855

هر آن چه باید در مورد ایدز و HIV بدانید!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تا کنون ۳۵ میلیون نفر بر اثر ایدز جان خود را از دست داده اند.

هر آن چه باید در مورد ایدز و HIV بدانید!

ایدز از جمله بیماری های مقاربتی است که به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی سالانه جان افراد زیادی را در سراسر جهان می گیرد. بسیاری از افراد به اشتباه ایدز و HIV را یکی می دانند. برای توضیح بیشتر در مورد بیماری خطرناک ایدز لازم است ابتدا تفاوت ایدز و HIV و سپس هر کدام را جداگانه توضیح دهیم:

HIV یک ویروس است که به سلول های T  سیستم ایمنی بدن حمله می کند.در حالی که ایدز یک سندروم و بیماری است که در مراحل پیشرفته HIV ایجاد می شود.

عفونت HIV می تواند باعث ایجاد ایدز شود. با این حال، ممکن است فردی بدون ابتلا به ایدز مبتلا به HIV شود. بدون درمان، عفونت HIV می تواند پیشرفت کند و در نهایت اکثریت قریب به اتفاق ایدز تبدیل خواهند شد.

HIV  چیست؟

 ویروسی است که وارد بدن شما می شود و سلول های T بدن شما را تخریب می کند. HIV از طریق مایعات داخل بدن مانند خون، اسپرم، ترشحات واژنی و مقعدی و شیر مادر گسترش می یابد.

چند هفته اول بعد از عفونت مرحله عفونت حاد نامیده می شود. در طول این مدت ویروس به سرعت بازتولید می شود و سیستم ایمنی بدن شما با تولید آنتی بادی های HIV پاسخ می دهد. در این مرحله بسیاری از افراد علائم موقت آنفلوانزا را تجربه می کنند.

بعد از یک ماه یا بیشتر، HIV به مرحله تأخیر بالینی وارد می شود. این مرحله می تواند از چند سال تا چند دهه گذشته ادامه یابد. پیشرفت بیماری می تواند با درمان ضد ویروسی کند شود. برخی افراد علائمی دارند و بسیاری از مردم این علائم را ندارند،

برآورد شده است که ۱٫۱ میلیون آمریکایی در حال حاضر مبتلا به HIV هستند.

چگونه HIV انتقال می یابد؟

ارتباط جنسی

 زمانی که تماس با مایعات جنسی آلوده (رکتوم، دستگاه تناسلی، یا غشاهای مخاطی دهان) وجود دارد این ویروس انتقال می یابد. این می تواند در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، از جمله واژینال، دهان و رابطه جنسی مقعد، یا به اشتراک گذاری اسباب بازی های جنسی با فرد مبتلا به HIV ایجاد شود.

انتقال از طریق مادر

 مادر می تواند عفونت را به فرزند خود در حین زایمان، بارداری و همچنین از طریق تغذیه با شیر مادر انتقال دهد.

انتقال از طریق خون

خطر انتقال  ایدز و HIV از طریق انتقال خون در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته ، به لطف غربالگری دقیق و اقدامات احتیاطی، بسیار پایین است. با این حال، در بین تزریق کنندگان مواد مخدر ، به اشتراک گذاری و استفاده مجدد از سرنگ های آلوده به خون آلوده به HIV بسیار خطرناک است.

علائم HIV

علائم اولیه HIV عبارتند از:

لرز
درد مفاصل
دردهای عضلانی
گلو درد
عرق کردن (به ویژه در شب)
بثورات قرمز
خستگی
ضعف
کاهش وزن ناخواسته

علائم HIV در مراحل آخر:

HIV اگر درمان نشود، توانایی مبارزه با عفونت را تضعیف می کند. این فرد به بیماری های جدی آسیب پذیر می شود. این مرحله از عفونت به عنوان ایدز شناخته می شود که دارای علائم:

تاری دید
اسهال، که معمولا مداوم یا مزمن است
سرفه خشک
تب بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۷ درجه سانتیگراد) طولانی مدت
عرق شبانه
خستگی دائمی
تنگی نفس
کاهش وزن ناخواسته
لکه های سفید روی زبان یا دهان

درمان HIV

حداقل ۲۵ دارو برای درمان HIV وجود دارد. آن ها برای جلوگیری از تولید HIV و باز تولید سلول های CD4، که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند عفونت را از بین ببرد استفاده می شوند. این همچنین به کاهش خطر انتقال ویروس کمک می کند.

