342

ارتودنسی ثابت به روش دیمون: مزایا و هزینه

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سیستم ارتودنسی دیمون نه تنها از بریس‌ها و سیم‌هایی جدید با طراحی کامل متحول شده استفاده می‌کند، بلکه به طور کلی روشی نوین و کاملاً متفاوت برای درمان بیماران است.

ارتودنسی ثابت به روش دیمون: مزایا و هزینه

در روش ارتودنسی فلزی معمول اغلب لازم است که برای ایجاد فضای کافی در فک، دندان‌های بیمارکشیده شوند  و یا از دستگاه‌های وسیع کننده‌ی فک (palatal expanders) استفاده شود. این روش‌ها برای بیمار دردناک و ناراحت‌کننده هستند و به زمان زیادتری نیاز دارند و در نهایت نیز قوس دهانی بیمار (کام) باریک‌تر خواهد بود.

با روش ارتودنسی دیمون، درمان با سرعت بیشتری انجام می‌شود، تعداد جلسات مراجعه‌ی بیمار به پزشک کمتر است، راحتی و آسایش بیمار در حین درمان بیشتر است و در عین حال، نتایج به دست آمده کیفیت بسیار بالاتری دارند.

تفاوت سیستم ارتودنسی دیمون با سایر روش‌ها چیست؟

ارتودنسی دیمون از جهات بسیاری با ارتودنسی‌های فلزی معمول تفاوت دارد:

بریس‌های مدرن خود باز و بسته شونده (Self-Ligate): براکت‌های مورد استفاده در ارتودنسی دیمون کاملاً غیرفعال هستند و نیازی به بسته شدن سیم با کش ندارند. در این سیستم، به جای براکت‌های معمول که با کش حلقوی به سیم وصل می‌شوند از براکت‌های غیرفعال با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می‌شود.

بنابراین لازم نیست که دندانپزشک، سیم و براکت‌ها را در هر جلسه‌ی مراجعه بکشد و سفت کند و میزان سایش وسایل ارتودنسی با داخل لب‌ها و گونه‌ها نیز کمتر است.

سیم‌های دارای حافظه شکلی (Shape-memory): ارتودنسی‌های معمول برای وصل کردن دندان‌ها به هم و اعمال فشار بر روی آن‌ها نیاز به سیم‌های فلزی ضخیم دارند. در سیستم ارتودنسی دیمون، سیم‌های قدیمی با سیم‌های سبک وزن و دارای تکنولوژی Shape-memory جایگزین شده‌اند.

این سیم‌ها می‌توانند شکل اولیه خود را در حافظه خود نگه دارند. ماهیت این سیم‌ها به نحوی برنامه‌ریزی‌شده است که دندان‌ها را با کمک فشار‌های طبیعی بافتهای بدن با سرعت بیشتری حرکت می‌دهند.

زیبایی ظاهری: دندانپزشکانی که ارتودنسی دیمون را انجام می‌دهند می‌توانند با استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری، شکل دندان‌ها را طی ۱۰، ۲۰ و حتی ۳۰ سال آینده پیش‌بینی کنند. این شبیه‌سازی برای تدوین برنامه‌ی درمان، بسیار سودمند است چراکه تغییرات ایجاد شده در موقعیت دندان‌ها که به مرور زمان رخ می‌دهد تأثیر زیادی بر زیبایی کلی چهره دارد.

دندان‌های سالم‌تر: براکت‌های ارتودنسی دیمون از براکت‌های معمولی کوچک‌تر هستند، این براکت‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که تجمع پلاک در اطراف آن به حداقل میزان ممکن برسد و بیمار بتواند با راحتی بسیار بیشتری بهداشت دندان‌های خود را حفظ کند.

تشکیل پلاک بر روی دندان‌ها به سرعت موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. این موضوع خصوصاً برای افرادی که در حال انجام درمانارتودنسی هستند، بسیار حساس‌تر است چرا که به خاطر وجود براکت‌های ارتودنسی روی دندان‌ها؛ تمیز کردن کامل دندان‌ها کار مشکل‌تری است.

