571

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین):مزایا، روش و هزینه

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی روشی برای انجام ارتودنسی است که می‌تواند دندان‌های شما را ردیف و لبخند شما را زیبا کند.

ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین):مزایا، روش و هزینه

در این روش از یک سری ارتودنسی‌های متحرک و شفاف که غیر قابل دیدن هستند برای صاف کردن دندان استفاده می‌شود. پلاک‌های متحرک مورد استفاده در این روش کاملاً راحت هستند و به نحوی شفاف و متناسب با فرم دندان‌ها هستند که تقریباً هیچ کس متوجه نمی‌شود که روی دندان شما قرار دارند.

شما می‌توانید این پلاک‌ها را برای تمیز کردن و مسواک زدن دندان‌ها، از دهان خارج کنید و با صاف شدن و حرکت کردن تدریجی دندان‌ها، یک پلاک دیگر جایگزین پلاک قبلی می‌شود. به عنوان یک هدیه، شما می‌توانید ارتودنسی نامرئی را همراه با سیستم سفید کردن دندان در خانه استفاده کنید.

مزایا

دندان‌های شما را مرتب و ردیف می‌کند.
در حین انجام درمان ارتودنسی می‌توانید هر غذایی که دوست دارید بخورید.
می‌توانید هر زمان که دوست دارید، ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید.
می‌توانید بدون مشخص بودن وسایل ارتودنسی روی دندان‌هایتان، آن‌ها را ردیف کنید.
می‌تواند به طور عادی دندان‌هایتان را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و بدین ترتیب بهداشت دهان و دندان خود را بهتر رعایت کنید.
وسایل ارتودنسی شما به جای بریس‌های تیز، پلاک‌های پلاستیکی نرمی هستند که لثه و بافت داخل دهان را اذیت نمی‌کنند.
جلسات مراجعه به پزشک هر ۴ تا ۶ هفته هستند و بنابراین برنامه‌ی کاری فشرده‌ی شما کمتر دچار اختلال می‌شود.
تا شش بار در صورتی که پلاک شما شکسته شود یا گم شود، می‌توانید پلاک جایگزینی به صورت رایگان دریافت کنید.

چه مشکلاتی را می‌توان با ارتودنسی نامرئی درمان کرد؟

ارتودنسی نامرئی می‌تواند روش درمانی برای موارد زیر باشد:

نامرتبی و شلوغی دندان‌ها: در این حالت، نبود فضای کافی در فک باعث می‌شود که دندان‌های روی یکدیگر حرکت کنند و کج بشوند.
فاصله بین دندان‌ها: وجود فواصل کوچک بین دندان‌ها می‌تواند ناشی از رشد فک و یا جابه‌جایی دندان‌ها بعد از، از دست دادن یک (یا تعداد بیشتری) دندان باشد.
اوربایت: زمانی که دندان‌های فک بالایی جلوتر از دندان‌های فک پایینی قرار دارند.
آندربایت: زمانی که دندان‌های فک پایینی جلوتر از دندان‌های فک بالایی قرار دارد.
کراس بایت: زمانی که فک بالا و پایین به دستی روی یک راستا روی هم قرار نمی‌گیرند.
اپن بایت: زمانی که دندان‌های مقابل هم با یکدیگر تماس پیدا نمی‌کنند و به هم نمی‌رسند.

چه کسانی متقاضی مناسبی برای این روش هستند؟

تنها یک متخصص ارتودنسی یا دندانپزشکی که آموزش‌های لازم در مورد ارتودنسی نامرئی را دیده، می‌تواند تعیین کند که این روش برای شما مناسب هست و این که شما با این روش می‌توانید به نتایج مورد انتظار خود برسید یا خیر. از ارتودنسی نامرئی معمولاً برای درمان مشکلات  خفیف‌تر استفاده می‌شود.

اگر دندانپزشک شما حدس بزند که ارتودنسی نمی‌تواند برای شما مناسب باشد، دلیل این موضوع را برای شما توضیح می‌دهد و ممکن است انجام ارتودنسی لینگوال (زبانی) یا ارتودنسی شفاف و سرامیکی را به شما پیشنهاد دهد.

فرایند درمانی

در ادامه شش مرحله انجام ارتودنسی نامرئی شرح داده شده ست:

جلسه مشاوره با متخصص ارتودنسی

اگر مایل به انجام ارتودنسی نامرئی هستید، در ابتدا باید مورد ارزیابی قرار بگیرید تا معلوم شود متقاضی مناسبی برای این روش هستید یا خیر. ارتودنسی نامرئی یک روش درمانی نوین و چند منظوره است اما برای تمامی مشکلات ارتودنسی و نامرتبی دندان‌ها مفید نیست.

