337

بیماری که دید بیماران را مختل میکند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سلولهای مشتق از مغز دندان می توانند برای درمان بیماری دژنراسیون وابسته به سن ماکولا استفاده شوند.

بیماری که دید بیماران را مختل میکند

بیش از ۱۵ میلیون آمریکایی از دژانراسیون ماکولای (بیماری که ممکن است دید بیماران را مختل نماید) ناشی از بالا رفتن سن رنج می برند. این بیماری به آرامی شروع می گردد. در طول ماهها و یا سالها، توده هایی از بقایای سلولی و عروق جدید خونی می تواند در شبکیه چشم به وجود آمده و به بافت آن صدمه زده و باعث پیشرفت نابینایی گردد. در بسیاری از موارد اثرات این بیمار غیر قابل بازگشت است.

محققان tufts سعی دارند تا با استفاده از سلولهای مشتق شده از یک منبع غیر محتمل یعنی: سلولهای مغز دندان، بافت آسیب دیده شبکیه را جایگزین نمایند.

بهزاد گرامی نائینی بیولوژیست سلولهای بنیادی و استادیار دانشکده دندانپزشکی که مسئول این تحقیق بوده می گوید: “پیکره کلی سلولهای مغز دندان و سلولهای شبکیه مدلی متعارف دارند. هنگامی که جنین رشد می کند سلولهای بنیادی به صورت بافت شبکیه، سلولهای چربی، سلولهای استخوانی یا مغز دندان در آمده و در واقع به یک سطح مربوط می شوند.”

گرامی نائینی می گوید که ممکن است بتوانیم با برانگیختن این سلول ها در آزمایشگاه و با “برنامه ریزی مجدد” برای تبدیل به سلولهای شبکیه اقدام نماییم. او می افزاید: کلید این تحول سلولی در دستکاری مجموعه ای از نظام های ژنتیکی است که مشخص می کند سلولهای بنیادی در زمان مقرر می بایست کدام ژن را فعال نماید.

این نظامها ” اپیژنوم: epigenome” نام دارند که در واقع مجموعه ای از نشانه های مولکولی عمل می کنند که قطعاتی از DNA را نشانه گذاری می نمایند که حاوی ملزومات تشکیل سلول عصبی، شبکیه، مغز دندان یا بافتهای دیگر می باشد. او می گوید که با تنظیم مجدد آن نشانه ها می توانیم “ملزومات” مورد نیاز یک سلول را برای تعیین شکل نهایی آن تغییر بدهیم.

راه اندازی مجدد سلول

گرامی نائینی و گروه ب روی سلول های پرتوان القایی (IPS) کار کرده اند و توانسته اند با استفاده از سلولهای IPS به عنوان نقطه شروع سلولهای سالم شبکیه را تولید نماید تا برای جبران صدمات ناشی از دژنراسیون ماکولا در چشم تزریق گردند.

اما یک نکته وجود دارد. در فرآیند IPS که محققان ژاپنی در سال ۲۰۰۶ دست به انجام آن زدند از یک ویروس آزمایشگاهی برای تزریق ژنهای جدید به درون DNA سلول استفاده می شود. استفاده از این ویروس ها در خصوص تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) موانعی را ایجاد کرده است، زیرا این امکان وجود دارد که در یک کد ژنتیکی سلول، تغییرات ژنتیکی غیر قابل پیش‌بینی را به وجود آورد.

گروه Tufts بر این عقیده است که به جای تکیه بر ویروسها می توان با استفاده از واسطه های رشد و مواد شیمیایی موجود، DNA سلولهای مغز دندان را دستکاری کرده تا به طور موثری برانگیخته شده و شکل آنها تغییر یابد.

ایجاد سلولهای عاری از ویروس تنها بخشی از چالش موجود است. شلدون روان، همکار گروه و دانشمند تغذیه و آزمایشگاه بینایی در مرکز تحقیقات تغذیه انسانی جین مایر USDA می گوید: ” درمان دژنراسیون ماکولا فراتر از صرفا تزریق سلولهای شبکیه درون چشم می باشد. شبکیه ساختار پیچیده ای دارد.

هر سلولی گرایش بخصوصی دارد که می بایست برای حفظ سلامت بافت در بلند مدت این ویژگیها در سلول باقی بماند.”

روان می گوید به منظور ایجاد بافتی که بتوانیم برای کاشت استفاده کنیم، گروه تحقیق می بایست در ابتدا در یک محیط میکروسکوپی که مشابه غشای زمینه شبکیه باشد، سلول ها را قرار داده و رشد آنها را بررسی کنند.

آنها در حال همکاری با دیوید کاپلان، مدیر مرکز منابع مهندسی بافت در Tufts هستند تا مجموعه ای از ساختارهای ابریشمی باریک راساخته تا ساختار تارگونه غشای شبکیه را شبیه سازی کنند. محققان قصد دارند سلولها را در چنین محیط های میکروسکوپی مشابه با ساختار طبیعی شبکیه رشد داده مشاهده کنند که آیا با این روش می توان بخشی از بافت سه بعدی شبکیه را به صورت سالم ایجاد کرد.

گرامی نائینی خاطر نشان می سازد که این تحقیق هنوز در مراحل ابتدایی است اما نتایج امیدوارکننده هستند. او می گوید: اگر این گروه موفق شود، برای بیماران دژنراسیون ماکولا ناشی از کهولت سن خبر خوبی خواهد بود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.