مزایا

بهبود بهداشت دهان و دندان

در روش‌های ارتودنسی معمول از کش‌های حلقوی استفاده می‌شود. پلاک‌ها و باکتری‌ها به راحتی در اطراف این کش‌ها جمع شده و موجب پوسیدگی دندان می‌شوند. با حذف کش‌های لاستیکی حلقوی، میزان پلاک و باکتری تجمع یافته در براکت‌های ارتودنسی به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

بدین ترتیب مسواک زدن و کشیدن نخ دندان نیز تأثیر بیشتری در تمیز کردن دندان‌ها دارد. تمامی والدینی که فرزندان آن‌ها در سنین نوجوانی درمان ارتودنسی انجام داده‌اند این موضوع را تصدیق می‌کنند که راضی کردن فرزندانشان به زدن مسواک به طور روزانه و کشیدن نخ دندان، کار مشکل و چالش‌برانگیزی است.

راحتی بیشتر برای لب‌ها، داخل گونه‌ها و زبان

بریس‌های دیمون کوچک‌تر از بریس‌های معمولی هستند و طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که هیچ لبه‌ی تیزی نداشته باشند. این موضوع بدون شک موجب راحتی بیشتر برای دهان می‌شود.

جلسات تنظیم مجدد بریس‌ها بسیار آسان‌تر هستند

باز کردن درهای کشویی براکت‌ها، کاری به راحتی آب خوردن است و برای بیمار نیز احساس بسیار راحت‌تری دارد. برای باز کردن درب کشویی هر یک از براکت‌ها هیچ فشاری به دندان وارد نمی‌شود، در حالی که در روش ارتودنسی معمولی، باز کردن و بستن مجدد حلقه‌های کشی مستلزم وارد کردن فشار به دندان است.

جلسات تنظیم براکت‌ها

جلسات تنظیم براکت‌ها بسیار کارآمدتر هستند و دندانپزشک با سرعت بسیار بیشتری می‌تواند براکت‌ها را باز کرده و سیم ارتودنسی را در آن حرکت دهد. بنابراین دندانپزشک می‌تواند در زمان کمتری، کار بیشتری انجام دهد و بیمار نیز زمان کمتری را در مطب دندانپزشک صرف می‌کند.

راحتی بسیار بیشتر بیمار بعد از جلسات مراجعه به دندانپزشک

هیچ کسی از درد کشیدن خوشش نمی‌آید اما متأسفانه، درد کشیدن‌های دوره‌ای بعد از جلسات مراجعه به دندانپزشک، بخشی جدایی‌ناپذیر از درمان ارتودنسی است.معمولاً بیماران از دندانپزشکان سؤال می‌کنند که آیا درمان ارتودنسی با درد همراه است یا خیر؟

با استفاده از ارتودنسی دیمون، بیماران بعد از هر جلسه مراجعه به پزشک درد بسیار کمتری را احساس می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع، عدم استفاده از کش‌های لاستیکی حلقوی است و این که دندانپزشک از سیم‌های نازک‌تر و نرم‌تری برای حرکت دادن دندان‌ها استفاده می‌کند.

حلقه‌های کشی به نحوی سیم را در براکت نگه می‌دارند که فشار وارد شده بر دندان همیشه کارآمد نیست. در واقع این کش‌ها سیم را بسیار محکم نگه می‌دارند و تأثیر بازدارنده زیادی بر حرکت دندان‌ها دارند. با استفاده از ارتودنسی دیمون، درد بیمار بعد از هر جلسه تعویض سیم‌ها و تنظیم براکت‌ها، کمتر است.

انواع بریس‌های دیمون

بریس‌های دیمون دارای انواع مختلفی از براکت‌ها هستند از جمله:

براکت‌های دیمون ۳

این براکت‌ها ترکیبی از فولاد و یک ماده‌ی شفاف هستند. ماده‌ی  شفاف به منظور زیبایی بیشتر استفاده شده است و فولاد نیز موجب استحکام و دوام براکت می‌شود. این سیستم بر اساس یک ساختار حلقوی ساخته شده که موجب راحتی بیشتر بیمار و کارایی بالاتر می‌شود.

یا استفاده از سیستم پیشرفته‌ی self-ligation (درب کشویی باز شونده) نه تنها می‌توان از سیم‌های بسیار نازک‌تری برای این براکت استفاده کرد بلکه میزان سایش براکت با سطح دندان نیز کمتر است و بنابراین طول دوره درمان کاهش پیدا می‌کند.

