151

کشف ۲ ژن خاص که باعث آلزایمر می شوند

|
0 دیدگاه

محققان یکی از دانشگاههای انگلیس موفق به کشف ۲ ژن خاص در DNA شدند که به عنوان ژن آلزایمر یا بهتر است بگوییم عامل این بیماری فراموشی ژن آلزایمر و ۲ ژن خاص در DNA  بروز بیماری فراموشی ریشه در عوامل متعددی دارد که یکی از آنها ژن آلزایمر است ،

کشف ۲ ژن خاص که باعث آلزایمر می شوند

محققان اخیرا ۲ ژن خاص در DNA را که با این بیماری ارتباط دارد کشف کردند. دکتر ‘ربکا سیمس’ از دانشکده پزشکی کاردیف در یک بیانیه خبری گفت:علاوه بر شناسایی دو ژن که بر خطر ابتلا به بیماری آلزایمر تاثیر دارند، تحقیقات جدید ما ژن ها و پروتیین های دیگری را نیز نشان می دهد که با تشکیل یک شبکه، احتمالا نقش مهمی در گسترش آلزایمر ایفا می کنند.

این ژن های خاص که نقش سلول های ایمنی مغزی را در این بیماری نشان می دهند همچنین اهداف بسیار خوبی برای درمان دارویی بالقوه هستند.این مطالعه که روز ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) در مجله Nature Genetics منتشر شد، نتیجه بررسی و مقایسه دی.ان.ای ده ها هزار فرد مبتلا به آلزایمر با دی.ان.ای افراد سالم هم سن و سال آنها است.

محققان کشف این دو ژن جدید خطرساز مرتبط با آلزایمر را یک پیشرفت شگفت انگیز توصیف کردند که می تواند درک آنها را از اتفاقاتی که در مغز افراد مبتلا به این بیماری رخ می دهد، افزایش دهد. این ژن ها موجب تقویت نقش مهم سلول های خاص مغزی به نام microglia می شوند که مسئول پاک سازی زوائدی از جمله سلول ها و پروتیین های آسیب دیده هستند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.