فراتر از ملاحظات بالینی و پزشکی، لازم است که دندانپزشک شما مطمئن شود که شما تمامی دستورالعمل‌های مربوط به ارتودنسی نامرئی را به طور شبانه‌روزی دنبال خواهید کرد و دیگر این که باید مسئله‌ی پوشش درمانی بیمه و هزینه‌های ارتودنسی نامرئی مدنظر قرار گیرد و سپس بیمار و پزشک تصمیم بگیرند که این روش ارتودنسی را انجام دهند یا خیر.

توجه داشته باشید که ارتودنسی نامرئی حتماً باید توسط متخصص ارتودنسی انجام شود و نه دندانپزشک عمومی.

امروزه بسیاری از دندانپزشکان عمومی نیز خدمات ارتودنسی نامرئی را ارائه می‌کنند. این درحالی است که آن‌ها آموزش‌های تخصصی لازم را در این زمینه ندیده و همچنین تجربه کافی در این زمینه را ندارند که معمولاً منجر به نتایج ناخوشایند یا نتایجی پایین‌تر از انتظار بیمار می‌شود.

تدوین برنامه‌ی  درمانی توسط متخصص ارتودنسی

زمانی که برای انجام ارتودنسی نامرئی تصمیم قطعی گرفتید، متخصص ارتودنسی از فک شما عکس‌های رادیوگرافی می‌گیرد و قالبی از دندان‌های شما تهیه می‌کند. این اطلاعات به همراه دستورالعمل‌های مربوط به چگونگی حرکت دندان‌ها که مدنظر متخصص می‌باشد، به لابراتوار فرستاده می‌شود.

تکنسین‌های ساخت ارتودنسی نامرئی در لابراتوار این اطلاعات را به کامپیوتر می‌دهند تا شکل دندان‌های شما در کامپیوتر به طور سه‌بعدی شبیه‌سازی شود و سپس در ادامه یک مدل برای چگونگی حرکت دادن دندان‌ها برای رسیدن به حالت مورد انتظار شما تهیه می‌شود و بر اساس این مدل، پلاک ارتودنسی متحرک ساخته می‌شود.

انتظار برای رسیدن پلاک ارتودنسی متحرک

ساخت پلاک ارتودنسی نامرئی و رسیدن آن به دست شما ممکن است تا یک ماه طول بکشد.

قرار دادن ارتودنسی نامرئی در دهان

هر کدام از پلاک‌های متحرک ساخته شده برای ارتودنسی نامرئی که برای هر بیمار ساخته می‌شود، منحصر به ‌فرد است و باید به شیوه و ترتیب خاص خودش استفاده شود. هر یک از پلاک‌های ارتودنسی نامرئی باید دو هفته استفاده شوند و بعد از این باید از پلاک بعدی استفاده شود.

با پیشرفت درمان و جابه‌جا شدن دندان‌ها، پلاک‌های بعدی و بعدی به تدریج دندان‌های شما را صاف‌تر می‌کنند. شما تنها در زمان غذا خوردن و مسواک زدن می‌توانید پلاک ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید و به غیر از این دو زمان، باید تمام مدت ارتودنسی شما روی دندان‌هایتان باشد.

اگر این کار را نکنید، دندان‌های شما آنطور که باید حرکت نمی‌کنند و با گرفتن پلاک ارتودنسی بعدی (بعد از دو هفته) خواهید دید که روی دندان‌های شما به خوبی جای نمی‌گیرد.

اصلاح لبخند با ارتودنسی نامرئی

زمانی که شما آخرین پلاک ارتودنسی خود را برای دو هفته استفاده می‌کنید، احتمالاً دندان‌های شما تا حد بسیار زیادی مرتب شده‌اند اما ممکن است هنوز چند دندان شما نیاز به اصلاحات جزئی داشته باشند. بروز این اتفاق آن قدرها هم کم نیست.

در این حالت، متخصص دندانپزشکی، تعدادی پلاک دیگر برای اصلاح لبخند و مرتبی بیشتر و دقیق تر دندان‌ها به لابراتوار سفارش می‌دهد.

مجددا، ساخت این پلاک‌ها ممکن است تا یک ماه طول بکشد. سفارش پلاک‌های ارتودنسی به منظور تنظیم و اصلاح بیشتر دندان‌ها، امری پیش‌بینی شده و شایع است و مبلغ اضافه بابت آن از شما درخواست نمی‌شود.

