5012

جدیدترین روش های درمان سرطان ریه

|
6 دیدگاه

با درمان سرطان ریه، یکی از کشنده ترین انواع سرطان در ایران آشنا شوید!

جدیدترین روش های درمان سرطان ریه

سرطان ریه یکی از شایع ترین انواع سرطان در کشور ماست که در سال های اخیر به شدت رو به افزایش است. بعد از تشخیص سرطان ریه روش‌های درمان مختلف باید بررسی شود. در مطالب گذشته با علائم سرطان ریه به طور کامل آشنا شدیم. در این مطلب اینفوسلامت قصد دارد شما را با جدیدترین راه های درمان سرطان ریه آشنا کند.

جراحی 

درمان سرطان ریه با جراحی برای بیماران مبتلا به سرطان ریه‌ سلول غیر کوچک (NSCLC) ترجیح داده می‌شود. متأسفانه در افرادی که سرطان پیشرفته دارند، این روش مناسب نیست.

در این درمان بخشی از تومور یا کل آن برداشته می‌شود. میزان تومور برداشته شده به اندازه، محل و میزان گسترش بستگی دارد.

گاهی برای بیماران سرطان ریه‌ سلول غیر کوچک از روش سرما درمانی (cryosurgery) استفاده می‌شود. در این روش تومور یخ زده و از بین می‌رود. این روش معمولاً برای بیمارانی که قادر به انجام جراحی‌های متداول نیستند، انجام می‌شود.

در بسیاری از بیماران با وجود برداشتن تومور به طور کامل پس از مدتی سرطان ریه دوباره عود می‌کند.

در بیماران مبتلا به سرطان ریه‌ سلول کوچک (SCLC) معمولاً جراحی انجام نمی‌شود. چرا که این بیماری گسترش یافته و در سایر نقاط بدن پخش شده است. به همین دلیل برداشتن تومور به طور کامل از طریق جراحی غیر ممکن است.

درمان سرطان ریه با جراحی در واقع جراحی سختی است. بسیاری از افراد بعد از این درمان سرطان ریه، درد زیاد، ضعف، خستگی و تنگی نفس را تجربه می‌کنند و بیشتر در حرکت، سرفه و تنفس مشکل دارند. این افراد بعد از چند هفته یا چند ماه بهبود می یابند.

انواع درمان سرطان ریه با جراحی

برش گوه‌ای (Wedge resection)

در این روش جراح یک تکه‌ کوچک گوه‌ای شکل از ریه را که شامل تومور سرطانی و بخشی از بافت سالم اطراف تومور است برمی‌دارد.

لوبکتومی (Lobectomy)

ریه‌ راست سه لوب (لخته) و ریه‌ی چپ دو لوب دارد. در این روش تمامی لوب‌های سرطانی در ریه برداشته می‌شود. ریه نیز با لوب‌های باقی مانده به کار خود ادامه می‌دهد.

پنومونکتومی (Pneumonectomy)

در این درمان کل ریه‌ سرطانی برداشته می‌شود.

عوارض جانبی درمان سرطان ریه به کمک جراحی

عوارض جانبی جراحی به نوع جراحی بستگی دارد. جراحی‌هایی با حداقل دخالت و با استفاده از دوربین‌های مخصوص (VATS) نسبت به جراحی‌های قدیمی درد کمتری خواند داشت. ممکن است علائمی مانند بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه‌ی قفسه‌ی سینه داشته باشید که به مرور زمان در طی چند ماه برطرف می‌شود.

شیمی‌درمانی

شیمی درمانی مؤثرترین درمان سرطان ریه‌ سلول کوچک است. این درمان سرطان ریه رشد و پراکندگی سرطان را کنترل می‌کند اما در افراد کمی سرطان ریه با این روش درمان می‌شود و جواب می‌دهد. همچنین برای درمان سرطان ریه‌ سلول غیر کوچک در مراحل پیشرفته نیز استفاده می‌شود.

برخی از داروهای شیمی درمانی خوراکی هستند و برخی باید تزریق شوند.