درمان باید با بیشترین سرعت ممکن شروع شود و معمولا با یک رژیم حاوی سه دارو آغاز می شود.

ایدز چیست؟

ایدز بیماری است که توسط HIV ایجاد می شود. ایدز پیشرفته ترین مرحله HIV است اما این که یک نفر دارای HIV  است به این معنی نیست که حتما دچار ایدز می شود.ویروس HIV سلول های T به نام CD4 را که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کنند تا در برابر عفونت ها مقابله کنند را از بین می برد.

هر فرد بالغ سالم معمولا بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سلول CD4 در میلی متر مکعب دارد. اگر شما دارای اچ آی وی باشید و تعداد این سلول های شما به کمتر از ۲۰۰ در میلی متر مکعب برسد، شما به عنوان فردی که دچار ایدز شده است شناخته می شوید.

ایدز سیستم ایمنی بدن شما را به نقطه ای می رساند که دیگر نمی تواند بیشترین بیماری و عفونت را درمان کند.  ایدز باعث می‌شود بدن نسبت به سایر بیماری‌ها و آلودگی‌ها بسیار آسیب پذیر شود. این حساسیت با پیشرفت سندرم روز به روز بدتر می‌شود و تا جایی پیش می‌رود که حتی یک سرماخوردگی ساده نیز می‌تواند فرد را از پای در بیاورد.

از جمله بیماری هایی که با ابتلا به ایدز فرد نسبت به آن ها آسیب پذیر می شود عبارتند از:

پنومونی
بیماری سل
کاندیدیازیس
ویروس سیتومگالو، یک نوع ویروس تبخال است
مننژیت
توکسوپلاسموز، یک عفونت ناشی از انگل است
کریپتوسپوریدیوز، عفونت ناشی از انگل روده ای است
سرطان
بیماری کلیوی

HIV درمان نشده، در عرض یک دهه می تواند به ایدز منتهی شود. درمان با داروهای ضد ویروسی می تواند مانع پیشرفت بیماری ایدز شود.

هیچ درمانی برای ایدز وجود ندارد. بدون درمان، امید به زندگی پس از تشخیص بیماری ایدز حدود سه سال است. این زمان ممکن است تحت شرایطی کاهش یابد.

علائم ایدز

با استفاده از درمان های ضد ویروسی HIV مزمن می تواند چندین دهه ادامه پیدا کند. بدون اقدام برای درمان پیش بینی می شود که ایدز زودتر گسترش یابد. تا آن زمان، سیستم ایمنی کاملا آسیب دیده است و دوران سختی را برای مبارزه با عفونت و بیماری دارد. نشانه های ایدز بسیار هستند که البته علائم ایدز در مردان و علائم ایدز در زنان چندان متفاوت نیستند.

علایم ایدز می تواند شامل موارد زیر باشد:

تب مکرر
غدد لنفاوی متورم مزمن، به ویژه از زیر بغل، گردن، و کشاله ران
خستگی مزمن
عرق شبانه
تکه های تیره زیر پوست و یا داخل دهان، بینی یا پلک ها
زخم ها، لکه ها، یا ضایعات دهان و زبان و ناحیه تناسلی
ضایعات، یا بثورات پوست
اسهال مکرر یا مزمن
کاهش سریع وزن
مشکلات عصبی مانند دشواری تمرکز ، از دست دادن حافظه و سردرگمی
اضطراب و افسردگی

تشخیص ایدز و  HIV

CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها) برآورد می کند که حدود ۱ مورد در هر ۸ آمریکایی آمریکایی مثبت اچ آی وی از وضعیت HIV خود آگاه نیستند.

آزمایشات خون و نتایج HIV
تشخیص از طریق یک آزمایش خون انجام می شود که به طور خاص برای ویروس ها نمایش داده می شود. اگر ویروس HIVیافت شده باشد، نتیجه آزمایش “مثبت است.” خون قبل از اینکه یک نتیجه مثبت به بیمار داده شود چندین بار تست شده است .

درمان ایدز

در حال حاضر هیچ درمان برای HIV و ایدز وجود ندارد و مسائلی مانند واکسن ایدز و HIV در هاله ای از ابهام قرار دارند. درمان های موجود می توانند روند بیماری را تسکین دهند و به بیشتر افراد آلوده اجازه می دهند که زندگی طولانی و نسبتا سالم داشته باشند.