حفظ نتایج به دست آمده و لبخند زیبای شما

بعد از اتمام ارتودنسی شما باید دندان‌های خود را در جای خود ثابت نگه دارید تا در واقع به استخوان فک خود زمانی بدهید که دندان‌ها را در جای جدید خود تثبیت کند. بدین منظور لازم است که بعد از اتمام درمان ارتودنسی از نگهدارنده استفاده کنید شما می‌توانید از نگهدارنده‌های سیمی نیز استفاده کنید.

بسیار مهم و حیاتی است که طی چند ماه بعد از درمان ارتودنسی، از نگهدارنده استفاده کنید.  در حالت ایده‌آل، بهترین کار این است که حتی بعد از این مدت نیز، هر هفته برای مدتی، نگهدارنده خود را استفاده کنید و این کار را برای همیشه انجام دهید تا دندان‌های شما هرگز جابه‌جا نشوند. دندان‌های شما همیشه در حال حرکت و جابه‌جایی هستند.

مراقبت از ارتودنسی نامرئی

بایدها

زمانی که ارتودنسی را از دهان خود خارج می‌کنید، آن‌ها را خوب بشویید. خشکی دهان و تشکیل پلاک و جرم، محیطی مناسب را برای رشد باکتری‌ها و ایجاد بوی بد دهان فراهم می‌کند.
ارتودنسی خود را در محلول مناسب غوطه‌ور کنید. محصولات بسیار خوبی در بازار وجود دارند که برای تمیزکردن و پاکسازی ارتودنسی نامرئی شما مناسب هستند.

قبل از آن که دوباره ارتودنسی را روی دندان‌هایتان بگذارید، دندان‌هایتان را مسواک و نخ دندان بکشید. رعایت بهداشت دهان و دندان، کلیدی‌ترین نکته برای حفظ سلامت دندان‌ها و پیشگیری از تشکیل جرم و پوسیدگی دندان‌ها است. از آنجایی که پلاک مخصوص ارتودنسی شما کاملاً بسته است و روی دندان‌ها را می‌گیرد،

مسواک نزدن و نکشیدن نخ دندان باعث می‌شود که غذا بین دندان و پلاک مخصوص ارتودنسی گیر بیافتد که این موضوع خطر بروز مشکلات دهان و دندان را بالا می‌برد.

پلاک ارتودنسی خود را با یک صابون آنتی‌باکتریال ملایم و بدون رنگ بشویید. استفاده از صابون آنتی‌باکتریال ملایم راهی ارزان اما بسیار عالی برای تمیز نگه داشتن ارتودنسی شما و ار بین بردن باکتری‌های مضرآن است.
ارتودنسی خود را بسیار ملایم و آرام بشویید. کشیدن محکم مسواک روی پلاک موجب خش افتادن آن می‌شود.

نباید‌ها

در هنگام قرار دادن ارتودنسی نامرئی روی دندان‌ها، هیچ چیزی به جز آب نباید بخورید یا بنوشید. بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند رنگ ارتودنسی شما را تغییر دهند و موجب شوند که آن‌ها بوی بد بگیرند.

برای تمیز کردن پلاک ارتودنسی نامرئی از خمیر دندان استفاده نکنید. بسیاری از انواع خمیردندان‌ها (خصوصاً خمیردندان‌های سفیدکننده) دارای خاصیت سایندگی هستند و بنابراین می‌توانند فرم پلاک را تغییر داده و یا باعث تشکیل حفر‌های ریزی شوند که محیطی مناسب برای رشد و باکتری‌ها است.

از صابون‌های رنگی برای تمیز کردن پلاک ارتودنسی نامرئی استفاده نکنید. هرچند صابون آنتی‌باکتریال راه بسیار خوبی برای شستن پلاک ارتودنسی نامرئی است، اما استفاده از هر صابونی به جز صابون‌های بدون رنگ موجب می‌شود که پلاک شما از حالت شفاف و بدون رنگ خارج شود و سایه‌ی رنگی پیدا کند.

هنگامی که می‌خواهید غذا بخورید و ارتودنسی خود را از دهانتان خارج می‌کنید، آن را بدون حفاظ و در معرض هوای آزاد رها نکنید.

این کار به غیر از این که باعث می‌شود احتمالاً پلاک‌های خود را گم کنید، موجب می‌شود آن‌ها به راحتی به جرم و باکتری آلوده شوند. بعد از در آوردن پلاک از دهان، آن را بشویید، آن را در محلول مخصوص یا آب غوطه‌ور کنید و پس از تمام شدن غذایتان (و شستن دندان‌ها) دوباره آن‌ را بشویید و در دهانتان بگذارید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.