789

علل زانو درد در بزرگسالان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

با خرد شدگی غضروف مفصلی و نرم شدگی استخوان کشکک همراه است ، ناشی از فشارهای متعدد بر زانو ایجاد می شود. بیماران اغلب زانو درد خصوصا در پایین آمدن از پله ها و نشستن طولانی مدت دارند.

علل زانو درد در بزرگسالان

معاینه فیزیکی معمولا بر تشخیص کمک بسیار زیادی می کند در نشانگر صدای خرت خرت مفصلی یا کریپتاسیون در معاینه مفصل زانو می باشد.

درمان با حرکات و انجام ورزشهایی که باعث تقویت عضله چهار سر ران می شود. در موارد شدید ارتروسکوپی برای حذف غضروف تکه تکه شده کمک کننده است.

آسیب تاندون متقاطع قدامی

بیشتر در حرکاتی که همراه با پریدن ، پیچ خوردن می باشد دیده می شود . در ورزشکاران زن حدودا ۸ برابر بیشتر از ورزشکاران مرد دیده می شود. آسیب می تواند در نتیجه ضربه مستقیم بر زانویی که خم شده یا بیش از حد باز شده باشد ایجاد شود. دقیق ترین راه تشخیص ام آر آی است و احتمال پارگی منیسک همراه با پارگی رباط متقاطع قدامی ۷۰% است.

درمان بر اساس علائم بیماری می باشد ، درمان غیر جراحی معمولا در افرادی که خواهان تغییر در نحوه زندگی و اجتناب از حرکاتی که باعث عدم ثبات مفصل می شود دارند توصیه می گردد. ولیکن در افراد جوان که خواهان انجام حرکات ورزشی شدید می باشند جراحی توصیه می گرد

بورسیت

بورس ها کیسه های پوشیده از سینویال یا غشایی مفصل با غشائ مفصلی هستند که تسهیل حرکات مفصل را به عهده دارند. بورسیت معمولا التهاب این بورس ها و ناشی از تروما یا ضربه مستقیم عفونت ها یا بیماری های رسوب کریستال مثل نقرس و شبه نقرس می باشد.

شایعترین محل بورسیت زانو بورسیت پره پاتلار یا روی کشکک زانو است و معمولا در نتیجه زانو زدن های مکرر برای تمیز کردن سطوح ایجاد می شود و به همین علت به آن بورسیت خدمتکاران گفته می شود.

علائم آن به صورت تورم و قرمزی و حساسیت در لمس کشکک زانو می باشد.

درمان بورسیت زانو یا علت زمینه ای است و استراحت ، اجتناب از زانو زدن های مکرر و داروهای ضدالتعاب و گاه تخلیه بورسیت توسط سوزن و بررسی از نظر علل عفونی توصیه می گردد. درمان جراحی بندرت انجام می شود مگر در بورسیت سرکش های که نیازمند برداشتن و تخلیه توسط جراحی می باشد.

زانو جهش کننده ( Jumper Knee )

در افراد جوانی که ورزش های جهشی مثل والیبال یا بسکتبال انجام می دهند بیشتر روی می دهد.

علائم آن درد موضعی شدید در روی کشکک زانو که با فعالیت های که با جهش همراه هستند تشدید می یابد.

درمان ها عبارت اند از : استراحت – فیزیوتراپی و تجویز داروی ضد التهاب جراحی در موارد سرکش و مقاوم توصیه می گردد.

کیست پوپلیته یا کیست پشت زانو

یک توده پر شده از مایع که در خلف یا پشت زانو قرار دارد این کیست معمولا با مفصل زانو ارتباط دارد. هرگونه بیماری در مفصل زانو همانند بیمار برای روماتیسمی و آرتروز ، عفونت ، نقرس می تواند منجر به ایجاد کیست پوپلیته شود.

کیست های کوچک معمولا بدون علامت اند اما کیست های بزرگتر درد و توده قابل لمس در خلف یا پشت زانو دارند. این کیست ها می توانند به مرور زمان بزرگتر و گاه پاره شوند. بهترین راه تشخیص سونوگرافی یا ام آر آی است.

درمان برطرف کردن علل زمینه ای و تخلیه کیست و تزریق کورتن می تواند کمک کننده باشد. جراحی فقط در موارد نادر وقتی کیست ها علیرغم تخلیه سوزنی باقی مانده اند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.