361

انواع جراحی لثه (لیزر،پیوند بافت، برداشت پاکت لثه)

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

جراحی لثه انواع مختلفی دارد؛ که اگر بیماری لثه شما پیشرفت کرده باشد، ممکن است دندان‌پزشک انجام آن را توصیه کند.

انواع جراحی لثه (لیزر،پیوند بافت، برداشت پاکت لثه)

اغلب بیماری لثه وقتی ایجاد می‌شود که باکتری‌ها در دهان شما بیش‌ازحد تجمع ‌یابند، درنتیجه پلاک‌های دندانی شکل گرفته و بدن قادر به مقابله با عفونت ایجاد شده نخواهد بود.

بااین‌حال برخی از عوامل، ازجمله داروها و بیماری‌های مزمن، می‌توانند فرد را بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های لثه قرار دهند، حتی اگر، بهداشت دهان و دندان‌ها به‌خوبی رعایت گردد.

در بیماری لثه ممکن است فرد دچار عفونت شدید گردد. اگر درمان نشود ممکن است ساختارهای حیاتی پریودنتال (بافت‌های اطراف دندان) که دندان‌ها را حفاظت کرده و به فک متصل نگه می‌دارند، دچار آسیب‌دیدگی جدی شوند. درنهایت ممکن است دندان شما از دست برود، در نتیجه سلامتی و ظاهر شما دچار خدشه خواهد شد.

کنترل بیماری‌های لثه و درنهایت بازگرداندن سلامتی و اصلاح ظاهر لثه آسیب‌دیده و همچنین درمان استخوان‌های پشتیبان نیاز به درمان‌های تهاجمی دارد و حتی گاهی اوقات فرد نیازمند عمل جراحی می‌گردد.

جراحی لثه چیست؟

جراحی لثه یک روش درمانی است که شامل حذف بافت‌های آسیب‌دیده لثه و ترمیم استخوان‌های زیر لثه می‌شود.
التهاب و عفونت باکتریایی لثه‌ها می‌تواند به علت ضعف بهداشت دهان و دندان‌ها ایجاد شده باشد، که درنهایت منجر به بیماری پریودنتال (پریودنتیت) می‌شود.
پریودونتیت می‌تواند باعث تخریب استخوان‌های زیر لثه شود. ممکن است برای درمان آن نیازمند عمل جراحی شویم.

آمادگی‌های لازم قبل از عمل جراحی لثه

پزشک سابقه پزشکی فرد را برای کسب اطلاعات لازم ازجمله داروهای مصرفی، ارزیابی می‌کند.
مصرف بعضی از داروها احتمال خونریزی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین قبل از عمل توقف مصرف این داروها توصیه می‌شود.
ممکن است آزمایش خون لازم باشد تا احتمال خونریزی و یا سایر بیماری‌هایی که می‌تواند مانع انجام عمل جراحی شود، مشخص گردد.
اگر هرگونه حساسیتی نسبت به بی‌حسی موضعی، لیدوکائین و غیره دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
قبل از انجام عمل از استعمال هرگونه مواد آرایشی، دئودورانت یا داروهای موضعی اجتناب کنید.
توصیه می‌شود سیگار و هر ماده‌ای که دران نیکوتین باشد را مدتی قبل از عمل جراحی ترک کنید.
مطابق دستورالعمل پزشک، از مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیز باید اجتناب شود.
بسته به زمان عمل جراحی، بیمار باید حداقل ۸ ساعت قبل از عمل جراحی از خوردن یا نوشیدن خودداری کند.
برای افراد مبتلا به دیابت، مهم است قند خون در محدوده طبیعی قرار داشته باشد.

انواع روش‌های جراحی و فرایند عمل

جراحی پیوند یا گرافت لثه

می‌توان برای پوشش دادن ریشه دندان‌ها یا افزایش بافت لثه در محلی که دچار تحلیل لثه شده است، از روش درمانی پیوند لثه استفاده نمود. در طی جراحی پیوند لثه، دندان‌پزشک از کام یا محلی دیگر مقداری بافت جدا کرده تا ریشه دندان‌هایی که دچار تحلیل لثه شده‌اند را پوشش دهد.

این فرایند را می‌توان برای یک یا چندین دندان انجام داد تا خط لثه‌ها اصلاح شده و حساسیت دندان‌ها کاهش یابد. پیوند لثه از تحلیل بیشتر لثه و آسیب‌دیدگی استخوان‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد.

در برخی موارد، درصورتی‌که لثه از روی ریشه دندان از بین رفته باشد، با پوشش مجدد ریشه، می‌توان از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری به عمل آورد. این روش درمانی می‌تواند حساسیت دندان‌ها را کاهش داده و از لحاظ زیبایی نیز ظاهر لبخند شما را بهبود بخشد.

جراحی لثه با لیزر

برای درمان بیماری پریودنتال می‌توان از لیزر استفاده کرد. مطالعات اخیر نشان داده است که در مقایسه با گزینه‌های درمانی دیگر، ازجمله جرم‌گیری و جرم‌گیری عمیق ریشه‌ها، درمان با لیز می‌تواند نتیجه مشابهی داشته باشد. جرم‌گیری یک روش غیر جراحی متداول است که برای درمان بیماری‌های پریودنتال استفاده می‌شود.

از لیزر می‌توان با خیال راحت در بیماری‌های مختلف پریودنتال استفاده کرد. بااین‌وجود، اگر طول‌موج لیزر به‌دقت تنظیم نشود و یا شدت لیزر به‌خوبی تعیین نشود ممکن است در طول جراحی بافت‌ها دچار آسیب‌دیدگی شوند.