برخی از داروهای رایج برای شیمی درمانی سرطان ریه عبارت‌اند از:

بواسیزوماب (Bevacizumab)
کربوپلاتین (Carboplatin)
سیپلاتین (cisplatin)
کریزوتینیب (Crizotinib)
دوستاکسل (Docetaxel)
ارلوتینیب (Erlotinib)
اتوپوزاید (Etoposide)
جمسیتابین (Gemcitabine)
ایرینوتکان (Irinotecan)
پاکلیتاکسل (Paclitaxel)
پمترکسید (Pemetrexed)
وینورلبین (Vinorelbine)

عوارض جانبی شیمی درمانی سرطان ریه

شیمی درمانی عوارض جانبی زیادی دارد. دکتر داروهایی را برای رفع تهوع و استفراغ تجویز می‌کند.

یکی از نگرانی‌ها در مورد درمان سرطان ریه ریزش مو است. اما همه‌ی داروهای شیمی درمانی باعث ریزش مو نمی‌شوند. در برخی افراد تارهای مو نازک می‌شود که فقط خودشان متوجه این موضوع می‌شوند. پزشک می‌تواند در مورد اینکه مصرف چه داروهایی باعث ریزش مو می‌شوند اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهد.

در شیمی درمانی ممکن است جراحی نیز لازم باشد. شیمی درمانی قبل یا بعد از جراحی برای کشتن سلول‌های سرطانی انجام می‌شود.

پرتو درمانی

در پرتو درمانی از اشعه‌ پرانرژی ایکس برای کشتن سلول‌های سرطانی و کوچک کردن تومور استفاده می‌شود. برای درمان سرطان ریه این پرتوها از خارج تابیده می‌شوند یعنی پرتوها از دستگاهی خارج از بدن ساطع می‌شوند.

پرتو درمانی معمولاً همراه با شیمی درمانی یا جراحی یا هر دوی آن‌ها انجام می‌شود. اما اگر جراحی امکان پذیر نباشد به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پرتو درمانی به دلایل زیر مسکن هم به حساب می‌آید:

کوچک کردن تومور و راحت کردن بلعیدن غذا
کم کردن تومورهایی که راه هوا را بسته و تنفس را سخت کرده‌اند.
کاهش درد استخوان‌ها و نخاع
پرتو درمانی نیز عوارض جانبی مانند تغییرات پوستی، خستگی و اختلال در بلعیدن را دارد.

جدیدترین درمان سرطان ریه

محققان در حال استفاده از امواج پرانرژی برای درمان تومورهای غیرقابل جراحی سرطان ریه هستند. این امواج دقیقاً همان امواجی هستند که برای تولید پاپ‌کرن استفاده می‌شوند!

این تکنیک که در تحقیقات مقدماتی فرسایش مایکروویوی (microwave ablation) نام‌گذاری شده، موفق به درمان سرطان ریه ۱۹ بیمار از ۲۸ بیمار شده است. جالب اینجاست که این تومورها پس از هشت ماه هنوز نشانی از بازگشت به بدن بیمار نشان نداده‌اند.

کلودیو پاشدو (Claudio Pusceddu) محقق این آزمایش و متخصص انکولوژی و پرتو درمانی در بیمارستانی در شهر کالیاری ایتالیا، در این مورد گفته است:

در میان ۹ بیمار دیگر، تومور کوچک‌تر شده یا رشدِ خود را متوقف کرده است.

در طول درمان سرطان ریه با کمک فرسایش ماکروویوی رادیولوژیست‌ها آنتن ریزموجی کوچکی را مستقیماً داخل تومور وارد می‌کنند. سپس موجی الکترومغناطیسی، مولکول‌های آب بافت اطراف تومور را تحریک می‌کند. با این عملیات اصطکاک و گرمایی ایجاد می‌شود که در نهایت تومور را از بین می‌برد.

این نوع درمان سرطان ریه در آمریکا ۲۰۰۰ دلار هزینه در بر دارد و یک ساعت به طول می‌انجامد. سپس بیمار برای انجام ادامه‌ی معاینات، یک‌شب در بیمارستان بستری می‌شود.

محققین اذعان داشته‌اند جدیدترین درمان سرطان ریه مسلماً امیدوارکننده بوده است. اما برای اعلام نظر نهایی و قطعی در مورد جدیدترین درمان سرطان ریه، باید بیماران بیشتری با روش فرسایش مایکروویوی درمان شوند و مدت‌زمان بیشتری تحت نظر باشند.

