463

سرطان روده بزرگ

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در این بیماری سلول های سرطانی در داخل بافت روده شروع به تکثیر می کنند،

سرطان روده بزرگ

اگر چه این سرطان از جمله معمول تررین سرطان های بشر به حساب می آید اما به دلیل بهبود روش های غربالگری و تشخصی و عدات روزمره زندگی، تعداد موارد جدید این بیماری و مرگ ناشی از آن بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.
این بیماری در هر سنی بروز می یابد اما میزان بروز در سن بالای ۵۰ سال بیشتر است. زمانی که در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، این سرطان درمان پذیر است، اما تشخیص آن در این مراحل هیچگونه علامتی ندارد. روده بزرگ بخشی از سیستم گوارشی می باشد.

این سیستم شامل دهان، مری، معده، روده های بزرگ و کوچک است.

روده باریک از انتهای معده شروع و به روده بزرگ ختم می شود و سپس روده بزرگ نیز از آنجا تا محل مقعد ادامه می یابد. روده بزرگ شامل دو بخش است : بخش اول کولون نامیده می شود که حدود ۱۸۰ سانتیمتر طول دارد. بخش دوم راست روده است که طول آن به ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر می رسد.

علائــــــم و نشانــه هــا :

علائم این بیماری ممکن است شبیه سایر علائم نظیر عفونت ها، تب، بواسیر و بیماری های التهابی روده باشد. بنابراین مراجعه به پزشک به منظور ارزیابی بهتر، لازم و ضروری می باشد. چرا که در مراحل اولیه، این بیماری قابل درمان است.
از جمله نشانه هایی که مراجعه به پزشک را ضروری می کند می توان موارد زیر را نام برد:
* وجود هر گونه تغییر در عادات دفعی روده نظیر اسهال، یبوست، یا کاهش قطر مدفوع در صورتی که بیش از یک روز طول بکشد و علت آن نامعلوم باشد.
* خونریزی از راست روده یا وجود خون در مدفوع، چه قابل رویت باشد چه با انجام آزمایش معلوم شود.
* دردهای قولنجی معده
* استفراغ
* ضعف و خستگی
* یرقان و زردی پوست یا سفیدی چشم
در بعضی از موارد ممکن است فرد مبتلا به سرطان باشد اما هیچ علامتی نداشته باشد، بنابراین غربالگری در افراد پر خطر مثل افراد بالای ۵۰ سال ضروری می باشد.

مراحل سرطان :

عود سرطان به معنای برگشت دوباره آن بعد از درمان می باشد. ممکن است عود سرطان، در روده بزرگ یا سایر قسمت های بدن نظیر کبد یا ریه رخ دهد.

اگر عود بصورت درگیری تنها یک ناحیه از بدن باشد باید جراحی انجام شود، اما در صورت درگیری بیش از یک ناحیه و انتشار سرطان در قسمت های مختلف بدن ممکن است از روش های دیگری نظیر شیمی درمانی یا رادیوتراپی استفاده شود.

روش هــــــای درمــــــــــانی :

به طور کلی سه روش درمانی جهت سرطان روده بزرگ وجود دارد که شامل جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی است. روش درمانی دیگری وجود دارد که درآن از روش های بیولوژیکی استفاده می شود. البته استفاده از این روش ها در حد مطالعات بالینی است.

جراحی – پرتو درمانی – شیمی درمانی :

شیمی درمانی : در این روش، از داروها جهت کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود.

داروهای ضد سرطانی اکثراً به فرم تزریق داخلی در بدن یا داخل عضلات و برخی به فرم خوراکی استفاده می شود. شیمی درمانی یک روش درمانی به حساب می آید به این معنا که دارو از طریق خون به قسمت های مختلف بدن می رود تا سلول های سرطانی را بکشد.

در این روش داروها بصورت دوره ای تجویز می شوند یعنی دوره درمانی با یک دوره استراحت ادامه می یابد و بعد از آن، از ابتدا دوره درمانی شروع می شود. در صورتی که سلول های سرطانی، کبد را درگیر کرده باشند، می توان دارو را مستقیماً به شریان های تغذیه کننده کبد تزریق نمود.

بعد از آن که جراح تمامی سلول ها و بافت سرطانی را از طریق جراحی برداشت، یک دوره شیمی درمانی نیز داده می شود تا سلول های سرطانی باقیمانده نیز، در صورت وجود از بین بروند.

عوارض جانبی شیمی درمانی :

داروهای شیمی درمانی معمولاً سلول های با سرعت تکثیر بالا را مورد هدف قرار می دهند. از آن جایی که در بدن علاوه بر سلول های سرطانی بافت هایی نظیر سلول های خونی، بافت پوششی سیستم گوارشی و سلول های فولیکول و نیز از سرعت تکثیر بالایی برخوردار هستند. لذا ممکن است این بافت ها نیز مورد هدف داروهای شیمی درمانی قرار بگیرد.

