1611

درمان جدید و فوری سرطان مورد تایید FCC قرار گرفت

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یک داروی جدید سرطان بانام Venetoclax باعث تحرک جامعه پزشکی شده است، زیرا سازمان غذا و داروی آمریکا به آن تاییدیه درمان سریع بیماران لوسمی لنفوسیت مزمن(CLL) اعطا کرده است.

درمان جدید و فوری سرطان مورد تایید FCC قرار گرفت

 CLL یکی از رایج‌ترین انواع لوسمی در میان بزرگ‌سالان است و در آزمایش بالینی اخیر، ۸۰ درصد بیماران که با Venetoclax درمان شده بودند به‌طور کامل یا نسبی از سرطان بهبودیافته‌اند. این دارو که طی چند سال در استرالیا ساخته‌شده و به‌صورت قرص است و نمونه کوچکی که تاکنون از این دارو استفاده کرده‌اند، عوارض جانبی خاصی را گزارش نکرده‌اند.

روبرت اوبلاک، بیماری که از CLL بهبودیافته است، می‌گوید “این دارو هیچ عارضه جانبی نداشت.هیچ‌چیز. کاملا بدون عارضه. بسیار عالی بود.حتی زمانی مه سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد شما حس بدی نخواهید داشت.”

اوبلاک حدس می‌زند که وی یازدهمین فردی است که در دنیا توسط Venetoclax  درمان می‌شود و پس از یک سال از شروع درمان، رو به بهبودی رفته است.

فاز دوم آزمایش بالینی با ۱۰۷ بیمار ۱۸ سال به بالا مبتلا به CLL انجام شد که اقلا یک‌بار نوعی از درمان را انجام داده باشند. بیماران همچنین باید یک نوع ناهنجاری کروموزومی در لوسمی خود داشته باشند که به آن حذف ۱۷p میگویند. این مساله به این معنی است که در کروموزومی که باعث سرکوب سرطان می‌شود، کمبود نوعی پروتئین وجود دارد.

از آن‌ها خواسته شد به مدت پنج هفته روزی یک قرص Venetoclax  مصرف کنند که دوز آن از ۲۰ میلی‌گرم آغاز و به‌تدریج به ۴۰۰ میلی‌گرم می‌رسد. در پایان آزمایش که بیماران و محققین از ۳۱ کشور مختلف در آمریکا، کانادا، آلمان، لهستان و استرالیا حضور داشتند، از هر پنج بیمار، چهار نفر نتیجه مثبت گرفته بود و بهبودی کامل یک نفر از هر پنج نفر بود.

ریچارد پازدور از مرکز FDA آمریکا برای تحقیقات غذا و دارو اعلام کرد “این بیماران اکنون یک درمان جدید دارند که از دخالت پروتئین خاص در زنده نگه‌داشتن سرطان جلوگیری می‌کند. برای بیماران خاص با CLL که نتیجه مطلوبی از درمان‌های خود نگرفته‌اند، Venclexta گزینه‌ای جدید برای شرایط خاص است.”

این دارو چگونه عمل می‌کند؟

Venetoclax نسل جدید داروهای ایمونو تراپی سرطان است که نقایص خاص در سیستم ایمنی فرد را هدف قرار می‌دهد مانند کمبود پروتئین‌های کروموزومی که مانع مبارزه سلول‌ها با سرطان می‌شود.

در بیماران CLL با حذف ۱۷p، سلول‌های بدخیم زیاد تکثیر نمی‌شوند اما زنده می‌مانند. زیرا پاسخ سیستم ایمنی بدن دچار تاخیر شده است و میزان زیاد پروتئین BCL2 به آن‌ها کمک می‌کند تا زنده بمانند.

جان سیمور از مرکز تحقیقات سرطان ملبورن می‌گوید “زمانی که سلول‌ها به وجود می آیند، محکوم‌به مرگ هستند اما سلول‌های سرطانی  و مخصوصا سلول‌های لوسمی مرگشان را با کمک پروتئینی به نام BCL2 به تاخیر می‌اندازند. کاری که Venetoclax انجام می‌دهد این است که جلوی عمل BCL2 را می‌گیرد و می‌گذارد تا سلول‌ها در زمان مقرر شده بمیرند.”

درواقع این دارو به‌جای کشتن سلول‌های سرطانی، دوباره تعادل سیستم ایمنی را برمی‌گرداند و می‌گذارد سلول‌ها به‌خودی‌خود بمیرند.

FDA گزارش می‌دهد که بسته به بیمار عوارض جانبی Venetoclax ممکن است شامل کاهش میزان گلبول‌های سفید، اسهال، تهوع، کم‌خونی، عفونت دستگاه تنفسی و خستگی باشد. عوارض جدی آن شامل پنومونی، تب و مرگ است.

در طی آزمایش با ۱۰۷ بیمار، ۱۱ نفر فوت کردند که هفت نفر آنا به علت پیشرفت سرطان و چهار نفر به علت عوارض جانبی بوده است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
3 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.