درمان‌های استاندارد سرطان ریه، جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی هستند. محققین اما در حال آزمایش راه‌های مختلف و جدیدترین درمان سرطان ریه برای از بین بردن تومور توسط گرما یا منجمد کردن آن هستند.

گرگوری مسترز (Gregory Masters) سخنگوی جامعه‌ی انکولوژی کلینیکی آمریکا می‌گوید:

در سراسر دنیا محققین به دنبال کشف درمانی هستند که بتواند کاری کند تومور دوباره به بدن بیمار بازنگردد و رشد خود را از سر نگیرد.

در یک دوره‌ی تحقیقاتی، جدیدترین درمان سرطان ریه به روش فرسایش مایکروویوی موفق شد در مورد دوسوم از بیماران تا یک سال یا بیشتر از رشد دوباره‌ی سلول را متوقف کند. اما ما نیاز داریم تا این بیماران را تا ۵ الی ۷ سال بررسی کنیم.

به گفته‌ی کلودیو پاشدو، برگ برنده‌ی فرسایش مایکروویوی نسبت به سایر درمان‌های فرسایشی، سرعت این تکنیک در حرارت بخشیدن به بافت اطراف تومور است. در نتیجه این تکنیک می‌تواند تومورهای بزرگ‌تر را نیز از بین ببرد.

هیچ‌کدام از بیمارانی که از این تکنیک استفاده کرده‌اند، با مشکلی بعد از عمل مواجه نشده‌اند. هشت بیمار مشکل تنفسی کوچک و موقتی داشتند که به علت از بین رفتن بخش بسیار کوچکی از ریه بود و این امری کاملاً طبیعی است. تمام این مشکلات تا یک هفته برطرف شدند.

به‌ علاوه‌ی سرطان ریه، فرسایش مایکروویوی یا فرسایش ریزموجی قرار است روی کلیه، کبد و استخوان نیز امتحان شود.

معصومه حیدری
از این نویسنده

6 دیدگاه

توسط: حامد اینانلو

سلام
ما بیمار بدخیم ریه داریم که اوضاعش اصلا مساعد نیست ممنونتون میشم بهم سریع بگید که این درمان جدید ایران امده یا نه
و واقعا خوب هست بیمارمون رو به خارج کشور ببریم؟

