14015

سردرد تنشی، سردرد بالای سر و پیشانی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

چرا دچار سردرد بالای سر و پیشانی می شویم ؟ راه های ساده درمان آن چیست؟

سردرد تنشی، سردرد بالای سر و پیشانی

سردرد تنشی درد ناگهانی، تنگی یا فشار در اطراف پیشانی یا پشت سر و گردن شما است. بعضی از مردم می گویند احساس می کنند که یک چاقو در این حالت جمجمه آن ها را می فشارد. معمولا به این تنوع سردرد ها سردردهای استرس نیز گفته می شوند، آنها شایع ترین نوع برای بزرگسالان هستند.

هنگامی که کمتر از ۱۵ روز در ماه دچار این سردرد ها شوید، به آن سردرد تنشی ایپزودب می گویند. اما اگر آنها اغلب اتفاق می افتند، مزمن هستند. این سردرد ها می توانند از ۳۰ دقیقه تا چندین روز طول بکشند. انواع مزمن برای مدت های طولانی تری می روند و می آیند. درد ممکن است در طول روز شدید شود و سپس آرام شود اما ادامه خواهد داشت.

اگر چه این نوع سردرد ها دردناکند اما سردرد خطرناکی نیستند و معمولا شما را از انجام فعالیت های روزانه باز نمی دارند و بر روی تعادل ، قدرت و دید شما تاثیر ندارند.

چه کسانی دچار سردرد بالای پیشانی و سر می شوند؟

تا ۸۰٪ بزرگسالان در ایالات متحده هر از چند گاهی این نوع سردردها را تجربه می کنند. حدود ۳٪ سردردهای تنشی مزمن روزانه دارند. زنان دو برابر مردان سردرد پیشانی و بالای سر را تجربه می کنند. بسیاری از افراد مبتلا به نوع مزمن معمولا بیش از ۶۰ تا ۹۰ روز این سردرد را دارند.

علت ایجاد سردرد پیشانی و بالای سر

هیچ دلیل خاصی برای این نوع سردرد ها وجود ندارد. اغلب اوقات، آنها از طریق استرس، فشار کار، مدرسه، خانواده، دوستان و دیگر مسائل به وجود می آیند.

این نوع سردرد ها ارثی نیستند. بعضی از افراد به دلیل سفت و منقبض شدن عضلات در پشت گردن و پوست سر دچار آن ها می شوند. این تنش عضلانی می تواند از عوامل زیر باشند:

استراحت ناکافی
استرس ذهنی یا احساسی، از جمله افسردگی
اضطراب
خستگی
گرسنگی
سطح پایین آهن در خون

علائم سردرد تنشی چیست؟

درد و فشار ملایم تا معمولی در پیشانی، بالا و طرفین سر
سردرد در میانه های روز شروع می شود
مشکلات در خوابیدن
احساس خستگی
حساسیت
مشکل در تمرکز
حساسیت کم به نور و سر و صدا
درد عضلات

بر خلاف سردردهای میگرنی، این سردرد ها علائم عصبی دیگری مانند ضعف عضلانی یا مشکل در دید را ایجاد نمی کنند. و آن ها حساسیت شدید به نور یا سر و صدا، معده درد، حالت تهوع و استفراغ ندارند.

سردرد تنشی یا میگرن؟

اولین گام برای به دست آوردن بهترین درمان این است که بدانید چه نوع سردرد دارید.سردرد تنشي شايع ترين است – ۹۰٪ از سردرد ها در اين دسته قرار دارند.

اما سردرد میگرنی شایع نیست. حدود ۱۲ درصد از مردم دچار آن ها می شوند. اما آنها می توانند بسیار خسته کننده باشند و از ۴ تا ۴۸ ساعت طول بکشند.طول، شدت، موقعیت درد و علائم می تواند بسیار متفاوت باشد، اما تنها میگرن می تواند شما را در رختخواب قرار دهد.

جلوگیری از سردرد تنشی و سردرد پیشانی و بالای سر

شما ممکن است قادر به جلوگیری از همه این سردرد ها نباشید. اما تعداد زیادی از کارها را می توانید انجام دهید تا به میزان کمتری به آن ها دچار شوید  برای شروع، برخی از این تغییرات شیوه زندگی را امتحان کنید:

استرس خود را محدود کنید

سعی کنید برنامه ریزی کنید. چیزهایی که به شما آرامش می بخشد، مانند ماساژ یا مدیتیشن را امتحان کنید.

به طور منظم ورزش کنید

حداقل ۳۰ دقیقه، ۳ بار در هفته ایده آل است. این عمل استرس را کاهش می دهد.همچنین به کشش کمک می کند. زمان خواب به حالت فک، گردن، و شانه خود توجه کنید این ها مناطقی هستند که تمایل به تنش زیاد دارند.

به اندازه کافی بخوابید.

هنگامی که شما به خوبی استراحت می کنید، مقابله با استرس روزانه بسیار ساده تر است.