با این حال حدود شش سال است که گروهی از برترین مؤسسات تحقیقاتی انگلستان روی همکاری برای یافتن درمان قطعی ایدز، توافق کرده‌اند.

این تحقیق جدید که هنوز در مراحل اولیه‌ی خود قرار دارد، سیستم ایمنی بدن را به جنگیدن و ریشه‌کن کردن ویروس تشویق می‌کند.

در حال حاضر این آزمایش تنها روی ۵۰ نفر انجام‌ شده است. اما روزنامه‌ی انگلیسی ساندی‌تایمز (The Sunday Times) با استناد به پرونده‌ی درمانی مردی ۴۴ ساله که تحت این درمان قرار گرفته، ادعا کرده است که درمان قطعی ایدز پیدا شده است. با توجه به گفته‌ی تایمز، آزمایش‌های اولیه روی این مرد انجام‌ شده است و اکنون اثری از ویروس ایدز در خون این مرد دیده نمی‌شود.

این گروه از ۶ سال پیش پیشرفت‌های فراوانی داشته است و هم‌اکنون، پس از داشتن آزمایش‌های امیدوارکننده‌ای در آزمایشگاه، آزمایش تئوری “بزن‌وبکش” روی انسان‌ها را نیز آغاز کرده‌اند.

طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی که در ماه ژوئن ۲۰۱۳ صادر شد، درمان اولیه ضد ویروسی HIV بسیار حائز اهمیت است، کیفیت زندگی، امید به زندگی را افزایش می دهد و خطر انتقال را کاهش می دهد.

آمار هایی در مورد ایدز

چند نفر به ویروس HIV و ایدز مبتلا هستند؟

مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل درزمینهٔ‌ی ایدز (UNAIDS) در پیامی اعلام کرده است:

تاکنون ۷۸ میلیون نفر به ویروس HIV مبتلا شده‌اند و ۳۵ میلیون نفر نیز جان خود را در اثر بیماری‌های مرتبط با ایدز ازدست‌داده‌اند. بیش از ۱۸ میلیون انسان اکنون تحت درمان حیات‌بخش با داروهای ضد اچ آی وی بوده و کشورهای زیادی در مسیر حذف تقریباً کامل انتقالHIV از مادر به کودک هستند.

تعداد مبتلایان به ایدز در ایران 

به گزارش رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت  ۸۴% از افراد شناسایی شده مرد و مابقی زن هستند اما نگرانی اصلی افزایش شمار مبتلایان زن به این بیماری است.

وی تاکید کرد: بانوان آلوده به ایدز می‌توانند کودکان و افراد دیگر جامعه را نیز مبتلا کنند و متأسفانه به رغم پیشرفت‌هایی که در مورد شناسایی افراد آلوده و اجرای برنامه‌های پیشگیرانه داشته‌ایم در زمینه تشخیص بیماری ایدز در کودکان و درمان کودکان موفقیت چشمگیری بروز نکرده است .

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت افزود: ۳۱ هزار ۹۵۰ نفر آمار رسمی مبتلایان به ایدز است و سه برابر این تعداد نیز یا شناسایی نشدند یا این که خودشان از این بیماری اطلاع ندارد.

او تصریح کرد: تجربه جهانی نشان داده که درمان مقطعی در این عرصه جواب نمی‌دهد، موارد درمانی باید پویا و همیشگی باشد.

تعداد مبتلایان به ایدز و HIV  در جهان

در سال ۲۰۱۵، حدود ۳۶٫۷ میلیون نفر در سراسر جهان با HIV زندگی می کردند. تنها ۴۶ درصد از آنان به درمان ضد ویروسی دسترسی داشتند. از ۲٫۱ میلیون نفر تازه آلوده، ۱۵۰،۰۰۰ نفر کمتر از ۱۵ سال سن دارند.

از زمان شروع بیماری همه گیر، ۷۸ میلیون نفر مبتلا به HIV شده اند و ایدز ۳۵ میلیون نفر را تهدید کرده است. در سال ۲۰۱۵،  ۱،۱ میلیون نفر از بیماری های مرتبط با ایدز جان خود را از دست دادند.

حدود ۱۸۰،۰۰۰ زن آمریکایی مبتلا به HIV هستند که در صورت عدم درمان یک زن مبتلا به اچ آی وی ۲۵ درصد احتمال انتقالHIV به کودک را در دوران بارداری یا شیردهی دارد. با درمان ضد ویروسی و بدون تغذیه با شیر مادر، این احتمال  کمتر از ۲ درصد است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
2 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.