319

سکته‌های قلبی و مغزی ۲ علت نخست مرگ و میر در ایران

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه سکته‌های قلبی و مغزی ۲ علت نخست مرگ و میر در ایران هستند از تدوین برنامه‌های ملی برای درمان این بیماری‌ها خبر داد.

سکته‌های قلبی و مغزی ۲ علت نخست مرگ و میر در ایران

محمد آقاجانی معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص مهم ترین علت مرگ و میر در کشور ، بیان کرد : سکته های قلبی و مغزی ۲علت اول مرگ و میر در ایران است،

به همین دلیل از دی ماه سال گذشتهبرنامه ملی سکته های قلبی تحت عنوان ۲۴۷ و برنامه ملی سکته های مغزی با کد ۷۲۴ راه اندازی شد که طبق آن ، بلافاصله و بعد از تشخیص سکته قلبی یا مغزی ، آمبولانس ها با اعلام کد مخصوص بیمار را به یکی از ۱۱۰ کشور که مخصوص درمان این سکته هستند، منتقل می کنند و زمان در این نقل و انتقال اهمیت حیاتی دارد .

وی گفت : در تهران هشت بیمارستان کاملا پیشرفته برای درمان سکته های حاد قلبی و مغزی در قالب اجرای کد های فوق با اورژانس کشور مشارکت ویژه ای دارند که با دریافت اطلاعات بیمار اقدامات لازم برای پذیرش ، آماده سازی تجهیزات و اتاق عمل برای بازکردن رگ و بستری قبل از انتقال وی به بیمارستان انجام می شود .

معاون درمان وزیر بهداشت همچنین با اشاره به نقش قابل توجه موتور آمبولانس ها در نجات بیماران دچار سکته، ادامه داد:

این موتور سیکلت ها بسیار سریع به بالین بیمار می رسند ، به دستگاه های دیسی شوک مجهز هستند که با دادن شوک به بیماری که دچار وقفه قلبی تنفسی شده، می توانند تا زمان رسیدن آمبولانس برای انتقال فرد به بیمارستان فرصت بیشتری را برای نجات وی ایجاد کنند .

تجهیز همه آمبولانس ها به دستگاه نوار قلب 

وی گفت: از مردم کشور تقاضا دارم که موضوع سکته های قلبی و مغزی را جدی بگیرند ، اگر شخصی دچار درد قفسه سینه ناگهانی و یا دچار اختلال تکلم یا اختلال حواس ناگهانی شد به اورژانس اطلاع داده شود تا هرچه سریع تر اقدامات اورژانسی و انتقال بیمار به مراکز درمانی انجام شود.

آقاجانی افزود: زمان طلایی در سکته مغزی چهار و نیم ساعت و در سکته مغزی ۶ ساعت است و اگر در این زمان طلایی بیمار به اورژانس بیمارستانی برسد، به واسطه باز کردن رگ مسدود و عامل سکته  می توان وضعیت جسمی او را به بهترین شکل کنترل کرده و عوارض سکته های قلبی و مغزی را به طرز چشم گیری کاهش داد.

وی با بیان اینکه هم اکنون در تهران سیستم برنامه سکته قلبی مستقر شده است، تصریح کرد : همه آمبولانس ها به دستگاه نوار قلب تجهیز شده اند به گونه ای که پس از رسیدن به بالین بیمار بلافاصله از بیمار دچار درد قفسه سینه نوار قلب گرفته و این نوار از طریق بستر مخابراتی به اورژانس مرکزی تهران ارسال می شود.

و یا در صورت تایید و تشخیص سکته توسط متخصص قلب مقیم به صورت ۲۴ ساعته مستقر است، بلافاصله آمبولانس از همان محل به بیمارستان تخصصی آماده درمان سکته ( باز کردن قلب از طریق آنژیو پلاستی ) اعزام می شود .

معاون درمان وزیر بهداشت همچنین با تاکید بر فرصت ۱۲ دقیقه ای برای انتقال بیماران دچار سکته به بیمارستان ها، ادامه داد : اگر چنین امکانی در سراسر کشور برای همه بیماران فراهم شود اقدام بسیار مهم و فوق العاده ای برای پیشگیری به موقع از عوارض سکته انجام گرفته است.

اما فعلا با این زمان طلایی فاصله داریم و انتظار می رود که موتور آمبولانس ها ، اورژانس هوایی و به طور کلی همه مجموعه اورژانس بتوانند این اتفاق مهم را رقم بزنند .

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.