آب زیادی بنوشید

اگر دچار کمبود آب هستید، احتمال بیشتری برای سردرد تنشی دارید. روزانه چند لیوان آب بخورید، حتی اگر تشنه نباشید. همچنین خوردن غذاهایی که به طور طبیعی غنی از آب هستند، مانند بسیاری از میوه ها و سبزیجات نیز به شما کمک می کند.

مصرف کافئین و الکل را محدود کنید

کافئین در بسیاری از داروهای مسکن وجود دارد، اما همچنین می تواند باعث سردرد شود. کمتر قهوه و چای بنوشید .

درمان سردرد پیشانی و بالای سر

بهتر است که در ابتدای ابتلا به سردرد تنشی و زمانی که علائم آن خفیف هستند، آن را درمان کنید. هدف این است که از پیشروی بیشتر از آن ها جلوگیری کنید و دردی را که در حال حاضر از ان رنج می برید را از بین ببرید. برای جلوگیری از درد، می توانید:

از دارو و مسکن استفاده کنید
از محرک های آن دوری کنید
استرس خود را مدیریت کنید
از درمان خانگی سردرد پیشانی و بالای سر استفاده کنید
مسکن های بدون نسخه معمولا اولین درمانی هستند که پزشکان برای این نوع سردرد ها توصیه می کنند.

بعضی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی، فشار خون ​​و داروهای ضد تشنج می توانند از سردرد تنشی شما جلوگیری کنند. شما می توانید هر روز استفاده کنید، حتی اگر درد نداشته باشید، به طوری که شما در نهایت با به مرور زمان نیاز به استفاده کمتر از دارو ها نیاز پیدا می کنید.

در نظر داشته باشید که داروها سردرد را درمان نمی کنند و در طول زمان داروهای ضد درد و سایر داروها ممکن است به همان اندازه که در ابتدا تاثیر گذارند، بعدا کمک نکنند. به علاوه، تمام داروها عوارض جانبی دارند. اگر به طور مرتب مصرف کنید، از جمله محصولاتی که بدون نیاز به نسخه خریداری می کنید، درباره خطرات و مزایای آن ها با پزشک خود صحبت کنید.

 شما هنوز هم باید چیزهایی را که سردرد شما را نیز ایجاد می کند پیدا کنید و با آن مقابله کنید.

درمان خانگی سردرد پیشانی و بالای سر

استراحت در اتاق تاریک و آرام

استرس یکی از دلایل اصلی این سردرد هاست. کاهش تنش ماهیچه ها می تواند باعث کاهش درد شما شود. افرادی که دچار سردرد تنشی می شوند معمولا به صدا و نور نیز حساس ترند.

در یک اتاق با نور بسیار کم استراحت کنید. چشمانتان را ببندید و به گردن، پشت و شانه هایتان استراحت دهید.

با گرما یا سرما دردتان را تسکین دهید

سرد و گرما ممکن است درد و تنش عضلانی را که موجب سردرد می شوند، کاهش دهد. دوش گرم یا حرارت مرطوب بر روی پشت گردن ممکن است نشانه هایی از سردرد تنشی را کاهش دهد. یک بطری آب گرم، یک حوله گرم یا یک کمپرس آب گرم را امتحان کنید یا دوش آب گرم بگیرید.

اگر سرما را ترجیح می دهید ، سعی کنید بسته یخ را در یک حوله قرار دهید. سپس آن را در جایی که درد می کند ،روی پیشانی، شقیقه ها یا گردن خود قرار دهید.

 استنشاق روغن نعناع یا اسطوخودوس

استنشاق عطر روغن نعنا یا روغن اسطوخودوس ممکن است موجب کاهش سردرد شود (روغن اسطوخودوس نباید خوراکی خورده شود.)

آبرسانی به بدن

گاهی اوقات سردرد می تواند ناشی از کمبود آب و یا کمبود مواد غذایی باشد؛ اگر چنین است، نوشیدن برخی از مایعات غیر کافئین دار ممکن است کمک کند.

دردتان را با ماساژ تسکین دهید

ماساژ می تواند باعث کاهش درد شما شود، همچنین می تواند برای از بین بردن استرس و تنش ها موثر باشد. از فرد دیگری بخواهید به آرامی سر، گردن و ماهیچه های شانه تان را ماساژ دهد. یا خودتان ان را انجام دهید. نقطه دردناک را به سر انگشتانتان به آرامی برای چند ثانیه ماساژ دهید.

طب سوزنی برای درمان سردرد تنشی

طب سوزنی برای درمان سردرد پشت سر یا پیشانی استفاده از سوزن در نقاط خاصی از بدن شماست. تحریک این نقاط می تواند مسکن های طبیعی بدن (اندورفین) را آزاد کند که باعث تسکین درد سر ، پیشانی، گردن و شانه های شما و درمان سریع سردرد می شوند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
3 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.