2647

تاثیر نیکوتین بر میزان قند خون

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

احتمال ابتلای افراد سیگاری به دیابت، ۳۰ تا ۴۰ درصد از افراد غیرسیگاری بیشتر است.

تاثیر نیکوتین بر میزان قند خون

طبق تحقیقات جدید که در در نشست سالانه انجمن شیمی آمریکا انجام شده است، نیکوتین یکی از اصلی ترین عوامل بالا رفتن سطح قند خون در افراد سیگاری مبتلا به دیابت است.

نیکوتین می تواند باعث بالا و پایین رفتن قند خون شود. این ماده باعث می شود نحوه ی مصرف گلوکز بدن تغییر کند. نیکوتین احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد و در صورت ابتلا به دیابت، دیابت شما را بدتر می کند.

برای آشنایی بیشتر با چگونگی تاثیر نیکوتین بر میزان قند خون با اینفوسلامت همراه باشید.

مقاومت به انسولین

نیکوتین روند شیمیایی در سلول های شما را تغییر می دهد، بنابر این آن ها به انسولین پاسخ نمی دهند و نمی گذارند انسولین وارد شود. به این وضعیت مقاومت به انسولین می گویند.

سلول های شما نیاز به انسولین دارند تا بتوانند از گلوکز را از خون بگیرند و از انرژی آن استفاده کنند. هنگامی که آنها نتوانند این کار را بکنند، گلوکز در خون شما می ماند و شما به قند خون بالا دچار می شوید.

نیکوتین همچنین می تواند بدن شما را به ایجاد تری گلیسیرید، که یک نوع چربی مرتبط با مقاومت به انسولین است، تحریک کند. نیکوتین باعث افزایش سطح هورمون هایی که با انسولین مبارزه می کنند، نیز می شود.

در بدن شما چه اتفاقی می افتد؟

زمان زیادی طول نمی کشد تا سیگار کشیدن بر توانایی سلول های شما در استفاده از انسولین تاثیر بگذارد. شما می توانید تنها یک ساعت بعد، نشانه های مقاومت به انسولین را مشاهده کنید. پژوهش ها نشان می دهند که افراد مبتلا به دیابتی که سیگاری هستند میزان انسولین بیشتری برای کنترل قند خونشان نیاز دارند.

این یک مساله مهم است چرا که زمانی که گلوکز خون برای چند سال بسیار بالا باشد، می تواند باعث بیماری های قلبی، آسیب به کلیه ها، اعصاب و چشم ها شود.

قند خون پایین نیز برای شما خوب نیست. بسته به میزانی که افت می کند، شما ممکن است حس عدم تمرکز، از حال رفتن یا تشنج داشته باشید که می توانند زمانی که شما در حال رانندگی یا پایین رفتن از پله ها هستید، بسیار خطرناک باشد. و هنگامی که این اتفاق می افتد اغلب شما در معرض خطر آسیب مغزی نیز قرار می گیرید.

سال هاست که پزشکان متوجه شده اند که افراد سیگاری که مبتلا به دیابت هستند، کنترل قند خون ضعیفتری  نسبت به افراد غیر سیگاری که مبتلا به دیابت هستند، دارند. با این حال، هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید که کدام یک از بیش از ۴۰۰۰ مواد شیمیایی در دود سیگار مسئول این عدم تعادل در قندخون است.

محققان مطمئن نیستند که چرا نیکوتین می تواند باعث کاهش قند خون شود، اما آن ها فکر می کنند یکی از دلایل آن این است که نیکوتین اجازه می دهد انسولین  زمان بیشتری در خون بماند.

منابع نیکوتین

سیگار کشیدن، شایع ترین روش برای دریافت نیکوتین است و هرچه بیشتر سیگار دود کنید بیشتر مستعد مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ می شوید.

شانس افرادی که سیگار می کشند ۳۰ تا ۴۰ درصد نسبت به بقیه افراد بیشتر است. روزانه بیش از ۲۰ نخ سیگار شانس ابتلای شما را ۲ برابر می کند. پس اگر دیابت دارید و سیگاری هستید، باید درباره این موضوع نگران باشید.

راه های دیگر دریافت نیکوتین که قند خون را افزایش می دهند, عبارتند از:

استنشاق  دود سیگار دیگر افراد
استفاده از تنباکو
آدامس نیکوتین
سیگار های الکترونیکی

پزشکان از نتایج تحقیقات جدید برای  تشویق بیماران مبتلا به دیابت به ترک سیگار استفاده می کنند، اما هشدار می دهند که آن ها نباید از محصولات ترک سیگار مانند برچسب های نیکوتین استفاده کنند چرا که در بلند مدت، آن ها تاثیراتی سوء بر قند خون می گذارند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.