در نتیجه از جمله عوارض جانبی می توان به عفونت، خستگی، ریزش موی موقتی، زخم های دهانی و غیره اشاره کرد. کاهش کلی سلول های خونی، از جمله مهمترین عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی است.

از آنجایی که داروهای شیمی درمانی، مغز استخوان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است کم خونی ( بصورت انرژی انجام کارها)، کاهش پلاکت های خونی (بصورت خونریزی) و کاهش گلبول های سفید (بصورت استعداد ابتلا به عفونت ها) ایجاد شود. معمولاً همه کسانی که از این روش درمانی استفاده می کنند به تمامی این علائم مبتلا نمی شوند،

هم چنین در طی دوره استراحت و بعد از قطع درمان تمامی این علائم برطرف می شوند.

عوامل تشدید کننده : مصرف زیاد گوشت های چرب، غذاهای غیر چرب، غذاهای سرخ کرده، چاقی و اضافه وزن

عوامل بازدارنده : مصرف میوه جات تازه مخصوصاً سبزیجات تازه، مصرف گوشت ماهی به جای گوشت های قرمز، حبوبات، غلات، نوشیدن آب زیاد، و آب پز کردن غذاها (به جای سرخ کردن)

تاثیر آب یونیزه قلیایی در شیمی درمانی :

این نوع آب با ۴ ویژگی اصلی که دارد به گردش خون کمک بسیار زیادی می کند و باقیمانده سموم، داروها و مواد شیمیایی مخرب را از طریق سیستم دفعی بدن (کلیه ها مجاری ادراری روده بزرگ) دفع می نماید.

در ضمن قلیایی بودن آب باعث می گردد اثرات تخریبی داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی روی سلول های سالم بدن حداقل برسد و در کاهش عوارض نامطلوب بعد از شیمی درمانی مثل بی حالی، یبوست های شدید، احساس تهوع، ریزش مو و ….. بسیار موثر بوده و آنها را به حداقل می رساند.

عوامل خطر در سرطان روده بزرگ :

عوامل زیر ممکن است شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ را در فرد افزایش دهد :

سن : اکثر افراد مبتلا به این بیماری سن بالای ۵۰ سال دارند، اما ممکن است این بیماری در هر سنی اتفاق بیافتد

رژیم غذایی : بین این بیماری و رژیم غذایی پر چربی و پر انرژی و کم فیبر رابطه مستقیم وجود دارد.

پولیپ ها: این بیماری بصورت رشد توده های خوش خیم در جدار روده تعریف می شود. به نظر می رسد که در این ساختار و شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ افزایش یابد.

تاریخچه مشخص : احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی که قبلاً سرطان های روده بزرگ داشته اند و خانم هایی که مبتلا به سرطان تخمدان، رحم و یا پستان بوده اند بیشتر است. در حال حاضر در بعضی از موارد این سرطان، ژن های مسئول، شناسایی شده اند. لذا قبل از بروز سرطان، چنین افرادی را از نظر حامل ژن بودن، مورد بررسی قرار می دهند.

کولیت اولسروزیس : در این بیماری پوشش جدار روده بزرگ دچار التهاب شده است. افراد مبتلا به این بیماری احتمال بیشتری در ابتلا به سرطان کولورکتال دارند.

عدم نوشیدن کافی مایعات : بدلیل عدم استفاده از آب و نوشیدنی، سلول های دیواره گوارشی خشک شده و تجمع مواد زائد و سموم در آن به طور دراز مدت باعث بروز سرطان های مختلف کولون می شود.

و اما تاثیر آب یونیزه قلیایی در درمان سرطان روده :

از فواید آب یونیزه قلیایی خاصیت آنتی اکسیدانی بودن آن است، این آب با بار منفی زیادی که دارد مانع از فعالیت اکسیژن های مخرب (رادیکال های آزاد) می گردد. سرطان ها عمدتاً بر اثر فعل و انفعالات داخل سلولی تحت تاثیر عوامل مخرب از جمله رادیکال های آزاد، املاح مخرب، کلر، نیترات (از سموم شایع در آب های آلوده) و عوامل ژنتیکی فعال شده بوجود می آیند.

این آب با آنتی اکسیدان بودن و داشتن pH قلیایی و یون های مفید قادر است که واکنش وارونه ایجاد نماید. به این معنی که جلوی تخریب سلولی را میگیرد و شرایط pH مورد نیاز سلول های سرطانی را از آنها گرفته و مانع از رشد سریع آنها می شود و البته مورد نیاز سلول سرطان یک pH اسیدی (محیط اسیدی) که این آب یونیزه قلیایی آن محیط را خنثی می کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.