612

هرآنچه باید درباره درد مفصل ران بدانید

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

درد مفصل ران علل مختلف دارد و تشخیص علل مختلف آن توسط شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی  و روش های تصویر برداری مختلف مشخص می شود.

هرآنچه باید درباره درد مفصل ران بدانید

مفصل ران و ماهیچه های اطراف آن نقش مهم در تحمل وزن بدن در راه رفتن ایفا می کنند و هرگونه آسیب به مفصل ران و عضلات اطراف آن می تواند منجر به درد و حتی گاهی لنگش شود .

علاوه بر عضلات احاطه کننده اطراف مفصل ران تعدادی بورس که متشکل از کیسه های حاوی مایع می باشند حرکات مفصل ران را تسهیل می کنند. در سیر بیماری هایی چون روماتوئید آرتریت ، عفونت ، یا بیماری های کریستالی مثل نقرس یا شبه نقرس این بورس ها با کیسه های ظریف اطراف مفصل ران می تواند ملتهب و دردناک شوند.

گاه ضربه های مکرر به این بورس ها می توانند باعث دردناک شدن آن ها شود و درد مفصل ران و در موارد شدید لنگش ایجاد می کند.

شایع ترین علل درد مفصل ران

آرتروز مفصل ران
بورسیت
مشکلات ستون مهره ها که باعث درد انتشاری به مفصل ران می شود.

درد های واقعی مفصل ران بیشتر در ناحیه کشاله ران حس می شود و گاه درد مفصل ران به زانو انتشار می یابد که این به علت عصب دهی مشترک این دو مفصل می باشد.

انتشار درد مفصل ران به قسمت قدامی و داخلی و خارجی ران کاملا شایع می باشد. ولیکن مشکلات در ستون مهره ها همچون دیسک بین مهره ای معمولا باعث انتشار درد به قسمت خلفی یا پشتی مفصل هیپ ، ناحیه باسن و پشت زانو می شود.

البته التهاب یا روماتیسم های ناحیه لگن (( مفصل ساکروایلیاک )) گاه باعث درد انتشاری به پشت ران و باسن می شوند ولیکن این دردها معمولا در حالت استراحت ایجاد می شوند و با فعالیت بهتر می شوند و با خشکی صبگاهی طولانی مدت همراه می باشند.

ارزیابی مشخص با درد مفصل ران

شامل پرسش و ارزیابی حرکات وی همچون توانایی در سوار شدن و پیاده شدن از ماشین ، بالا رفتن از پله ها و نشستن به راحتی روی صندلی های پایه کوتاه می باشد در کسانیکه دچار مشکل در مفصل ران می باشند اعمال بالایی به سختی انجام می پذیرد.

درمان های قبلی حتما بایستی سوال شود ، مصرف دارو های خود سرانه مخصوصا آمپول های دگزامتازون که بدون تجویز پزشک توسط افراد برای تسکین درد های مختلف یا حتی در باشگاه های بدنسازی به اشتباه به کرات مورد استفاده قرار می گیرد.

می تواند منجر به سیاه شدن سر مفصل ران در نتیجه عدم خون رسانی به این مفصل و در نهایت تخریب این مفصل و درد بسیار شدید مفصل ران ، محدودیت حرکات ران و در موارد پیشرفته لنگش شدید شود.

سوال در مورد فاکتورهایی که منجر به تشدید یا تسکین درد می شوند جهت شناسایی علل درد مفصل ران بسیار کمک کننده می باشد. مثلا درد مفصل ران که ناشی از آرتروز باشد با فعالیت تشدید و با استراحت تسکین می یابد ولیکن درد مفصل ران که ناشی از علل عفونی یا روماتیسمی باشد با استراحت بیشتر می شود و با فعالیت کمتر می شود.

خشکی صبگاهی طولانی مدت معمولا دال بر علل روماتیسمی مفصل ران دارد.اگر درد مفصل ران با دراز کشیدن به پهلو تشدید یابد معمولا علت درد ناشی از بورسیت تروکانتر یا بورسیت قسمت خارجی مفصل ران می باشد.

درد باسن که با نشستن تشدید می شود ناشی از بورسیت نشیمنگاهی می باشد. در هر بیماری که درد مفصل ران به همراه تب دارد باید به فکر عفونت مفصل ران بود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.