402

تأثیر کمبود خواب بر کلسترول خوب بدن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

خواب یکی از مهمترین راه های تنظیم بدن است.کوچکترین اخلالی در خواب میتواند کل سیستم بدن را مختل کند و برروی اندام های مهم بدن تاثیر مستقیم بگذارد.

تأثیر کمبود خواب بر کلسترول خوب بدن

کمبودخواب میتواند به مغز،قلب،کبد و کلیه ها تاثیر بگذارد و باعث اخلال در عملکردشان بگذارد.یک مثال ساده وجود دارد.شما به دلیل شرایط کاری چندین ساعت بیدار میمانید؟

چه اتفاقی برایتان رخ میدهد؟

شما احساس ضعف شدید میکنید و از بی خوابی توان انجام هیچ کاری را ندارید.حتی اگر خیلی گرسنه هم باشید ترجیح میدهید اول به خواب بروید و بعد غذا بخورید.تاثیرخواب برروی اندام های داخلی هم اینگونه است.اندام های داخلی بدن هم نیاز موبرم به خواب کافی دارند تا بهترین عملکرد را داشته باشند.

مطالعات قبلی نشان داده است که تأثیر کمبود خواب بر کلسترول خوب بدن می‌تواند منجر به افزایش احتمال بیماری‌های قلبی عروقی شود و حالا یک مطالعه جدید نشانداده است که چرا.محققین در این مطالعه نشان داده‌اند که چگونه کمبود خواب می‌تواند بر میزان کلسترول خوب بدن تأثیر منفی داشته باشد.

تأثیر کمبود خواب بر کلسترول بدن

تأثیر کمبود خواب بر کلسترول خوب بدن , در این مطالعه که نتایج آن در مجله Scientific Reports منتشرشده است محققان نشان داده‌اند که کمبود خواب می‌تواندموجب تغییر در عملکرد ژن‌هایی شود که مسئول تنظیم سطح کلسترول هستند.

کلسترول خوب یا HDL cholesterol نوعی از کلسترول است که مسئول خارج کردنکلسترول بد یا LDL cholesterol از شریان‌های بدن است.تجمع کلسترول بد در شریان‌ها منجر به تصلب شرایین یا آترواسکلروز می‌شود و وقتی این پدیده در شریان‌های قلب و مغز ایجاد شود منجر به تگ شدن آن و درنتیجه سکته قلبی و مغزی می‌گردد.

در مطالعه ذکرشده که بر روی ۲۱ داوطلب انجام شد محدودیت خواب به‌صورت تنها اجازه به چهار ساعت در خواب برای افراد ایجاد شد و مشخص شد که در افرادی خواب محدود داشتند فعالیت و کارکرد ژن‌های تنظیم‌کننده کلسترول به‌هم‌خورده و میزان کلسترول خوب یا HDL cholesterol کاهش پیداکرده بود.

در این مطالعه محققین نشان دادند که تنها یک هفته محرومیت از خواب کافی می‌تواند موجب تغییر در متابولیسم کلسترول به‌گونه‌ای شود که برای سیستم قلبی عروقی مضر است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.