  توسط: معصومه حیدری

  سلام وعرض احترام خدمت شما

  يك فوق تخصص جراحي ريه گفت: از هر۱۰۰ بيماري كه به علت ابتلا به سرطان ريه چه در مراحل بسيار ابتدايي و چه مراحل بسيار پيشرفته به جراح ريه مراجعه كردند فقط ۱۵ بيمار مي‌توانند ۵ سال عمر مي‌كنند.
  دكتر محمد بهگام شادمهر در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان افزود: مبتلايان به سرطان ريه در چهار گروه تقسيم‌بندي مي‌شوند. اين گروه بندي بر اساس مشخصات تومور مانند اندازه و محل آن در ريه و سرايت تومور به غدد لنفاوي و اندام‌هايي مانند كبد، استخوان و مغز انجام شده است. بيش از ۸۰ درصد از بيماران گروه يك، ۵ سال پس از ابتلا به سرطان زنده مي‌مانند. اين ميزان طول عمر در گروه‌هاي ديگر كاهش مي‌يابد به گونه‌اي كه احتمال ۵ سال زنده ماندن بيماران گروه چهار، صفر است چون در اين مرحله تومور به اندامهاي ديگر آنان سرايت كرده است.
  وي در زمينه انواع درمانهاي جراحي سرطان ريه گفت: اگر بيمار در مرحله‌ ابتدايي ابتلا به سرطان ريه به جراح مراجعه كند، جراح مي‌تواند با يك عمل جراحي، كل ضايعه سرطاني را از بدن او خارج و با درمانهاي تكميلي ديگر مانند شيمي درماني و راديوتراپي، درمان بيمار را ادامه داد. اين گونه بيماران بيشترين شانس را براي بهبود قطعي دارند بنابراين جراحي، اساس درمان مراحل ابتدايي سرطان ريه است.
  اين دانشيار جراحي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي درباره ميزان به‌روز بودن درمان سرطان ريه در ايران اظهار كرد: جراحي سرطان ريه در ايران كاملا به روز است و از تمام تكنيكهاي جراحي اين سرطان در بيشتر استانها استفاده مي‌شود بگونه‌اي كه در حال حاضر به اعزام بيمار به خارج از كشور براي انجام عمل جراحي ريه نياز نيست.
  شادمهر در پاسخ به اين پرسش كه چه‌قدر اين باور مردم كه جراحي تومور باعث سرايت آن به اندامهاي ديگر مي‌شود، درست است، گفت: سرايت تومور به اندام‌هاي ديگر به علت انجام عمل جراحي، باور كاملا نادرستي است البته برداشتن ۹۰ درصد تومور نيز به بهبود بيمار كمك نمي‌كند چون اثر مخرب قسمت‌هاي باقيمانده از تومور در بدن معادل قسمت‌هاي برداشته شده است.
  وي در عين حال اظهار كرد: طول عمر مبتلايان به سرطان ريه پيشرفته كوتاه است در مواردي كه تومور چنين بيماراني به طور كامل برداشته نمي‌شود، بيماري آنان پيشرفت مي‌كند بنابراين مردم مي‌گويند حال بيمار پس از عمل بدتر و طول عمر او كوتاه‌تر شد. اين ديدگاه تا حدودي درست است چون جراحي ريه، عمل فوق‌العاده سنگيني است.
  اين فوق تخصص جراحي ريه با بيان اينكه سرطان ريه شايع‌ترين سرطان جهان است، گفت: در سرطان ريه بيماراني كه شانس بهبودي كامل دارند، جراحي مي‌شوند بنابراين مبتلايان به سرطان ريه پيشرفته تحت عمل جراحي قرار نمي‌گيرند و با ساير درمانها تلاش مي‌شود علايم بيماري آن‌ها مانند سرفه كاهش يابد.
  شادمهر در پايان درباره عمل جراحي سرطان ريه اظهار كرد: اين عمل به دو بخش تقسيم مي‌شود، در مرحله اول تومور ريه برداشته مي‌شود و در مرحله دوم غدد لنفاوي قفسه سينه پاك مي‌شوند بنابراين اين جراحي به طور ميانگين ۴ ساعت به طول مي‌انجامد.
  سرطان ریه به عنوان یکی از کشنده ترین نوع سرطان ها در جهان سالانه شمار زیادی از زنان و مردان را به کام مرگ می کشد. سرطان ریه بعد از سرطان پستان دومین عامل مرگ و میر زنان در جهان است .
  سرطان ریه چیست؟
  سرطان ریه نوعی بیماری است که مشخصه آن رشد کنترل نشده سلول در بافت های ریه است. گفتنی است که اگر این بیماری درمان نشود، رشد سلولی می تواند در یک فرایند به نام متاستاز به بیرون از ریه گسترش پیدا کند و به بافت های اطراف یا سایر اعضای بدن برسد. انواع اصلی سرطان ریه سرطان های ریه سلول کوچک (SCLC)، که سرطان سلولی جو شکل نیز نامیده می شود، و سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) هستند. شایع ترین علائم عبارتند از سرفه (همراه با خلط خونی)، کاهش وزن و تنگی نفس.
  مهم‌ترین عامل ایجادکننده ی سرطان ریه، مصرف دخانیات از جمله سیگار می‌باشد.عامل بعدی ژنتیک می‌باشدعامل بعدی شغل فرد می‌باشد. افرادی که در محل کار‌ خود به نوعی با موادی مثل بخارات آلومینیوم در تماس هستند یا فردی که با پنبه‌نسوز سر و کار دارد یا فردی که با اشعه یونیزاسیون مثل اشعه رادون سر و کار دارد و… این‌ها همه عوامل مستعد کننده برای ایجاد سرطان ریه هستند.تغذیه مناسب حاصل از رژیم های گیاهی و سبزی‌جات، مخصوصاً آن‌هایی که دارای ویتامین C و E باشند اثر محافظتی در مقابل سرطان ریه دارند.

