34797

روغن خرگوشک: تضمینی برای پرپشتی مو و ابرو

|
4 دیدگاه

گل ماهور یا خرگوشک (نام علمی جنس: Verbascum )، گلی است خاص در منطقه آسیا و اروپا و مدیترانه. این گیاه دارای حدود ۳۵۰ گونه در جهان است، که حدود ۴۰ گونه آن در ایران است و تعدادی از این گونه ها بومی ایران هستند.

روغن خرگوشک: تضمینی برای پرپشتی مو

پراکندگی این گیاه در غرب و شمال غربی ایران بیشتر است. استفاده از این گیاه از قدیم در طب سنتی برای معالجه سرماخوردگی، آنژین و برونشیت، و تسکین حالت‌های عصبی، اضطراب، اختلال‌های ضربان قلب و ناراحتی‌های معده و همچنین درد مفاصل و بهبود زخم ها و سوختگی رواج داشته است.

این گیاه ناراحتی تنفسی مانند آسم، سرفه های مزمن و ذات‌الریه را درمان می‌کند و خلط آور است. علایم بیماری‌هایی مانند اسهال، بواسیر و عفونت مثانه را بهبود می‌دهد و با انگل‌ها مقابله می‌کند.

گل ماهور

گل ماهور که با نام‌های دُرماهى و زرماهى نیز شناخته می شود، گیاهی است با گل‌های طلایی و متعلق به تیره‌ی خرگوشک با ارتفاعی که گاهی به اندازه یک انسان می‌رسد. معروفیت درمانی این گیاه، بیشتر مربوط به تأثیر آن در معالجهء سرماخوردگی، آنژین و برونشیت است. به علت تأثیر آرامش‌بخش این گیاه، جهت تسکین حالت‌های عصبی، اضطراب، اختلال‌های ضربان قلب و ناراحتی‌های معده نیز استفاده می‌شود.

در خصوص استعمال خارجی برای نمونه در رفع درد مفصل‌ها به صورت کمپرس و در بهبود زخم‌ها و سوختگی به صورت پانسمان به‌کار می‌رود.
گل ماهور، بومی قاره اروپا و آسیاست.

زیستگاه طبیعی آن در ایران، دامغان است و در غالب مناطق استپی، دامنه های کوهستانی و بیشه زارها و علف‌زارهای شهرستان دامغان می‌روید و بیشتر خاک‌های گچی شن دار و قلوه سنگ دارهای کوهستانی را ترجیح می‌دهد.

دوران گل دهی و زمان برداشت آن‌ها خرداد تا شهریور است. قسمت‌های مورد استفاده گل ماهور گل‌ها، برگ‌ها و گاهی ریشه ها است. این گیاه که در هر شرایط آب و هوایی رشد می‌کند حداقل ۲۰۰ گونه مختلف دارد. نوع معمولی آن که گل‌های زردی دارد دارای خواص درمانی متعدد است که در این مطلب به ذکر چند خاصیت آن پرداخته‌ایم.

خواص دم کرده گل ماهور

سال‌هاست که از گل ماهور برای درمان بیماری‌های مرتبط با سیستم تنفسی استفاده می‌شود. دم کرده گل این گیاه ناراحتی تنفسی مانند آسم، سرفه های مزمن و ذات‌الریه را درمان می‌کند و خلط آور است. علایم بیماری‌هایی مانند اسهال، بواسیر و عفونت مثانه را بهبود می‌دهد و با انگل‌ها مقابله می‌کند.
* دم کرده آن استرس و کم خونی را برطرف می‌کند.
* خاصیت ضداسپاسمی آن گرفتگی معده را رفع می‌کند.
* این گل برای نرم شدن پوست آسیب دیده مفید است.
* سرشار از کلسیم، کرومیم، کبالت، منیزیم، نیاسین، فسفر، سیلیکون، سدیم، ویتامین A و C است.
* دم کرده گل‌های این گیاه تسکین دهنده قوی است و برای درمان میگرن از آن استفاده می‌شود.
* آب این گیاه و پودر تهیه شده از ریشه های خشک آن زگیل را از بین می‌برد.
* دم کرده آن خواب آور است.
* مالیدن دم کرده برگ آن روی زخم باعث بهبود عفونت می‌شود.

