914

نحوه مصرف داروی تاموکسیفن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

داروهای ضد سرطان مختلفی توسط متخصصین و داروسازان ساخته شده است که هرکدام از آن ها دارای موراد مصرف خاص و عوارضی هستند.

نحوه مصرف داروی تاموکسیفن

یکی از این داروها تاموکسیفن که برای بهبود سرطان پستان استفاده می شود. در این مقاله با تاموکسیفن و نحوه مصرف و عوارض جانبی این داروی ضد سرطان آشنا می شوید.

نوع دارو:

تاموکسیفن یک داروی هورمون درمانی است. این دارو به عنوان یک “ضد استروژن” طبقه بندی شده است.

کاربرد تاموکسیفن

تاموکسیفن ممکن است به عنوان درمان کمکی (بعد از عمل جراحی موفقیت آمیز) در زنان و یا مردان با غدد لنفاوی منفی و یا غدد لنفاوی مثبت در سرطان سینه تجویزشود. سرطان با گیرنده های استروژن و پروژسترون مثبت با احتمال بیشتر ازتاموکسیفن بهره مند میشوند. تاموکسیفن خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد.

تاموکسیفن ممکن است در متاستاز (سرطانی که گسترش یافته است) سرطان سینه در زنان و مردان تجویز شود.

تاموکسیفن ممکن است در زنان مبتلا به سرطان (کارسینوم) مجرایی درجا (DCIS) که جراحی و پرتودرمانی را تکمیل کرده اند تجویز شود. تاموکسیفن ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه مهاجم را کاهش دهد. خطرات و فواید درمان با تاموکسی فن باید مورد بحث قرار گیرد.

تاموکسیفن ممکن است برای زنانی که در معرض خطر بالای سرطان سینه هستند و یا  برای کاهش بروز ابتلا به سرطان سینهتجویزشود. خطرات و فواید درمان با تاموکسی فن باید مورد بحث قرار گیرد.تاموکسیفن ممکن است برای درمان سرطان تخمدان نیز تجویز شود.

توجه داشته باشید: یک دارو برای استفاده  خاص تایید شده است ، ممکن است پزشک از داروی مشابه برای مشکلات دیگری که ممکن است برای آنها نیز مفید باشند استفاده کند.

مکانیسم اثر تاموکسیفن

اثر ضد نئوپلاسم: مکانیسم دقیق اثر دارو مشخص نیست. تاموکسیفن ممکن است از طریق انسداد گیرنده‌های استروژن در سلولهای توموری که برای رشد نیاز به استروژن دارند، عمل کند. کمپلکس گیرنده استروژن تاموکسیفن ممکن است به داخل هسته سلول توموری انتقال یافته و در آنجا ساخت DNA را مهار کند.

عوارض جانبی تاموکسیفن

اعصاب مرکزی: سکته مغزی.
پوست: تغییرات پوستی.
دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ، اسهال.
ادراری ـ تناسلی: ترشح و خونریزی مهبلی، آمنوره ، سرطان اندومتر، قاعدگی نامنظم، سارکوم رحم.
خون: کاهش گذرای تعداد پلاکتها یا گلبولهای سفید خون.
متابولیک: افزایش کلسیم خون، تغییرات وزن.
عضلانی ـ اسکلتی: بدتر شدن کوتاه مدت متاستاز استخوانی، درد موقت تومور یا استخوان.
تنفسی: آمبولی ریه.
سایر عوارض: احتباس مایعات، گر گرفتگی.

 تداخل دارویی تاموکسیفن:

آنتی اسیدها می‌ توانند جذب قرص‌های روکش دار روده‌ای را تحت تأثیر قرار دهند. توصیه می‌ شود با ۲ ساعت فاصله گذاری مصرف شوند.