  دکتر سهراب پور فوق تخصص ریه :
  علائم سرطان ریه در بیشتر موارد سالها پس از اولین مصرف بروز می کند عمده ترین علائم این بیماری سرفه های شدید و مکرر و در پاره ای مواقع همراه با خون است. فرد مبتلا به سرطان ریه در دم و بازدم خود دچار مشکل شده و به مرور زمان دچار تنگی نفس می شود به طوری که حتی انجام کارهای روزانه و شخصی خود دچار مشکل می شود.
  نیما سپهری مدیر عامل شرکت دانش بنیان نانو الوند در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به تولید این دارو گفت: این دارو با نام “ژنریک پَمتِرِکسِد” در دو دوز ۱۰۰ و ۵۰۰ میلی گرم از این پس با قیمت ارزان تر در مقایسه با داروی مشابه خارجی عرضه خواهد شد.
  وی تصریح کرد: آزمایش های بالینی این دارو با موفقیت انجام و نتیجه مناسبی از این آزمایش ها دریافت شده است.
  مدیر عامل شرکت دانش بنیان نانو الوند تاکید کرد: این دارو پیش از این با نشان امریکایی و با قیمتی بالا وارد کشور می شد اما با دستیابی به فرمولاسیون این دارو به دست محققان این شرکت، نمونه ایرانی این دارو با ۴۰ درصد کاهش قیمت در بازار عرضه شده است.
  وی گفت: این شرکت دانش بنیان با هدف تولید داروهای ضد سرطان با جمع آوری نخبگان ایرانی تشکیل شده است.

  درمان در خارج از کشور
  سایبر نایف روباتی است که که به روشی غیر تهاجمی و با هدف قرار دادن بسیار پر قدرت و دقیق تومورسرطانی و یا غیر سرطانی ، به پرتو درمانی می پردازد که جایگزین بسیار مناسبی برای عملهای جراحی برای خارج کردن تومور است. با استفاده ازعکسبرداری های لحظه ایی و دقت بالای این روبات هم اکنون پزشکان میتوانند سرطان هایی را که هیچگاه تصور نمی شد قابل درمان و یا در دسترس جراحان باشند را درمان کنند
  نتیجه عمل به وسیله سایبر نایف در بسیاری ازغدد سرطانی بدن مخصوصا مغز، نخاع ، شش ، کلیه ،پانکراس ،ستون فقرات و پروستات شگفت انگیز است و درصد بسیار بالایی از بیمارن هیچ گاه دیگربه بیمارستان بر نمیگردند .
  بیمارستان بیکن خوشحال است که توانسته هزینه درمان با سایبرنایف را به پایین ترین سطح خود در جهان برساند .
  شما میتوانید از ایران و یا کشور دیگری با شماره تلفن۰۰۶۰۱۲۹۷۶۷۳۴۲ تماس و با مشاور فارسی زبان ما صحبت کنید همچنین. میتوانید با ایمیل. iran@beaconhospital.com.my تماس بگیرید.مشاوره رایگان: ۰۰۶۰۳۷۶۲۰۷۹۷۹
  http://persian.beaconhospital.com.my/cancer-resources/types-of-cancer/how-smoking-affects-the-lungs/برای اطلاعات بیشتر به این لینک رجوع کنید.
  درمان سرطان در آلمان
  سرطان خود را در آلمان درمان کنید
  در سال های اخیر رادیولوژی اینترونشنال (رادیولوژی مداخله ای) تحول شگرفی در درمان انواع سرطان بخصوص تومور های بافت نرم ایجاد کرده است. تکنیک های مورد استفاده در این روش برای بیماران تحمل پذیرتر بوده و عوارض کمتری نیز دارند. اغلب این تکنیک ها نیاز به دستگاه های مدرن پزشکی و تجربه کاری بالا دارند. کشور آلمان به عنوان یکی از کشور های پیشرو در زمینه تولید جهیزات مدرن پزشکی و با بهره گیری از پزشکان برجسته ای همچون پرفسور فوگل تبدیل به مقصد درمانی بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان شده است. بطوریکه بخش اینترونشنال رادیولوژی در بیمارستان مرکزی فرانکفورت (لینک بیمارستان) که توسط پرفسور فوگل اداره میشود هر روز پذیرای بیمارانی از دیگر کشور های اروپایی، کویت و قطر و حتی امریکا می باشد. پرفسور توماس فوگل در حال حاضر یکی از برجسته ترین پزشکان اروپا در زمینه درمان تومور های سرطانی با استفاده از روش های رادیولوژی اینترونشنال میباشد. هم اکنون ایشان همکاری نزدیکی با طب تور داشته و این امکان برای بیماران ایرانی نیز فراهم شده است که بتوانند به این مرکز مراجعه کنند و از بالاترین تکنولوأی ممکن برای مداوای سرطان خود استفاده کنند. http://tebtour.com/fa/contactبه این لینک رجوع کنید.