معروفیت درمانی این گیاه، بیشتر مربوط به تأثیر آن در معالجهء سرماخوردگی، آنژین و برونشیت است. به علت تأثیر آرامش‌بخش این گیاه، جهت تسکین حالت‌های عصبی، اضطراب، اختلال‌های ضربان قلب و ناراحتی‌های معده نیز استفاده می‌شود

* عملکرد غده تیروئید را بهبود می‌بخشد، بیمارانی که در مرحله درمان هستند قبل از مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت کنند.
* خاصیت خلط آور دارد.
* التهاب نای را درمان می‌کند.
* مصرف آن به افرادی که از ناراحتی گوارشی مانند بواسیر، یبوست، اسهال و عفونت مثانه رنج می‌برند، توصیه شده است.
* در از بین بردن کرم‌های روده ای موثر است.
* گزش حشرات و تاول را درمان می‌کند.
* روغن آن عفونت‌های میکروبی و بیماری‌ها را از بین می‌برد.
* عفونت ادراری را برطرف می‌کند.
* در معالجه تب یونجه موثر است.
* ترکیبی از روغن زیتون و دم کرده آن، گوش درد را درمان می کند.

گل ماهور خشک

طرز مصرف

می‌توان مقداری از گل‌های تازه یا خشک این گیاه را بعد از دم کردن در یک لیتر آب، صاف کرد و روزانه، ۳ تا ۴ فنجان نوشید. جوشانده‌ی آن، بیشتر جهت استعمال خارجی تهیه می‌شود.

در مورد سرماخوردگی، گرد را می‌توان به صورت انفیه به بینی کشید و همچنین می‌توان گیاه را به مدت یک هفته، در نیم لیتر روغن زیتون یا روغن بادام شیرین و نیم لیتر الکل قرار داده و به جهت مداوای رماتیسم و سرماخوردگی به صورت استعمال خارجی به کار برد.

شربت

۲۵ گرم گل و ۵۰ گرم شکر را در یک لیتر شیر بجوشانید، صاف کنید و در موارد سرفه مزمن و هر نوع ناراحتی ریوی یا سینه ای روزانه ۶ قاشق از این شربت را بنوشید.

استعمال غیر خوراکی

اگر چند برگ گل ماهور را در شیر بجوشانید له شده آن به صورت ضماد بر روی کورک و انواع زخم‌های جلدی قرار دهید، تأثیر مفیدی می‌گذارد و نیز حمام آن‌ها برای مداوای اولسرها و بواسیر استفاده می‌شود.

موارد مصرف در زیبایی

چند برگ تازه گل ماهور را در شیر بپزید و به صورت مرهم روی پوست قرار دهید. بسیاری از ناراحتی‌های خاص پوست‌های خشک و شکننده با این مرهم برطرف می‌شوند. از گل‌های گل ماهور رنگ زردی به دست می‌آید که بانوان روم باستان از آن برای رنگ کردن موهای خود از آن استفاده می‌کردند.

طریقه جمع آوری

گل‌های این گیاه را باید در هوای آفتابی به صورت تدریجی که گیاه گل می‌دهد چید و فقط کاسه و سیخک آن را بدون حقه گل جمع آوری کرد و گلبرگ‌ها نباید پلاسیده شوند و باید به سرعت آن‌ها را در خشک کن با حد اکثر دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد خشک کرد که در این حال به رنگ زرد روشن می‌مانند و بوی آن‌ها عسلی است.

محلول موضعی خرگوشک تی ام ( قزل گون سابق ) با استفاده از از عصاره گیاه Verbascum songaricum Schrenk تهیه شده و هر ۵ میلی لیتر آن نباید کمتر از ۸۰ میلی گرم ساپونین داشته باشد.

ترکیبات شیمیائی و مواد موثره :

بررسی های به عمل آمده نشان داده اند که در گلها و برگهای گونه های مختلف گیاه خرگوشک دسته جات مختلفی از ترکیبات شیمیائی وجود دارد که از جمله آنها می توان به موسیـلاژ ، ترکیبات فـلاونوئیدی ، مشتـقات اسـید کـافئیک ، مونـوترپرن های ایـریدوئیدی ، سـاپونین های تـری تـرپنـوئیـدی ( ورباسکوساپونین ، سونگاروساپونین های (A , B , C , D ) اشاره نمود.

اغلب محققان عقیده دارند که ساپونین ها ماده موثره اصلی گیاه را تشکیل می دهند و موسیلاژها و مونوترپن های ایریدوئیدی به ترتیب در رده بعد قرار میگیرند.

با تائیدیه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران بیمارستان رازی ( ۷۶۳/۳۱۸ – ۱۲/۲/۱۳۸۵ )

اثرات درمانی:

ساپوننین های خرگوشک از لحاظ ساختمانی هر مولوگ سیکوساپونین ها هستند. سیکوساپونین ها اثر ضدالتهاب ، ضدویروس ، ضد سمیت کبدی ، اکسپکتورنت ، کاهنده کلسترول خون ، شوینده و … دارند. عصاره گیاه خرگوشک خاصیت محلل و کاهش دهنده آماس دارد و چنانچه بطور موضعی استفاده گردد قادر است التهاب ریشه مو ، تومورها ، زخم ها ، جوش های ریز و نیز خارش و حساسیت ناشی از تماس با گیاه گزنه را بهبود بخشد.

