406

ارتودنسی ثابت: مزایا، انواع وهزینه

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بریس‌های ثابت نوعی از تجهیزات ارتودنسی بوده که نمی‌توان آنها را پس از نصب از دهان خارج کرد و مؤثرترین روش برای مرتب کردن و ردیف کردن دندان‌ها هستند.

ارتودنسی ثابت: مزایا، انواع وهزینه

بریس‌های ثابت به عنوان “سیم‌کشی دندان” نیز شناخته می‌شوند و شامل براکت‌هایی است که به دندان چسبانده شده و با سیم‌های قابل‌ انعطافی به یکدیگر وصل می‌شوند. براکت‌ها ممکن است از جنس فلز یا موادی هم‌رنگ دندان ساخته شده باشند.

در برخی موارد از بندهای کشی کوچکی برای کمک به جابجا شدن دندان‌ها استفاده می‌شود. در برخی دیگر از موارد براکت‌ها، خودنگهدارنده هستند. اگر شما ارتودنسی ثابت انجام داده‌اید باید در هنگام انجام ورزش‌های پربرخورد از محافظ لثه استفاده کنید.

ارتودنسی ثابت

بریس‌های ثابت با دقت روی دندان‌ها نصب می‌شوند و در طول درمان روی دندان‌ها باقی می‌مانند. سیم‌های صاف کننده از بین آنها رد شده و به وسیله کش یا باندهای الاستیکی آنها را در محل درست خود نگه می‌دارند. سیم‌ها تنظیم شده و کش‌ها هم هر شش تا هشت هفته توسط متخصص ارتودنسی تعویض می‌شوند.

بیماران نمی‌توانند بریس‌ها را جابجا کرده یا حرکت دهند. طول دوره درمان ممکن است از یک تا دو سال طول بکشد که به شدت و پیچیدگی هر مورد بستگی دارد.

مزایا

در ارتودنسی ثابت کنترل دقیقی روی دندان‌ها بوده و در نتیجه دندان‌ها به دلیل ثابت بودن سیم‌ها و براکت در محل درست خود قرار خواهند گرفت این بدان معناست که فقط متخصص ارتودنسی می‌تواند آنها را درآورد و باید هر چند هفته یک بار این بریس‌ها مورد معاینه و بررسی قرار گیرند.

از آنجا که این بریس‌ها ثابت هستند احتمال شل شدن آنها برخلاف ارتودنسی متحرک بسیار کم است. بریس‌های متحرک به دلیل این که مرتباً برای خوردن و آشامیدن و تمیز کردن دندان‌ها از دهان خارج می‌شوند به راحتی جابجا شده و شل می‌شوند.

در صورتی که دندان‌های شما نامرتب و نامنظم باشند، بین دندان‌ها فاصله وجود داشته باشد یا مشکلاتی مانند آندربایت، وربایت وکراس‌ بایت وجود داشته باشد، استفاده از بریس‌های ثابت برای درمان آنها بسیار مناسب است.یکی دیگر از مزایای بریس‌های ثابت به خصوص نوع فلزی آنها این است که این بریس‌ها قوی و پردوام هستند و به ندرت می‌شکنند.

انواع ارتودنسی ثابت

براکت‌های فلزی

براکت‌های فلزی استینس استیل به راحتی مشخص شده و به طور گسترده‌ای در درمان‌های ارتودنسی در تمام گروه‌های سنی به کار گرفته می‌شوند.

استحکام و سازگاری این نوع از بریس‌ها باعث شده که بیشتر متخصصین ارتودنسی این نوع از براکت‌ها را برای درمان انتخاب کنند. طراحان آنها را کوچک‌تر کرده و شکل فلزی براکت‌ها را کاهش داده‌اند که باعث شده است که در برخی موارد اثربخشی درمانی افزایش یافته، اصطکاک کم شده و بهتر روی دندان‌ها بنشیند.

براکت‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی ثابت برای افرادی که ظاهر فلزی بریس‌های فلزی را دوست ندارند انتخاب مناسبی است. این بریس‌ها دقیقاً مانند بریس‌های استینس استیل عمل می‌کنند با این تفاوت که از سرامیک‌های شفاف ساخته شده‌اند تا رنگ آنها با رنگ دندان‌های طبیعی منطبق شده و کمتر در دهان جلب توجه کنند.

براکت‌های خودنگهدارنده (سیستم دیمون)

این نوع از بریس‌های ثابت بدون نگهدارنده‌ها عمل می‌کنند. ارتودنسی دیمون برای جابجایی مؤثر دندان‌ها با حداقل نیاز به جلسات تنظیمی طراحی شده‌اند. نداشتن ماژول‌ها و نگهدارنده‌ای، از لکه‌دار شدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

بریس‌های لینگوال

ارتودنسی لینگوال از نظر زیبایی عالی است به این دلیل که در پشت دندان‌ها (با زبان و کام) نصب می‌شود و برای افرادی که می‌خواهند دندان‌ها آنها مرتب شود ولی ارتودنسی آن مشخص نباشد گزینه بسیار خوبی است.

مراحل ارتودنسی ثابت

اولین جلسه درمانی

براکت‌های ارتودنسی روی دندان‌ها قرار داده شده و سیم‌های ارتودنسی برای صاف کردن دندان‌ها به کار برده می‌شوند. در صورتی که نیاز به استفاده از بند برای دندان‌های آسیا باشد، جداکننده‌ها (کش‌های حلقه‌ای کوچک) یک تا دو هفته بین دندان‌های آسیا قرار داده می‌شوند تا فضای مورد نیاز باز شود.