  پیشنهادمابه شما سرطان ریه نوعی کشنده از سرطان است پزشکان ایران پزشکان معتبری از نظر تخصص هستنداما در این نوع بیماری درمانهایی امده که صحت آن را به طور یقین نمیدانیم این اطلاعات را در اختیار شما گذاشتیم شمانیز با رجوع به آنها وتحقیق کامل در این زمینه اقدام کنید چون مانیز از صحت آن به طور کامل آگاهی تداریم پس تحقیق کنید ودرصورت آگاهی اقدام کنید امید است این مطالب مفید واقع شود (سلامتی)سلامت عزیزان شمارا از درگاه خداوند خواستار است به یادداشته باشید معجزه در علم پزشکی حرف اول است وبا اراده خداوندسلامتی به بیمارشما بازخواهد گشت.باتشکر.

توسط: سیمین گلچین

سلام من مبتلا به سرطان سلول غیر کوچک هستم. میخواستم بدانم برای درمان فتودینامیک به کجا رجوع کنم.خواهشمندم راهنمایی بفرمایید.سپاس

  توسط: معصومه حیدری

  سلام خدمت شما
  درمان فتودینامیک (PDT) درمانی است که از دارویی به نام داروی حساس به نور و یا عامل حساس‌کننده به نور و نوع خاصی از نور استفاده می‌کنند.
  بيمارستان تخصصي مؤسسه تحقيقات، آموزش و درمان سرطان در تهران در دست ساخت است. كارهاي مطالعاتي اين بيمارستان در سال‌هاي گذشته صورت گرفته و اقدامات اجرايي براي ساخت آن آغاز شده است.امید است این مراجع مفید واقع شود قبل از هر گونه اقدامی تحقیقات لازمه از بیمارستان صورت گیرد.سلامتی از توجه شما نهایت تشکر را دارد وبرای شما از خداوند منان سلامتی کامل شمارا خواستار است .باتشکر

  تهران، بلوار سئول، نبش بزرگراه شهید چمران

  E-mail: info@ncii.ir
  Tel.: 26203210 ، ۲۶۲۰۳۲۱۲ ، ۴-۲۲۰۳۵۱۲۰
  Fax: 26203210

  بیمارستان شهید ایت الله اشرفی اصفهانی
  آدرس بیمارستان :
  تهران -خیابان مولوی -چهارراه مولوی -بیمارستان شهید ایت اله اشرفی اصفهانی

  تلفن :۵۵۶۲۵۵۵۵-۵۵۶۲۱۷۲۶
  نمابر:۵۵۶۳۱۹۴۶
  پست الکترونیک: ashrafihos@sbmu.ac.ir

توسط: علی رضایی

باسلام.دوستان پدر منم سرطان ریه گرفته تو ۵روز۱۰کیلو وزن کم کرد.حالش خیلی خراب بود.شبها نفس کم میاورد و نمیتونست بخوابه.دکتر گفته منتظر نتیجه ازمایش باشین.اما دیدم داره از دستمون میره…با پرس و جو رفتم پیش اقای قاسم تک دهقان. داروش معرکه هست.بعد از مصرف همون شب راحت خوابید. الانم روز به روز بهتر میشه. اقای تک دهقان گفتن بعد یک ماه برین برونوسکوپی بگیرین انشاالله که حله مشکلش. الان منتظریم بعد ده روز دیگه بریم برونوسکوپی …ولی حتما برین پیش دکتر تک دهقان ادرسش قزوین شهرستان ابیک شهر صالحیه یا همون قارپوز اباد همه میشناسنش

  توسط: معصومه حیدری

  سلامتی .سلامت عزیزان شمارا از درگاه خداوند خواستار است .ازاینکه نظراتتون رو باما به اشتراک میگذاریدسپاسگزارم.

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.