403

چگونه می توان کم کاری تیروئید را در نوزادان درمان کرد؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

هورمون ها را پیک های شیمیایی می نامند که وظایف متعددی را به عهده دارند. بطور کلی وظیفه هورمون ها راه انداختن برخی اعمال در بدن است.

چگونه می توان کم کاری تیروئید را در نوزادان درمان کرد؟

تیروئید یکی از مهم ترین غدد بدن انسان است که مسئولیت های متعددی را به عهده دارد. یکی از جدی ترین اختلالاتی که سلامت نوزاد شما را تهدید می کند کم کاری تیروئید است. در ادامه به بررسی بیشتر این اختلال خواهیم پرداخت.

تیروئید غده کوچکی است که در جلوی گردن قرار دارد و وظیفه اصلی غده تیروئید، ترشح هورمون تیروکسین است.

کارشناس ژنتیک معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، هورمون تیروکسین، نقش مهمی در سوخت و ساز سلول های مختلف، رشد و نمو بدن و رشد و تکامل مغز دارد و اگر به هر دلیلی این هورمون در بدن تولید نشود و یا تولید آن کم و یا غیر طبیعی باشد، عوارض مختلفی در بدن پدیدار می شود که این عوارض در سنین مختلف متفاوت است.

نازیلا رحیمی افزود: برای اینکه نوزاد دچار بیماری کم کاری تیرویید و عقب ماندگی ناشی از آن نشود،

باید قبل از بارداری با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش های مربوط به تیرویید، از سلامت تیرویید خود باخبر شد، در صورت ابتلا به بیماری های تیروییدی، مادر قبل و در دوران بارداری باید به طور مستمر تحت نظر پزشک باشد و در صورت ابتلا به بیماری های تیروییدی، در دوران بارداری خودسرانه داروهای مصرفی را قطع، کم و یا زیاد نکند.

او استفاده از نمک تصفیه شده یددار را در پیشگیری از بروز مشکلات مربوط به کمبود ید موثر دانست و ادامه داد: غربالگری نوزادان از پاشنه پا باید در روزهای سوم تا پنجم تولد نوزاد انجام شود، سه ماه قبل از بارداری و چهار ماه نخست بارداری از قرص یدوفولیک استفاده کرد،

با انجام غربالگری نوزادان در روزهای سوم تا پنجم تولد، شانس تشخیص زودرس و درمان به هنگام را به نوزاد می توان داد،

در زمان غربالگری، بعضی از نوزادان به دلایل خاص نظیر بالا بودن میزان هورمون TSH ، نارس بودن، وزن کمتر از دو هزار و۵۰۰ گرم، وزن بالای چهار هزار گرم، سابقه بستری در بیمارستان، تعویض خون، سابقه تیرویید و عقب ماندگی ذهنی در خانواده نیاز به تکرار آزمایش دارند،

بنابراین باید در زمان مشخص شده از سوی کارشناس نمونه گیری، برای انجام غربالگری مجدد مراجعه کرد.

رحیمی با توصیه به خانواده ها برای انجام غربالگری نوزادان در مراکز بهداشتی درمانی مشخص شده گفت: این امر موجب می شود تا در صورت شک و یا ابتلای نوزاد به بیماری، امکان پیگیری از سوی تیم پزشک خانواده وجود داشته باشد؛

خانواده ها می توانند نتایج آزمایش غربالگری ظرف دو هفته بعد از انجام آزمایش، از مرکز نمونه گیری به صورت مکتوب دریافت و به مراقب سلامت برای ثبت نتایج آن در پرونده الکترونیک خانوار خود نشان دهند و درصورتی که نوزاد از بدو تولد و یا بعد از تولد در بیمارستان بستری شده باشد،

با هماهنگی پرستار بخش، از نوزاد نمونه گرفته می شود و پس از انجام آزمایش، نمونه به نزدیکترین مرکز نمونه گیری مشخص شده تحویل داده می‌شود.

این کارشناس ژنتیک ادامه داد: با انجام غربالگری نوزادان و تشخیص به هنگام، از عقب‌ ماندگی ذهنی، کوتاهی قد و افت تحصیلی کودک پیشگیری می شود و در صورت ابتلای نوزاد به بیماری کم کاری تیروئید، با همکاری کامل با پزشک معالج منتخب، رعایت توصیه ها و مراجعه منظم و مصرف دقیق داروی تجویز شده، سلامتی به نوزاد بازمی گردد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.