418

کبد چرب، خطرناک تر از آنچه تصور می کنید!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

امروزه در آمریکا ۹۰ میلیون نفر از بزرگسال و ۱۷ درصد از کودکان به بیماری کبد چرب مبتلا هستند!

کبد چرب، خطرناک تر از آنچه تصور می کنید!

کبد چرب (Fatty Liver) بیماری خطرناکی است که متاسفانه به درستی شناخته شده نیست. در آمریکا ۹۰ میلیون نفر بزرگسال و ۱۷ درصد از کودکان به بیماری کبد چرب مبتلا هستند.

اگر خوردن قند و نشاسته را ترک نکنید احتمالاً به این بیماری کبد مبتلا خواهید شد. کبد چرب دقیقاً به معنی پر شدن کبد با چربی است و در نهایت منجر به التهاب کبد و بیماری مزمن خواهد شد. با اینفوسلامت همراه شوید تا با عوارض کبد چرب و رژیم غذایی آن آشنا شوید.

علت کبد چرب چیست؟

احتمالاً زمان خواندن ادامه مطلب و شناختن مقصر اصلی شگفت زده خواهید شد. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند کربوهیدرات (نه چربی) باعث تولید چربی کبد و شکم می‌شود.

فروکتوز، مضرترین نوع قند که مستقیماً به سمت کبد هدایت می‌شود، در واقع لیپوژنز (فرآیند تبدیل قند به چربی) را به شدت افزایش می‌دهد. به همین دلیل قند به خصوص فروکتوز علت کبد چرب و پیوند کبد است.

عوارض کبد چرب چیست؟

در میان عوارض متعدد ماند التهاب کبد که سبب مقاومت به انسولین و پیش دیابت می‌شود، بدن چربی را در کبد و سایر اندام ها مانند شکم ذخیره می‌کند.

شکر و نشاسته اضافی باعث مشکلات جدی تری مانند تری گلیسیرید بالا، HDL کم (کلسترول خوب ) و افزایش LDL (کلسترول بد) می‌شود. کبد چرب همچنین خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

متأسفانه بسیاری از بیماران مبتلا به کبد چرب از بیماری خود خبر ندارند. امروزه حتی در کودکان ۱۲ ساله نیز این بیماری مشاهده شده است. فروکتوز شیرین کننده اصلی در نوشابه ها علت اصلی افزایش بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) است.

همانطور که گفتیم قند (نه چربی) عامل اصلی بیماری کبد چرب است.

بر خلاف کربوهیدرات و پروتئین، چربی های سالم، پانکراس شما را برای ترشح انسولین و فشار آوردن به کبد تحریک نمی‌کند. بدن ترجیح می‌دهد چربی های سالم را بسوزاند تا اینکه ذخیره کند مگر اینکه با کربوهیدرات ترکیب شده باشد. در نتیجه با خوردن چربی های سالم متابولیسم بدن را افزایش داده و باعث کاهش گرسنگی می‌شوید.

رژیم غذایی کبد چرب

درمان های پزشکی بسیار راحت اند: برای بهبود بدن کافیست مواد غذایی بد را حذف کرده و مواد غذایی خوب را اضافه کنید.

شربت ذرت را حذف کنید

همه مواد غذایی که حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا (HFCS) هستند را از رژیم غذایی خود حذف کنید. حتی اگر در مواد غذایی به اصطلاح سالمی مانند سس سالاد استفاده شد از خوردن آن پرهیز کنید. به عنوان مثال برخی سس های گوجه فرنگی تجاری می‌توانند حاوی مقدار بیشتری فروکتوز نسبت به شیرینی ها باشند.

آرد سفید و نشاسته را حذف کنید

مصرف آرد سفید و نشاسته را تا جایی که می‌توانید کاهش داده یا از برنامه غذایی خود حذف کنید. حتی آرد غلات کامل نیز مشکل دارد. این مواد سطح قند خونتان را بالا برده، به کبد فشار آورده و در نهایت منجر به افزایش تری گلیسیرید و ایجاد کبد چرب می‌شود.

چربی های سالم را اضافه کنید

تا جایی که می توانید چربی های سالم را به رژیم غذایی خود اضافه کنیدمواد غذایی مانند میوه هایی که قند کمی دارند، سبزیجات، آجیل، گوشت حیوانات مانند مرغ و ماهی و همچنین چربی های سالمی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل، آواکادو و روغن ماهی همگی مواد غذایی مفید و ضد التهاب کبد به شمار می‌روند.

یکی از راه های مبارزه با عوارض کبد چرب، خوردن مقدار زیادی از این چربی های سالم است. شما می‌توانید به راحتی با یک رژیم غذایی مناسب همه ی این چربی های سالم را به بدن خود برسانید.

متابولیسم بدن را با ورزش افزایش دهید

ورزش روزانه و منظم مقاومت به انسولین و چربی کبد را کاهش می‌دهد. با راهکارهای ساده ای مانند ۳۰ دقیقه پیاده روی آغاز کنید.

در مورد مکمل ها هوشیار باشید

مکمل های مناسب می‌توانند در زمان درمان بدن را به حالت تعادل برسانند. گیاهانی مانند خار مریم برای کبد بسیار مفیدند. ویتامین B و منیزیم نیز مکمل های مفیدی برای کبد چرب به حساب می‌آیند.

مواد غذایی سم زدا را برای پاکسازی کبد بخورید

به طور منظم از این سبزیجات مانند کلم بروکلی، گل کلم و کاهو و شاهی میل کنید. خوردن حداقل یک یا دو فنجان در روز به پاکسازی کبد کمک زیادی خواهد کرد.سیر و پیاز نیز غذاهای حاوی گوگرد هستند که به سم زدایی کبد کمک زیادی می‌کنند.

کبد را با پروتئین قدرتمند کنید

مصرف پروتئین در هر وعده غذایی به خصوص صبحانه کلید تعادل انسولین و قند خون، کاهش میل و سم زدایی کبد است.

روز خود را با تخم مرغ تازه شروع کنید و در وعده های غذایی خود از آجیل، ماهی، مرغ یا گوشت لذت ببرید.

غذاهای مفید برای کبد چرب

برای مبارزه با مواد شیمیایی و مضری که در محیط اطرافتان هست به کبد سالم نیاز دارید. کبد سالم بدن شما را سالم نگه داشته، مریض نخواهید شد و سطح انرژی بالایی خواهید داشت.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.