166

در طول دوران بارداری واکسن آنفولانزا بزنیم یا خیر؟

|
0 دیدگاه

اگر قبل از بارداری واکسن آنفولانزا زده باشیم، باز هم در طول دوران بارداری به این واکسن نیاز خواهیم داشت؟

در طول دوران بارداری واکسن آنفولانزا بزنیم یا خیر؟

در مطالب قبلی برای شما از نحوه‌ی اقدام به بارداری، علائم بارداری و چند موضوع مهم دیگر سخن گفتیم.

اما در این مطلب می‌خواهیم به سؤالی که ذهن خیلی از زنان را در دوران بارداری درگیر کرده است پاسخ بدهیم. اگر قبل از بارداری واکسن آنفولانزا زده باشیم، باز هم در طول دوران بارداری به این واکسن نیاز خواهیم داشت یا خیر؟ اگر نیاز داریم، آیا آثار واکسن اول روی واکسن دوم تأثیر منفی خواهند گذاشت؟

امکان دارد هر خانمی قبل از بارداری اقدام به زدن واکسن آنفولانزا و درست چند وقت بعد از انجام این کار برای بارداری اقدام کرده باشد.

اما از آن جایی بانوان باید در طول دوره‌ی بارداری نیز برای حفاظت از جنین درون شکم خود واکسن آنفولانزا دریافت کنند، این سؤال برای خود زنان باردار و حتی پزشکان نیز به وجود آمده است که آیا واکسن قبلی که به تازگی زده شده است، اثر این واکسن را از بین می‌برد یا خیر؟

در جواب این سؤال باید بگوییم که پزشکان در طول این مدت جواب این سؤال را نمی‌دانستند و همین باعث تصمیم‌گیری‌های مختلفی توسط آنان می‌شد. اما اخیراً و طی تحقیقات گسترده‌ای مشخص شده است که واکسن آنفولانزا به هنگام بارداری حتماً باید زده شده و هیچ ربطی به زمان واکسن قبلی مادر ندارد.

چرا زنان باردار باید واکسن آنفولانزا تزریق کنند؟

به این علت که زنان باردار و نوزادان تازه به دنیا آمده بسیار در برابر آنفولانزا آسیب پذیر هستند، پزشکان توصیه می‌کردند که خانم‌های حامله پس از مشاهده‌ی علایم حاملگی و رشد چند هفته‌ای جنین باید واکسن آنفولانزا تزریق کنند.

با این حال مشخص نبود که اگر مادر مدتی قبل از بارداری این واکسن را تزریق کرده باشد، تزریق دوم در طول بارداری تأثیر مثبتی خواهد داشت یا خیر؟ دلیل این تردید نیز این بود که تقریباً همه‌ی واکسن‌های زنان باردار در صورتی به درستی عمل می‌کنند که مادر در طول سال گذشته‌ی قبل از بارداری آن‌ها را تزریق نکرده باشد.

تحقیقات اخیر نیز روی همین مورد جست و جو کرده و در نهایت مشخص کردند تزریق واکسن آنفولانزا در طول دوران بارداری هیچ ربطی به تزریق‌های قبل از بارداری ندارد و می‌تواند به خوبی از مادر و نوزاد محافظت کند. پس به محض مشاهده‌ی علائم بارداری و تائید آن توسط متخصصین، باید سریع‌تر برای زدن واکسن آنفولانزا اقدام کرد. هر چه زودتر بهتر!

متخصصین در سال‌های اخیر متوجه شده‌اند، افراد پیر و بزرگ‌سالان نیز می‌توانند به شدت در برابر آنفولانزا آسیب پذیر باشند. در این صورت این نوع بیماری می‌تواند در مورد زنان باردار و نوزادان بسیار خطرناک و کشنده باشد. آن‌ها همچنین به این مهم دست یافته‌اند که زدن واکسن آنفولانزا در طول دوران بارداری می‌تواند محافظ خوبی برای مادر و فرزند باشد.

آنفولانزا در دوران بارداری بسیار شدیدتر است. این گفته در طول سال ۲۰۰۹ که آنفولانزا شیوع بسیاری پیدا کرد سر زبان‌ها افتاد و پزشکان را به تکاپو انداخت. در طول سال ۲۰۰۹ آمار مرگ و میر زنان باردار شش برابر بیشتر از دیگران بود! همچنین آنفولانزا با مشکلات زایمان نیز در ارتباط است و می‌تواند باعث زایمان زودرس و مرده به دنیا آمدن جنین شود.

اما این طرز تفکر که زدن واکسن دوم آنفولانزا در طول بارداری، پس از مدت کوتاهی که از زمان واکسن اول می‌گذرد کاری بیهوده است، به این علت به وجود آمده که معمولاً زدن دو واکسن پشت سر هم، اثر واکسن دوم را به کلی خنثی می‌کند.

اما محققین دریافته‌اند که این موضوع روی واکسن آنفولانزا تأثیر ندارد و بانوان حامله می‌توانند مطمئن باشند این واکسن حافظ خود و نوزادشان در طول بارداری خواهد بود.

چه زمانی باید واکسن آنفولانزا زد؟

توصیه کلی در مورد زمان زدن این واکسن‌ها این است که زنان در هر سنی که تصمیم به بارداری می‌گیرند، باید در اواخر تابستان و اوایل پاییز (که واکسن آنفولانزا در دسترس است) واکسن بزنند.

زنان باردار نیز باید از این واکسن در طول پاییز و فصل‌هایی که آنفولانزا در آن‌ها شیوع پیدا می‌کند استفاده کنند. پس به هیچ عنوان فرصت را از دست ندهید و از خود و فرزندتان در برابر آنفولانزا محافظت کنید.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.