294

بررسی تخصصی رابطه میگرن با ژن فرد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

چنانچه از سردردهای میگرنی شدید رنج می برید، به احتمال زیاد خواهر، مادر و یا اقوام شما هم این مشکل را دارند. چراکه ژن ها، شما را بیشتر یا کمتر مستعد بروز و توسعه میگرن می کنند.

 بررسی تخصصی رابطه میگرن با ژن فرد

بیایید عوامل ژنتیکی میگرن و معنای آن را برای خانواده شما تشریح کنیم.

تعامل بین ژن ها و محیط در ارتباط با سردردها

بسیاری از سردردها در نتیجه ی عامل های متعدد محیطی و ژنتیکی که به صورت شبکه ای پیچیده در تعامل هستند، بروز می کند. در حالی که بسیاری از کارهای شما با کنترل عوامل محیطی از طریق اجتناب از محرک ها و اصلاح رفتار سروکار دارد؛ اما واضح است که امکان تغییر ژن را ندارید.

با این حال، با مطالعه ی عوامل ژنتیکی درگیر در منشا میگرن، دانشمندان می توانند داروهای جدیدی تولید کنند که ژن های خاصی را هدف قرار دهد، داروهایی که امیداست که بتوانند میگرن را درمان کنند و یا در غیر این صورت لااقل رنج ما را کاهش داده و سردرد هایمان را تا حدی تسکین دهند.

چه نوع ژن هایی در میگرن ها دخیل هستند؟

وراثت نقش قابل توجهی در توسعه میگرن ها و سایر سردردهای ابتدایی دارد. این مهم در مطالعات صورت گرفته بر روی خانواده های متعدد و دوقلوها به اثبات رسیده است. اما آن چیزی که ژن ها منتقل می کنند دقیقا چیست؟ در ادامه مثالی از دو ژن که تصور می شود  در شکل گیری میگرن دخیل هستند توصیف میشوند.

یکی از آن ها ژن MTHFR نامیده می شود که در طولانی مدت باقی می ماند. این ژن در مجرای هوموسیستئین (Homocysteine) دخالت دارد. هوموسیستئین آمینو اسیدی است در جریان خون، که افزایش آن باعث التهاب عروق و آزاد شدن سلول های عصبی خاصی میشود که ممکن است در ایجاد بعضی سردرد ها دخیل باشد.

جهش خاصی در این ژن با بروز میگرن ها و سر دردهای خوشه ای همراه است.

مطالعه ای در زمینه ی فارماکوژنتیک و ژنومتیک به این مهم دست یافت که در زنان مبتلا به محدوده سردرد میگرن، مکمل های ویتامینبه طور قابل توجهی سطح هوموسیستئین، شدت میگرن و سطوح ناتوانی حاصل از میگرن را نسبت به زنانی که دارونمای مصرف می کنند کاهش می دهد.

ویتامین ها و آلل ها

ویتامین های مکمل شامل ویتامین b6، B9 (فولیک اسید) و B12 است که سطح هوموسیستئین را در خون کاهش می دهند.

علاوه بر این زمانی که گروه تحت درمان به دقت بررسی شدند، این نتیجه حاصل شد که بیمارانی که آلل خاصی از ژن MTHFR داشتند، به طور قابل توجهی سطح هوموسیسئین و همچنین شدت میگرن و میزان ناتوانی هایشان کاهش بیشتری نسبت به آن هایی که آلل متفاوت داشتند بود.

الل نوعی شکل جایگزین ژن است که در نقطه ای مشخص روی کروموزوم را اشغال می کند.این یافته ها نشان می دهد که چگونه گونه های خاص دیگر از ژنها ممکن است به پاسخ مبتلایان میگرن به ویتامین های مکمل تاثیر بگذارند.

ژن TRPV1

ژن TRPV1 نقشی حیاتی در میزان حساسیت سردرد های میگرنی دارد. این ژن در دردناکی و حساسیت میگرن نقش دارد. حمله های میگرنی از نظر حساسیت و دردناک بودن دو حالت دارند:

۱- پردردی () : در این حالت میزان وانکش نسبت به محرک های میگرنی شدید و حساس تر می شود.

۲-آلودینا () : در این حالت شدت واکنش نسبت به محرک های عادی بالا می گیرد.

طی سال های گذشته، داروهای مختص TRP channels به عنوان درمانهای مؤثر میگرنی بررسی و استفاده شده اند.

sumatriptan مثالی از داروهای مختص TRP channels است که در درمان میگرن متداول است.

معنای آنچه گفته شد چیست؟

به طور خلاصه، میگرن ها رابطه مستقیم با ژنتیک شما دارند. با یادگیری مسائلی درباره ی ژن های خاص دخیل در میگرن، دانشمندان قادر به ساخت داروهایی ویژه ی این ژن ها هستند. همچنین درک منشأ ژنتیکی میگرنمی تواند به مبتلایان میگرنی کمک کند تا حملات میگرنی شان را کنترل کرده و از بار تجارب بد شخصی خود کم کنند.

به خاطر داشته باشید، پیشینه ی خانوادگی خود را با پزشکتان مطرح کنید. این پیشینه می تواند دید خوبی به پزشک داده و در درمان آتی شما مؤثر است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.