467

هورمون استروژن روی افسردگی بانوان تأثیر می گذارد!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

احتمال ابتلا به افسردگی در بانوانی که زودتر اولین خون ریزی خود را تجربه کرده و تا فرا رسیدن یائسگی بیشتر پریود شوند کمتر است.

هورمون استروژن روی افسردگی بانوان تأثیر می گذارد!

افسردگی از جمله مشکلات روحی روانی است که این روزها بیش‌ازپیش شیوع پیدا کرده‌اند. طبق گزارشی که در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۶ منتشر شد بیش از ۲۰ درصد از بزرگ‌سالان با مشکلات روانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و نیاز به روانشناسی دارند و از این میزان ۵ درصد آن‌ها افسردگی دارند.

حس آرامش و نداشتن اضطراب و استرس می‌توانند از جمله مواردی باشند که باعث پیشگیری از افسردگی شوند اما به تازگی مشخص شده است هورمون استروژن در زنان نیز می‌تواند از عواملی باشد که در افسردگی تأثیرگذار خواهند بود.

بر اساس این گزارش علائم افسردگی در بانوانی که در سال‌های جوانی و باروری بیشتر در معرض هورمون استروژن قرار بگیرند، کمتر مشاهده شده است.

در تحقیقات قبلی مشخص شده بود که هورمون‌های باروری نقش مهمی در احتمال ابتلای بانوان به افسردگی ایفا می‌کنند اما نوسانات هورمونی در اکثر بانوان رایج است و بسیاری از بانوان چنین چیزی را تجربه می‌کنند. به همین جهت محققین تصمیم گرفتند رابطه‌ی بین هورمون‌ها و افسردگی را برملا کنند.

در همین راستا آن‌ها روی استرادیول (حالتی از استروژن که در سال‌های باروری بیشتر در بدن بانوان یافت می‌شود) تمرکز کردند. دلیل این انتخاب نیز این بود که استرادیول روی درجه‌ی سروتنین (ماده‌ی شیمیایی مغزی که با افسردگی در ارتباط است) تأثیر می‌گذارد.

باید بدانید عواملی که باعث می‌شوند بانوان در طول عمر خود بیشتر در معرض استرادیول قرار بگیرند زمان تجربه اولین خون‌ریزی و تعداد دفعات پریود شدن آن‌ها در طول زندگی‌شان هستند.

محققین پس از مطالعه روی ۱۳۰۰ خانم متوجه شدند نشانه‌های افسردگی در خانم‌هایی که بیشتر در معرض استرادیول قرار گرفته بودند، حتی تا ده سال پس از یائسگی کمتر مشاهده شده است. یعنی خانم‌هایی که زودتر از دیگران اولین خون‌ریزی خود را تجربه کرده و در طول زندگی خون تا دوران یائسگی بیشتر پریود شده بودند، پس از یائسگی کمتر به افسردگی دچار شده بوده‌اند.

با اینکه مشاهدات این آزمایش دلایل محکمی ارائه نمی‌دهند اما به سادگی نیز نمی‌توان از آن‌ها گذر کرد.

بانوان بسیار بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به این بیماری روحی قرار می‌گیرند و سراغ درمان افسردگی می‌روند. افسردگی شامل احساساتی ناراحت کننده مانند احساس بدبختی، تنهایی، خستگی، بی‌خوابی، استرس، اضطراب و … می‌شود.

تقریباً همه‌ی افراد با چنین احساساتی رو به رو می‌شوند اما تفاوت آن‌ها با افرادی که افسرده هستند در این است که آن‌ها می‌توانند به راحتی از پس این احساسات بر بیایند. اگر فرد قادر به کنترل چنین احساساتی نباشد نیاز به پیگیری، مشاوره روانشناسی و درمان دارد.

افسردگی در واقع یک نوع احساس غم و اندوه است. افرادی که به این بیماری روحی مبتلا هستند معمولاً از چیزها و کارهایی که در گذشته باعث خوشحالی آن‌ها می شده است، بیزار می‌شوند. اما تأثیرات افسردگی تنها به مشکلات ذهن ختم نمی‌شود و مشکلات فیزیکی هم گریبان گیر فرد خواهند شد.

این بیماری همچنین انواع مختلفی نیز بر اساس شدت آن دارد. افسردگی شدید یا حاد، افسردگی مزمن، افسردگی در دوران بارداری یا پرینتال و افسردگی فصلی چند نمونه از انواع افسردگی هستند. برای درمان هر نوع از افسردگی باید به روان‌پزشک یا روانشناس مراجعه کرد.

به گفته‌ی دکتر جوآن پینکرتون بانوان بیشتر در مقابل افسردگی آسیب‌پذیر هستند و علائم افسردگی در زنان بیشتر است. اما این بیماری در طول دوره‌ی یائسگی و پس از به اتمام رسیدن تحولات آن در بانوان خطرناک‌تر هم می‌شود. چرا که در این دوران هورمون‌های بانوان به شدت در حال تغییر هستند.

نتیجه‌ی این تحقیقات مشخص کرده است خطر ابتلا به افسردگی پس از یائسگی برای بانوانی که زودتر یائسه می‌شوند و در طول دوران زندگی خود کمتر پریود شده‌اند بیشتر است.

تغییرات حالت روحی، از دست دادن شوق‌وذوق، تغییرات وزن و خواب، خستگی، احساس بی‌ارزشی کردن، کمتر شدن توانایی تصمیم‌گیری و احساس غم و اندوه بسیار از نشانه‌ها و علایم افسردگی هستند.

خانم‌ها و شریک زندگی‌شان باید هوشیار باشند و علائم افسردگی را بیش‌ازپیش جدی بگیرند و با مشاهده‌ی آن‌ها هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.