351

توزیع چربی و سندرم متابولیک

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

نحوه ی ترکیب و توزیع ناحیه ای چربی به صورت ژنتیکی کنترل می شود و در افراد مختلف و جنس های مختلف متفاوت است. دو نوع اصلی توزیع چربی وجود دارد.

توزیع چربی و سندرم متابولیک

چربی تنه ای- شکمی زیر پوستی (مردانه) و چربی باسن و ران (زنانه)، چربی زیرجلدی تنه خصوصا در شکم چاقی مردانه و یا “شکل سیب” نامیده شده است و در مردان بیشتر شایع می باشد. سن نیز عامل مهمی در چاقی احشایی و تجمع چربی در احشا است.

بررسی های مختلف نشان داده اند که این نوع چاقی اساسا با مقاومت به انسولین مرتبط است. چربیهای احشایی با عوامل خطری چون عدم تحمل گلوکز،هیپرلیپیدمی و فشار خون مرتبطند. وقتی بیماری های مزمن مثل عدم تحمل به گلوکز، مقاومت به انسولین، هیپرلیپیدمی و فشار خون  به هم بپیوندند، سندرم متابولیک حاصل خواهد شد.

براساس تحقیقات متخصصان برنامه آموزشی ملی کلسترول جهت تشخیص، ارزیابی و درمان کلسترول بالای سرم بالغین تعریف سندرم متابولیک را داشتن سه علامت از شرایط زیر اعلام  کرده اند:

دور کمر بیشتر از ۱۰۲ سانتی متر در مردان و ۸۸ سانتی متر در زنان.

تری گلیسرید سرم بیش از mg/dl 150

فشار خون بیش از ۸۵/۱۳۵ میلی متر جیوه یا گلوکز سرم بیش از mg/dl 110

HDL سرم کمتر از mg/dl 40 در مردان و mg/dl 50 در زنان.

توزیع چربی زنانه یا همان چاقی “گلابی شکل” که به صورت تجمع چربی ها در ناحیه لگن وباسن و ران ها می باشد در زنان شایع تر است و این چربیها، ذخیره انرژی مناسب جهت حاملگی و شیردهی می باشد. زنان دچار چاقی زنانه کمتر از زنان دچار چاقی مردانه مبتلا به اختلال متابولیسم گلوکز می شوند.

ترکیب تجمع چربی در شکم و تجمع چربی در باسن و ران نیز دیده می شود و خصوصا در زنان بیشتر قابل رویت می باشد، زنان یائسه بیشتر به حالت چاقی مردانه دچار می گردند. در نتیجه این زنان بیشتر در معرض ابتلا به افزایش چربی خون و اختلالات فشار خون می باشند.

در مردان و زنانی که در دوران نوجوانی چاق بوده اند، میزان ابتلا به بیماری قلبی و عروقی و دیابت در این افراد افزایش می یابد.توزیع ناحیه ای چربی میزان خطر هیپرلیپیدمی و هیپرانسولینمی را تعیین می نماید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.