براکت‌های دیمون ۳MX

براکت‌های دیمون  ۳MX کاملاً از جنس فولاد ضدزنگ هستند. ویژگی‌های این سیستم عبارت‌اند از:

سایش کمتر سیم ارتودنسی و حرکت سریع‌تر براکت‌ها
قالب‌گیری تزریقی فولاد ضدزنگ با روشی بی‌نظیر و تحسین‌برانگیز که موجب شده استحکام براکت به طور چشمگیری افزایش پیدا کند.
سیستم کشویی بسیار آسان براکت برای جابه‌جا کردن سریع سیم ارتودنسی
دارای ۴ دیواره‌ی محکم برای حرکت سریع‌تر دندان با کمترین میزان سایش و کنترل بیشتر
دارای لبه‌های گرد و نرم برای راحتی بیشتر بیمار و همچنین بهبود کیفیت بهداشت بهتر دندان‌ها.

براکت‌های دیمونQ

براکت‌های دیمون Q جدیدترین و پیشرفته‌ترین براکت‌های دیمون هستند. این براکت‌ها به طور کامل از جنس فولاد ضدزنگ و دارای سیستم کشوی خودباز شونده هستند و طراحی آن‌ها به گونه است که میزان راحتی بیمار به حداکثر و طول دوره درمان به حداقل میزان ممکن رسیده است.

مهم‌ترین مزایای این براکت‌ها داشتن لبه‌های گرد و نرم، استفاده از فولاد با کیفیت و داشتن ابزار کوچک اندازه‌گیری برای قرار دادن براکت در موقعیت صحیح روی دندان است که این ابزار بعد از قرار دادن براکت، قابل برداشتن است. با استفاده از این معیار اندازه‌گیری می‌توان براکت را در بهترین موقعیت مناسب روی دندان قرار داد.

براکت‌های دیمون شفاف

برای کسانی که می‌خواهند ارتودنسی آن‌ها معلوم نباشد، براکت‌های شفاف دیمون نیز در دسترس هستند. این براکت‌ها همان راحتی  و کارایی و مقاومت براکت‌های فلزی را دارند و با خوردن غذاهای رنگی، رنگ آن‌ها تغییر نمی‌کند. بنابراین شما همچنان می‌توانید غذاهایی مانند قهوه یا ادویه‌جات را مصرف کنید.

طول دوره درمان

هرچند زمان مورد نیاز برای درمان در هر یک از بیماران و با توجه به شرایط خاص آن‌ها متفاوت است، اما مدت زمان درمان با بریس‌های دیمون معمولاً بسیار کمتر از بریس‌های معمولی است. همچنین در طول دوره‌ی  درمان به تعداد جلسات مراجعه‌ی بسیار کمتری نیاز است که این موضوع باعث می‌شود درمان شما بسیار راحت‌تر سپری شود.

معایب

هرچند این سیستم به خاطر قابلیت درمان بسیاری از موارد نامرتبی و اختلال دندانی شدید، مورد تحسین قرار گرفته، با این حال برخی از متخصصین گزارش داده‌اند که از این روش به صورت ترکیبی با سایر روش‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند.

این پزشکان معتقدند که بیماران باید از این موضوع مطلع باشند و بدانند که ارتودنسی دیمون یک راه‌حل همه‌جانبه و مستقل نیست و در کنار سایر روش‌های درمانی به کار می‌رود.

درمان با ارتودنسی دیمون نیز مانند تمامی درمان‌های ارتودنسی دیگر در ابتدا با کمی درد و ناراحتی همراه است و در برخی از موارد نامرتبی شدید دندان‌ها، بیماران نه تنها از درد لثه بلکه از وجود زخم و آفت دهان در داخل گونه‌ها و لب‌ها شکایت داشته‌اند.

هزینه

هزینه‌ ارتودنسی دیمون یا دیگر درمان‌های دندانپزشکی نباید مانع از این شود که شما به لبخندی که همیشه آرزویش را داشتید دست پیدا کنید.

داشتن این لبخند زیبا، سرمایه‌گذاری بسیار ارزشمندی چرا که شما در واقع بر روی خودتان سرمایه‌گذاری کرده‌اید که می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای مانند زیبایی، اعتماد به‌ نفس بیشتر و داشتن روابط کاری و شخصی بهتر را به دنبال داشته باشد.

هزینه‌ی ارتودنسی دیمون کاملاً منطقی  و قابل مقایسه با ارتودنسی به روش معمول و ارتودنسی نامرئی است و بنابراین انجام این درمان چیزی خارج از دسترس نیست و شما به راحتی می‌توانید لبخندی زیباتر و چهره‌ای جذاب‌تر داشته باشید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.