649

رابطۀ کربوهیدرات ها با کاهش و افزایش وزن

|
0 دیدگاه

کربوهیدرات ها می توانند کمی گیج کننده باشند.

 رابطۀ کربوهیدرات ها با کاهش و افزایش وزن

بعضی منابع می گویند که خوردن کربوهیدرات می توانند از کم شدن وزن جلوگیری کنند و باعث چاقی شوند؛ بعضی دیگر اعتقاد دارند که توجه به کربوهیدرات ها برای کاهش وزن ضروری است.

یک حقیقت: کربوهیدرات بر خلاف کالری چاق کننده نیست

کربوهیدرات ها عامل چاقی فوری نیستند، اما امکان وجود کالری های انباشته در کربوهیدرات های نشاسته دار هست.

و اگر کالری زیاد بخورید خودتان را چاق می کنید، چه این کالری ها از کربوهیدرات ها باشند چه از مواد مغذی دیگر. البته اگر رژیم شما فقط از کربوهیدرات ها درست شده باشد کارتان کمی سخت تر است. اما بدون شک حذف این گروه غذایی هم مشکل ساز خواهد بود.

کربوهیدرات ها نقش بسیار مهمی را در رژیم شما ایفا می کنند؛ آن ها انرژی بدن شما را تأمین می کنند.

اسم بازی تعادل است: وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) یاد آوری می کند که ۴۵ تا ۶۵ درصد از کالری مورد نیاز یا فرد بالغ از طریق کربوهیدرات ها تامین می شود، و مابقی کالری ها از طریق مخلوطی از پروتئین و چربی بدست می آیند.

زمانی که به کربوهیدرات ها می رسیم باید یک سری نکات را در ذهن خود داشته باشیم:

۱- تمام کربوهیدرات ها یکسان نیستند

بعضی کربوهیدرات ها نسبت به بقیه برای سلامتی شما مفیدتر اند. بهتر است از کربوهیدرات های تصفیه شده دوری کنید. این نوع بیشتر در غذاهایی مثل زیر مجموعه های آرد گندم (نان سفید، برنج و شیرینی ها) پیدا می شوند.

کلمه تصفیه شده به معنای این است که تمام غلات آن مانند مقدار زیادی از فیبر و ارزش های غذایی آن گرفته شده است.

این امر با افزودن مقداری مواد شکری و کالری های بی ارزش به جای ارزش غذایی واقعی انجام می شود. روشی دیگر برای پر کردن سهمیه روزانتان  استفاده از کربوهیدرات های پیچیده که در غذاهای کاملی مثل جو، لوبیا، سبزیجات سبز و کمی سیب زمینی است.

کربوهیدرات های پیچیده شکر کم دارند اما سرشار از فیبر هستند. فیبر نسبت به بقیه ی کربوهیدرات ها دیرتر هضم می شوند. اینگونه شما را برای مدت بیشتری سیر نگه می دارند. برای خود من که اینگونه است، زمانی که یک سیب می خورم کم تر هوس خوردن یک آب نبات می کنم.

۲- میزان کالری در کربوهیدرات های پیچیده

همیشه برچسب های پشت اجناس یا همان جداول ارزش مواد غذایی را مطالعه کنید. یکی از راه های مورد علاقه من برای لذت بردن از کربوهیدرات های پر کالری، جایگزین کردن آن ها با غذا های کم کالری مثل سبزیجات است. بدین ترتیب هم ارزش غذایی کربوهیدرات ها را داریم و هم یک غذای سالم و کم کالری نوش جان می کنید.

1 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.