دومین جلسه درمانی

این جلسه فقط زمانی مورد نیاز است که بخواهید بندها را چسبانده و سیم‌ها را برای صاف کردن دندان‌ها روی آنها قرار دهید.

جلسات درمانی بعدی

این جلسات هر ۴ تا ۸ هفته یک مرتبه بوده و برای تنطیم بریس‌ها، تغییر سیم‌ها، اضافه کردن فنرها، بندهای کشی یا متعلقات دیگر مورد نیاز است.

آیا ارتودنسی ثابت با درد همراه است؟

دهان شما ممکن است به مدت ۳ تا ۵ روز پس از هر دفعه‌ای که بریس‌ها را تنظیم می‌کنید درد داشته باشد.

در صورت لزوم، مصرف مسکن‌هایی مانند آنهایی که شما برای رفع سر درد مصرف می‌کنید می‌توانند مفید باشند (لطفاً دستورالعمل‌های مصرف هر نوع دارویی را که مصرف می‌کنید مطالعه کنید). اگر بریس‌ها لب یا گونه‌های شما را اذیت می‌کند می‌توانید از موم ارتودنسی برای رفع این ناراحتی‌ها استفاده کنید.

طول دوره درمان چقدر است؟

طول دوره درمان کامل ارتودنسی معمولاً ۱۲ تا ۲۴ ماه طول می‌کشد که به شدت مشکلات دندانی هر فرد بستگی دارد. شکست یا قطع درمان یا شکستن مکرر آنها باعث افزایش زمان طول دوره درمان ارتودنسی می‌شود.

هزینه ارتودنسی ثابت

هزینه ارتودنسی ثابت به برخی عوامل مانند شدت نامرتب بودن دندان‌ها، نوع تجهیزات مورد نیاز و طول دوره درمان بستگی دارد. به این ترتیب تا قبل از معاینه متخصص ارتودنسی نمی‌توان قیمت ارتودنسی ثابت را تخمین زد.

سؤالات متداول

آیا وجود ارتودنسی باعث تغییر رنگ در دهان می‌شود؟

در صورتی که از غذاهای رنگی مانند زردچوبه استفاده کنید یا سیگار کشیده و مقادیر زیادی چای، قهوه بنوشید، ظاهر بریس‌های سرامیکی در طول درمان تغییر می‌باید.

آیا بیمار می‌تواند ارتودنسی را در بیاورد؟

بریس‌های ثابت توسط متخصص ارتودنسی قرار داده شده و یا برداشته می‌شوند. شما نباید آنها را بردارید زیرا ممکن است به دندان‌های شما آسیب وارد شده و درمان ناموفق شود.

آیا با وجود این ارتودنسی‌های‌ ثابت می‌توان به راحتی غذا خورد؟

بله، شما می‌توانید به طور عادی غذا بخورید. برای این که درمان ارتودنسی شما بهتر انجام شده و طول دوره درمان شما کوتاه‌تر شود باید از دندان‌ها و بریس‌ها به دقت مراقبت کنید. برای پیشگیری از آسیب دیدن هر دو شما باید:

از خوردن تافی‌ها، آدامس، شکلات و هر نوع شیرینی یا غذای مشابه که به دندان‌های شما می‌چسبد خوددرای کنید.
از نوشیدن نوشابه‌های گازدار و نوشیدن مقادیر زیاد آبمیوه پرهیز کنید.
زمانی که غذاهای سفت مانند سیب، نان هر چیزی که به بریس‌های شما آسیب وارد کند استفاده می‌کنید باید دقت مضاعفی داشته باشید. همیشه این نوع غذاها را در تکه‌های کوچک بخورید.

چگونه می‌توان دندان‌ها را مسواک کرد؟

مسواک زدن دندان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. باید سه مرتبه در روز به وسیله خمیردندان‌های حاوی فلوراید دندان‌های خود را مسواک کنید. در زمان مسواک کردن باید مراقبت ویژه‌ای از محل اتصال دندان به لثه‌ها داشته باشید.

دهان‌شویه‌های روزانه حاوی فلوراید نیز باید در هنگام شب و پس از مسواک کردن مورد استفاده قرار گیرند تا از دندان‌ها مراقبت بیشتری شود.

آیا باید از ابزار اضافه‌تری در هنگام استفاده از ارتودنسی‌های ثابت نیز استفاده کرد؟

در برخی مراحل درمان ارتودنسی ممکن است استفاده از هدگیر یا کش ضرورت یابد. هدگیر معمولاً در هنگام بعدازظهرها و شب استفاده می‌شود. کش ها نیز همیشه درون دهان قرار داده می‌شوند.زمانی که مرحله فعال درمان شما به پایان رسید باید از نگهدارنده‌ها برای حفظ موقعیت دندان‌ها در محل درست خود استفاده شود.

نگهدارنده‌ها ممکن است متحرک باشند یا به طور دائمی در پشت دندان‌های جلویی شما نصب شوند.

در صورتی که ارتودنسی بشکند چه باید کرد؟

در صورتی که بریس شکست نباید تا جلسه درمانی بعدی صبر کنید زیرا ممکن است دندان‌های شما آسیب ببیند. اگر بریس‌های شما به طور مکرر بشکند ممکن است درمان ارتودنسی شما متوقف شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.