1045

عوارض بالا بودن فشار چشم

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

افزایش فشار چشم یا آب سیاه بیماری ای است که سبب تخریب عصب بینایی می شود. این بیماری در آغاز هیچ علامتی ندارد ولی می تواند در طول زمان به کاهش بینایی و در نهایت، به نابینایی منجر شود.

لزوم کنترل فشار چشم از ۵۰ سالگی

یک چشم پزشک نابینایی را نتیجه درمان نشدن به موقع آب سیاه یا افزایش فشار چشم توصیف کرد و گفت:سالمندان و افراد بالاتر ۵۰ سال، بیشتر در معرض بروز بیماری آب سیاه هستند.

بیماری آب سیاه یا گلوکوم بر اثر افزایش فشار چشم ایجاد می شود که در جهان نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر را گرفتار کرده است و تنها در آمریکا بر اثر این بیماری تاکنون ۸ میلیون نفر نابینا شده اند.

علت آب سیاه نوع زاویه باز می تواند برخی بیماری ها همچون دیابت و همچنین ضربه، جراحی هایی چشم و عوامل ژنتیکی باشد.

در مدل زاویه بسته به علت تغییرات ساختمانی چشم ممکن است در بعضی از ساعات شبانه روز فشار چشم افزایش پیدا کند و در برخی ساعات فشار چشم نرمال باشد.

یک چشم پزشک درباره علائم این بیماری نیز گفت:از نظر علائم بیماری، معمولاً در نوع زاویه باز بیمار هیچ ناراحتی را در ابتدا احساس نمی کند و تنها در چشم قرمزی وجود دارد اما در دراز مدت به علت تخریب تدریجی میدان دید بیمار و عصب بینایی توانمندی خود را از دست می دهد.

وی افزود:دید محیطی بیمار کم می شود ولی دید مرکزی بیمار یعنی حدت بینایی که بینایی بر اساس آن سنجیده می شود تا لحظات آخر طبیعی باقی خواهد ماند بنابراین بیمار متوجه اختلال بینایی در دید محیطی نمی شود و ممکن است این بیمار پس از نابینایی مراجعه کند.

در نوع زاویه بسته که معمولاً فشار گاه به گاه بالا می رود و گاهی به طور دائم بالا می ماند این عارضه می تواند ناشی از اختلال ساختمانی چشم باشد ولی بیمار در این موارد با علائمی مثل تاری دید، سردرد و قرمزی چشم مراجعه می کند که این امر موجب می شود زودتر تحت درمان قرار گیرد.

این چشم پزشک گفت:برای تشخیص و درمان بیماری آب سیاه زاویه باز توصیه می شود افراد بیش از ۵۰ سال هر دو سال یکبار به چشم پزشک مراجعه کرده و فشار چشم خود را کنترل کنند و در صورت بالا بودن فشار چشم معاینه تکمیلی انجام شود یا با انجام تست هایی فشار بالای چشم اندازه گیری شود؛ اما در مدل زاویه بسته طبیعتاً به علت درد شدید مراجعه می کند و درمان آغاز می شود.

وی گفت:درمان آب سیاه یا افزایش فشار چشم معمولاً در مراحل اولیه دارویی است و تلاش می شود با دارو فشار در حد طبیعی کنترل شود ولی در نوع زاویه بسته که با ناراحتی همراه است معمولاً از ابتدا اقدامات جراحی یا لیزر صورت می گیرد تا فشار چشم بیمار کنترل شود.

کنترل فشار چشم

اگر بیماری با دارو کنترل نشد انجام جراحی های مختلف مانند ایجاد مسیری جدید برای خروج مایع زلالیه و گذاشتن شنط مورد تأیید است و فشار چشم کنترل می شود.

این چشم پزشک تأکید کرد:مسأله مهم این است که بیمار بداند باید فشار چشم خود را کنترل کند زیرا این بیماری عود کننده است و همواره باید مورد مراقبت قرار گیرد و تحت نظر پزشک باشد.

متأسفانه برخی بیماران مرتباً از داروهایشان استفاده نمی کنند و گمان می کنند پس از مصرف دارو و جراحی بهبودی حاصل شده است در صورتی که اگر درمان را رها کنند فشار چشم بالا رفته و به نابینایی غیرقابل بازگشت منجر خواهد شد.

وی هشدار داد:برخی اقوام ایرانی بیشتر در معرض ابتلا به آب سیاه یا افزایش فشار چشم هستند به خصوص اقوامی که در استان های کهکیلویه و بویراحمد یا لرستان هستند بیشتر در معرض ابتلا به نوع زاویه بسته آب سیاه هستند و حتماً باید در سنین بیش از ۵۰ سال به پزشک مراجعه می کنند.

برخی بیماری های چشمی مانند آب مروارید در صورت درمان نشدن می تواند به بالارفتن فشار چشم منجر شود یا بعضی التهابات داخل چشمی می تواند به مسدود کردن مسیر خروجی زلالیه و افزایش فشار چشم منجر شود.

این چشم پزشک گفت:نکته دیگر اینکه در برخی نوزادان در زمان تولد یا پس از آن آب سیاه ایجاد می شود و این کودکان معمولاً دچار کدورت، سفیدی قرنیه چشم به خاطر افزایش فشار چشم می شوند که حتماً باید این افراد را تحت عمل جراحی قرار داد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.