عصاره روانبرگ خرگوشک به عنوان تونیک ، ترمیم کننده و بازگرداننده سلامت مو و پوست سر مشهور می باشد. همچنین به خاطر حضور مقادیر قابل ملاحظه ساپونین در این گیاه ، استفاده از عصاره آن به عنوان شوینده بخصوص در شامپو رایج است. کسانیکه موهای خیلی خشک دارند موقع مصرف این محلول را با مقداری روغن بادام مخلوط نمایند.

موارد مصرف :

مصرف موضعی این فراورده به عنوان ضد ریزش مو ، ترمیم کننده و بازگرداننده سلامت موی سر و ابروها و ضد شمره و چربی توصیه می شود.

مصرف کننده گرامی :

اگر مشاهده نمودید دارو رقیق است آنها را در ظرف تمیز مدت کمی بخار دهید تا دلخواه شما بدست آید.

نحوه استفاده :

بلافاصله مقدار ۵ الی ۱۰ میلی لیتر از فرآورده را به پوست و موهای سر بمالید. سپس به مدت ۵ دقیقه توسط فشار ملایم انگشتان دست پوست سر را ماساژ دهید. پس از اتمام ماساژ موهای خود را شانه کنید و اجازه دهید رطوبت آنها بطور طبیعی خشک شود.

شربت لاغری خرگوشک جی – ام برای غده های چربی و کاهش کلسترول خون

شربت خرگوشک جی – ام که از گیاه Verbascom Songaricom تهیه شده است. بررسیهای لازم توسط آقایان دکترهای شاغل در بخشهای مختلف دانشکده داروسازی دانشگاه تبریز به عمل آمده است.

۱ – اثرات فارماکولوژی و سمی گیاه و داروی حاصل از آن دانشیار گروه فارماکولوژی.
۲ – پایداری و تعیین Shelf life توسط دانش یاران گروه داروهای صنعتی دانشکده.
۳ – آنالیز عصاره ها و ارائه روش کنترل توسط استادیار گروه فارماکولوژی.

با توجه به نتایج بررسیها فرآورده های خرگوشک جی – ام که از گیاه خرگوشک تولید شده است فاقد هر گونه اثرات سمی و نامطلوب بوده ضمنا عمر مفید این دارو حدودا دو سال تهیه گردیده است از آنجائیکه داروهای تولید شده از گیاه خـرگوشک در اغلب نقـاط دنیا مصرف می شوند و در اکثر فارماکوپه های گیاهی نیز به عنوان گیاهان دارویی شناخته شده است.

مشتری گرامی ، برای کاهش هر کیلو وزن خود باید سه عدد شیشه شربت خرگوشک لاغری را مصرف کنید.

12 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

4 دیدگاه

توسط: شادی کریمی

سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم خرگوشک واسه مژه هم تاثیر داره؟

  توسط: معصومه حیدری

  سلام .دوست عزیز.در هیچ مطالبی اشاره ای به عوارض خرگوشک برای مژه ها نشده است ولی ما به شما پیشنهاد میکنیم از روغن کرچک .بادام.رزماری .استفاده بیشتری شود و طول مدت رشد مژه را کاهش میدهددر مدت زمان کمتری به رشد دلخواه خود میرسید.درصورت تمایل به خرگوشک هم عوارضی ندارداما زمان بیشتری نیاز دارد.متشکرم

توسط: رویا پیرهادی

سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم بعد از طریقه مصرفی ک برای مو نوشته شده ،یعنی بعد از خشک شدن محلول باید سر رو بشوریم یا باید چند ساعتی روی سر بمونه،من کامل متوجه طریقه مصرف نشدم. ممنونم

  توسط: معصومه حیدری

  بلافاصله مقدار ۵ الی ۱۰ میلی لیتر از فرآورده را به پوست و موهای سر بمالید. سپس به مدت ۵ دقیقه توسط فشار ملایم انگشتان دست پوست سر را ماساژ دهید. پس از اتمام ماساژ موهای خود را شانه کنید و اجازه دهید رطوبت آنها بطور طبیعی خشک شود.
  بعداز خشک شدن نیازی به شستشو نیست خودش جذب میشود وهر زمان حمام رفتید بشویید .باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.