بروموکریپتین می‌ تواند سطح تاموکسیفن را افزایش دهد. ریفامپین می‌ تواند سطح تاموکسیفن را کاهش دهد. تاموکسیفن می‌ تواند اثر ضد انعقادی وارفارین را افزایش دهد. توصیه می‌ شود PT و INR بیمار مانیتور شود. مصرف همزمان داروهای سایتوتوکسیک می‌ تواند وقوع حوادث ترومبوآمبولیک را افزایش دهد.

مصرف تاموکسیفن در دوران شیردهی

ترشح این دارو در شیر مشخص نیست. با این وجود، به دلیل خطر بروز عوارض جانبی وخیم و کارسینوژن بودن دارو برای شیرخوار، شیردهی در دوران مصرف دارو توصیه نمی‌ شود.

مقدار مصرف تاموکسیفن:

برای اطلاع از مقدار و نحوه مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

هشدارهایی برای تاموکسیفن :

قبل از شروع درمان تاموکسیفن، مطمئن شوید که به دکتر خود در مورد داروهای دیگری که مصرف می کنید (از جمله داروهای نسخه دار،داروهای بدون نسخه، ویتامین ها، داروهای گیاهی، و غیره) بگویید، آسپیرین و محصولات حاوی آسپیرین مصرف نکنید مگر اینکه دکتر شما به طور خاص این اجازه را داده باشد.

به مراقب های بهداشتی حرفه ای خود در صورت وجود یک لخته شدگی خون که نیاز به درمان پزشکی دارد، اطلاع رسانی کنید.

به مراقب بهداشتی خود در صورتی که باردار هستید و یا ممکن است قبل از شروع این درمان باردار شده باشید اطلاع رسانی کنید. بارداری در رده بندی D (تاموکسیفن ممکن است برای زنان باردار و یا زنانی که میخواهند باردار شوند خطرناک باشد و باید از خطر بالقوه برای جنین آگاه شوند).

نکات مراقبت از خود هنگام مصرف تاموکسیفن:

مصرف این دارو را متوقف نکنید مگر اینکه پزشکتان به شما  بگوید. ممکن است دستور مصرف این دارو برای ۵ سال ادامه داشته باشد.

اگر احساس گرگرفتگی پیدا کردید، پوشیدن لباس نازک، ماندن در یک محیط سرد، و قرار دادن پارچه سرد بر روی سر ممکن است علائم را کاهش دهد. اگر از این بدترشدید، و یا وضعیت غیر قابل تحمل شد به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود خبر دهید.

این دارو باعث حالت تهوع میشود، برای کاهش تهوع، ازداروهای ضد تهوع که توسط دکتر شما تجویز شده است، استفاده نمایید و خوردن وعده های غذایی مکرر کوچک توصیه میشود.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید.از کرم ضد آفتاب با  SPF 15 (یا بالاتر) استفاده نمایید و  لباس های محافظ بپوشید.

به طور کلی، نوشیدن مشروبات الکلی باید به حداقل برسد و یا به طور کامل اجتناب شود. در این مورد با دکتر خود صحبت کنید.

به مقدار کافی استراحت کنید.

تغذیه خوب داشته باشید.

اگر تجربه علائم یا عوارض جانبی را داشتید، لازم است تا در مورد آنها با تیم مراقبت های بهداشتی بحث نمایید. آنها می توانند داروها ی دیگری  تجویز کنند یا پیشنهادات دیگری ارائه دهند که در مدیریت این گونه مسائل موثر است.

تاموکسیفن و افزایش تخمک‌ گذاری و بارداری

اختلال تخمک گذاری یکی از علل شایع نازایی در زنان است که از علل عمده عدم تخمک گذاری نیز سندرم تخمدان پلی کیستیک است. داروهای آنتی استروژنی مانند کلومیفن سیترات و تاموکسی فن سیترات به عنوان خط اول درمان در بیمارانPcos استفاده می‌شوند که حدود ۲۵درصد بیماران به درمان با کلومفین مقاوم هستند.

با توجه به نتایج به دست آمده، جهت افزایش تخمک گذاری و بارداری در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مقاوم به کلومیفن می‌توان از تاموکسی فن، استفاده کرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.