناسب مراجعه به پزشک پیش از باردار شدن در این افراد اهمیت ویژه ای دارد.

وی با بیان بهترین زمان مراجعه به پزشک پیش از بارداری،گفت: این مراجعه بهتر است سه ماه قبل از اقدام به بارداری انجام گیرد،

البته این چکاپ مختص بارداری اول نیست بنابراین حتی قبل از اقدام به بارداری دوم و سوم هم باید به پزشک مراجعه کرد و به این ترتیب، اگر خانم مبتلا به کم‌کاری تیروئید، دیابت، پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی، عروقی و بیماری‌های دریچه قلب است، باید درمان شود و با اجازه پزشک اقدام به بارداری کند،

زیرا با مراجعه به موقع برای یک خانم سالم یک سری آزمایش انجام می‌دهیم و اگر زوج ها مشکلی نداشتند، با خیال راحت می‌توانند فرزند‌آوری کنند .

این فلوشیپ مادر و جنین در ارتباط با تاثیر ناهنجاری مادرزادی بر روی جنین ادامه داد: بروز این مشکل (شکاف کام مادر) در این گروه از خانم ها نسبت به دیگران بیشتر است‌ و معمولا ۱۸ هفته این مساله به همراه سایر بخش های بدن جنین توسط سونوگرافی بررسی می شود.

و با استفاده از سونوگرافی سه‌بعدی در افرادی که سابقه این مشکل را دارند، می‌توان شکاف کام را شناسایی کرد.

عوارض چاقی برای بانوان باردار

وی در مورد رویارویی با تشخیص قطعی شکاف کام یا لب جنین در سونوگرافی سه بعدی ، ادامه داد : اگر شکاف کام یا شکاف لب مشاهده شود، از مایع دور جنین باید نمونه برداشته و بررسی ژنتیک انجام می شود تا در صورت وجود مشکلی ریسه ای آن را تشخیص داد از سوی دیگر انجام غربالگری‌های معمول به همه خانم‌های دارای شکاف لب یا کام توصیه می شود.

از سوی دیگر خانم‌هایی که بارداری پرخطر دارند، خانم‌هایی که در سن بالا باردار می‌شوند، کسانی که با روش‌های کمک باروری باردار می‌شوند، مبتلایان دیابت، پرفشاری خون و خانم‌هایی که سابقه سقط مکرر دارند، ‌نوزاد کم وزن به دنیا آورده‌اند و خانم‌هایی که به علت پرفشاری خون، نوزاد خود را از دست داده‌اند باید به فلوشیپ مادر و جنین مراجعه کنند ..

وی با اشاره به عوارض چاقی برای بانوان باردار، اظهار کرد : احتمال افتادن روی زمین (سقوط) در این افراد بیشتر است‌ همچنین کاهش فعالیت و چاقی، احتمال دیابت را در بارداری افزایش می‌دهد بنابراین برای آن گروه از بانوان در بدو ورود، غربالگری دیابت انجام می‌ گیرد.

در حالی که در خانم‌های دیگر این غربالگری در ۲۴هفتگی انجام می‌شود و از سوی دیگر بانوان باردار چاق بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به پرفشاری خون و حتی مسمومیت بارداری (پره اکلامپسی) و یا ایجاد لخته خون در پاها هستند .

این متخصص زنان با اشاره  به چند توصیه مهم درباره میزان افزایش وزن در دوران بارداری گفت: تا ۱۸ کیلوگرم افزایش وزن در بارداری دور از احتمال نیست اما در خانم‌های چاق این افزایش وزن باید پنج تا هفت کیلوگرم باشد،  زیرا در خانم‌هایی که وزن بالا دارند.

در تمام طول بارداری شاید به ناچار از درمان ضد انعقاد برای جلوگیری از ایجاد لخته های عروقیق استفاده شود.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.