231

نقش داروهای سرکوبگر ایمنی و سلول های بنیادی در بهبود بیماران MS

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

نتایج یک کارآزمایی بالینی که در مدت سه سال انجام گرفته است نشان می دهد، دوز بالای داروهای سرکوبگر ایمنی به همراه پیوند سلول های بنیادی خونساز خود بیمار موجب القای بهبودی پایدار در بیماران MS نوع عود کننده-فروکش کننده می شود.

نقش داروهای سرکوبگر ایمنی و سلول های بنیادی در بهبود بیماران MS

اکثر بیماران مبتلا به این نوع از MS، علی رغم دریافت داروهای تعدیل کننده ی مورد تایید، در نهایت دچار عود بیماری و بروز ناتوانی عصبی می شوند. پیوند سلول های بنیادی خونساز در MS نوع عودکننده-فروکش کننده، یک کارآزمایی در حال انجام در چندین مرکز تحقیقاتی است.

این مطالعه بر روی بیمارانی انجام می گیرد که درحال دریافت داروهای متداول دچار حملات عود بیماری و اختلال عملکرد عصبی طی ۱۸ ماه از آغاز طرح شده اند. طبق برنامه، این بیماران تا ۵ سال پس از دریافت سلول های بنیادی ارزیابی خواهند شد.
۳۶ بیمار از چندین مرکز در امریکا غربالگری شدند و ۲۵ تن از آنها وارد کارآزمایی شدند.

پژوهشگران ابتدا از خون محیطی این بیماران سلول های بنیادی خون ساز را جدا کرده، سپس بیماران را تحت درمان با دوز بالای داروهای سرکوبگر ایمنی قرار دادند و در نهایت سلول های بنیادی را به آنها پیوند زدند.

اخیرا گزارش موقتی از آنالیز یافته های۳ سال ابتدایی این طرح منتشر شده است. هدف این گزارش بررسی ایمنی ، تاثیر و طول مدت بهبودی پایدار ناشی از این روش درمانی است. طبق این گزارش، به طور متوسط هر بیمار ۱۸۶ هفته پس از پیوند سلولی مورد ارزیابی قرار گرفته است.در ۷۸٫۴% بیماران هیچ واقعه ای اعم از اختلالات عملکردی، حمله ی بیماری و بروز ضایعات جدید در MRI رخ نداده است.

طی سه سال از شروع طرح، ۹۰٫۹% بیماران بقای بدون پیشرفت بیماری و ۸۶٫۳% بقای بدون عود بیماری داشته اند. عوارض جانبی اغلب ناشی از اثرات سمی داروها بوده و هیچ ضایعه ی عصبی مرتبط با درمان در بیماران مشاهده نشده است. به طور کلی پیوند سلول های بنیادی و دریافت داروهای سرکوبگر ایمنی در بیماران MS نوع عودکننده-فروکش کننده موجب بهبود ناتوانی عصبی، کیفیت زندگی و عملکرد بیمار می شود.

بیماری MS بر اساس الگوی پیشرفت یا عود بیماری به چهار دسته ی عودکننده-فروکش کننده، پیشرونده ی اولیه، پیشرونده ی ثانویه و نوع خوش خیم تقسیم می شود. شایعترین الگوی بروز MS، نوع پیشرونده-فروکش کننده است که ۸۰% موارد MS را شامل می شود. در این الگو ممکن است بیمار چند سال ابتدایی بیماری بدون علامت باشد و به صورت غیرقابل پیش بینی و ناگهانی علائم بیماری ظهور یابد.

حملات از چند روز تا چند هفته به طول می انجامد و مجد ناپدید می شود. بیمار اغلب در فواصل میان حملات بدون علامت است.الگوی بیماری ۴۰% بیماران نوع عود کننده-فروکش کننده به نوع پیشرونده ی ثانویه تبدیل می شود که در آن بیماری به طور مداوم پیشرفت می کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.