489

گیاه خرفه :منبع غنی اسید چرب امگا -۳وآنتی اکسیدان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

گیاه خرفه گیاه مفیدی است که دربسیاری ازنواحی اروپا،آسیا و مدیترانه یافت می شود.این گیاه بیشتر در نواحی جنوبی ایران رشد می کند. ازنظرطبی خواص زیادی دارد.

گیاه خرفه :منبع غنی اسیدچرب امگا -۳وآنتی اکسیدان

منبع غنی پتاسیم،منیزیوم وکلسیم است ویکی از منابع خوب اسیدچرب امگا- ۳ واسیدچرب لینولنیک  درمقایسه با سایرسبزیجات است(بیش از۵برابراسفناج).این اسیدهای چرب  درپیشگیری ازبیماریهای قلبی-عروقی و بهبودعملکردسیستم ایمنی نقش مهمی دارند.

  باتوجه به سودمندی این گیاه به عنوان منبع مهم اسیدهای چرب امگا-۳ ودارابودن مقدارزیادی آنتی اکسیدان(گلوتاتیون ،اسیداسکوربیک ،بتاکاروتن وآلفا توکوفرول) بنظر میرسدکاندیدخوبی برای آوردن سرسفره غذایی باشد(۱).در طب سنتی چین خرفه را “سبزی طول عمر” می نامند.

خرفه به علت داشتن فلاونوئید،استرول ،الکالوئید، پلی ساکارید،اسیدهای چرب ،ترپنوئید، ویتامین و موادمعدنی دارای رنج وسیعی ازفعالیت های فارماکولوژیک است.

از جمله این فعالیت ها می توان به محافظت از سلول ها وبافت عصبی در مقابل بیماری های مثل پارکینسون، پیشگیری و درمان دیابت،ضدسرطان،ضدباکتری،ضد التهاب ،درمان بیماری های گوارشی وکبدی والتیام زخم اشاره کرد.(۲)

از مواردی که مدت هاست مورد توجه محققین قرارگرفته ،استفاده از گیاه خرفه در محصولات آرایشی وبهداشتی است.

به نظر می رسد خرفه به دلیل داشتن مقادیر فراوان بتا کاروتن باعث زیبایی پوست می شود وبه دلیل داشتن آنتی اکسیدان، اسید اسکوربیک ،مس و منگنز تولید کولاژن را تحریک می کند و با کاهش تولید چین وچروک در پوست به عنوان گیاه ضدپیری در فرآورده های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد(۵-۳).

محققین نشان دادند ترپنوئیدهای موجوددر خرفه دارای خواص آنتی باکتریال وآنتی نئوپلاستیک است و در درمان سوختگی و بیماری های پوست از جمله اگزما و آکنه کاربرددارد(۷و۶).

درمطالعه ایی که برروی ۵۰نفر دریک دوره ۱۲هفته ایی انجام شد،تاثیر سفیدکنندگی پوست با استفاده از کرم حاوی عصاره خرفه تائید شد(۸).

یکی از موارد کاربرد این گیاه  استفاده از آن درکرم ضد آفتاب  است .اشعه اولتراویوله نورخورشید توسط پوست جذب  وترکیبات خطرناکی به نام رادیکال های آزاد درآن ایجاد می شود.این ترکیبات معمولا عامل ایجاد سرطان وپیری زودرس پوست هستند.

برای کاهش تولید رادیکال های آزادو آسیب های ناشی از آن در بدن ،پزشکان توصیه می کنند از کرم های ضد آفتاب استفاده شود.

به نظر می رسداستفاده از ترکیبات آنتی اکسیدان در این کرم ها که اثر رادیکال های آزاد را خنثی می کنند ،می تواند بسیار مفید باشد.بهمین دلیل استفاده از گیاهان حاوی خواص آنتی اکسیدانی مثل خرفه در ترکیب این کرم ها برای محافظت هر چه بیشتر از پوست و جلوگیری از ایجاد چین وچروک  زودهنگام درآن مورد توجه محققین قرار گرفته است (۹).

امروزه استفاده از طب مکمل (آلترناتیو) در جهان شیوع زیادی یافته است .مطالعات مختلف نشان می دهد ۷۵-۹% مردم دنیا از این روش درمانی بهره می برندبه موجب مقالات منتشر شده ۶۶-۴۲% مردم تهران حداقل از یکی از روش های طب مکمل در طول عمرشان استفاده می کنندو۵۴ -۳۸%مردم نیز از داروهای گیاهی برای درمان کمک می گیرند(۱۰).

در مطالعه ایی که توسط محققین ایرانی در سال ۲۰۱۳ انجام شد، برخی از عوارض مصرف خرفه(همچون تاکیکاردی،اضطراب ،دیس پنه وتهوع….) که در طب سنتی ایران به آنها اشاره شده، بررسی گردید.این گیاه در طب سنتی ایران به عنوان یک گیاه سرد و مرطوب معرفی شده است.

محققین این طرح با بررسی مطالعات مختلف که بر روی خرفه انجام شده به این نتیجه رسیدند :

” با توجه به اینکه این گیاه حاوی فیتوکمیکال هایی همچون نورآدرنالین ،دوپامین ،آدنوزین ونیاسین است ، ممکن است عوارض فوق  ایجاد گردد.اما درهمه  این مطالعات این عوارض مشاهده نشده وتنها تعداد کمی از آنها این عوارض را گزارش کرده اند”.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.