عمل ترمیمی

اگر به علت بیماری لثه، استخوان پشتیبان دندان شما دچار آسیب‌دیدگی شده باشد، ممکن است دندان‌پزشک عمل ترمیمی یا بازسازی استخوان‌ها را پیشنهاد دهد. این روش می‌تواند از طریق بازسازی استخوان و بافت‌های تحلیل رفته، برخی از آسیب‌دیدگی‌های دندانی را جبران کند.

در طی این روش، دندان‌پزشک بافت لثه را کنار می‌زند، سپس باکتری‌های عامل بیماری لثه برطرف می‌کند. پس‌ازآن جراح از لایه پیوند استخوان یا پروتئین‌های محرک تولید بافت، کمک می‌گیرد تا بدن به صورت طبیعی بافت استخوان و لثه را بازسازی کند.

در کنار رعایت بهداشت مناسب روزانه دهان و دندان‌ها و همچنین مراقبت‌های بهداشتی مطابق دستور پزشک، شانس حفظ دندان‌های طبیعی افزایش خواهد یافت. همچنین سایر عوارض احتمالی مرتبط با بیماری لثه شما نیز کاهش خواهد یافت.

عمل جراحی افزایش طول تاج دندان

اگر شما به لبخند لثه‌ای مبتلا شده باشید، ممکن است برای بهبود ظاهر لبخند خود به دندان‌پزشک مراجعه کرده باشید، چراکه در این حالت دندان‌ها کوتاه‌تر به نظر خواهند رسید. در حقیقت ممکن است طول دندان‌هایتان مناسب باشد، اما بافت لثه بیش‌ازحد آن‌ها را پوشانده باشد.

برای اصلاح این حالت، دندان‌پزشک از یک روش خاص درمانی به نام افزایش طول تاج دندان استفاده می‌کند تا طول دندان‌های شما بیشتر به نظر برسد.

همچنین ممکن است دندان‌پزشک برای ترمیم دندان‌ها و یا به‌منظور افزایش زیبایی دندان، از عمل افزایش طول عاج استفاده کند تا انجام سایر روش‌های ترمیمی امکان‌پذیر گردد.

ممکن است دندان شما زیرخط لثه دچار پوسیدگی یا شکستگی شده باشد و یا برای استفاده از فرایندهای ترمیمی دیگر مانند، روکش‌ها و یا بریج دندانی، دندان شما از طول کافی برخوردار نباشد. استفاده از روش درمانی افزایش طول عاج دندان‌ها می‌تواند خط لثه و تراز استخوان‌ها را اصلاح کند،

بنابراین طول بیشتری از دندان برای ترمیم در اختیار دندان‌پزشک قرار خواهد گرفت.

عمل جراحی کاهش عمق پاکت‌های دندانی

بافت استخوان و لثه به صورت به هم چسبیده، همانند یقه‌اسکی پیرامون گردن، باید اطراف دندان‌های شما را فرا بگیرند. هنگامی که بیماری لثه ایجاد شود، بافت لثه و استخوان پشتیبانی کننده از دندان‌ها دچار تحلیل می‌شوند، درنتیجه فضای حفره مانند شبیه پاکت پیرامون دندان‌ها شکل می‌گیرد.

پريودنتيت خفیف

دندان‌پزشک شما عمق پاکت‌های ایجاد شده را ارزیابی خواهد کرد. اگر عمق پاکت‌های دندانی به نحوی باشد که تمیز کردن روزانه آن‌ها و رعایت بهداشت دهان و دندان، تحت تأثیر قرار بگیرد، عمل کاهش عمق پاکت‌ها توصیه می‌گردد. در طی این روش، دندان‌پزشک بافت لثه را کنار میزند و باکتری‌های محرک بیماری لثه را برطرف می‌کند، سپس موقعیت بافت‌ها اصلاح می‌شود.

در بعضی موارد، برای محدود کردن مخفیگاه باکتری‌ها، سطوح نامنظم استخوان‌های آسیب‌دیده، صاف می‌شوند؛ این کار باعث می‌شود که بافت لثه بهتر به استخوان‌ترمیم شده، متصل گردد.

فرورفتگی لثه و استخوان فک

افتادن دندان می‌تواند در لثه و استخوان‌هایی که اطراف دندان را فراگرفته‌اند، فرورفتگی ایجاد کند. ازآنجایی‌که دیگر دندان در موقعیت خود قرار ندارد، استخوان فک دچار تحلیل می‌شود. این فرورفتگی نه‌تنها باعث ایجاد ظاهری غیرطبیعی می‌شود، بلکه باعث می‌شود دندان جایگزین شده نسبت به دندان‌های مجاور طولانی‌تر به نظر برسد.

اصلاح خط فک می‌تواند این نقص را از بین برده و خط لثه و فک را هم‌تراز کند. پس‌ازآن می‌توان دندان جدید را جایگزین کرد؛ درنتیجه ظاهر آن طبیعی بوده و تمیز کردن دندان نیز آسان‌تر خواهد شد، از لحاظ زیبایی نیز ظاهر دندان بهبود خواهد یافت.

مراقبت‌های لازم پس از جراحی لثه

شما باید موارد زیر را پس از جراحی لثه در نظر بگیرید:

پس از جراحی ایجاد مقداری تورم و کبودی در صورت طبیعی است. شما می‌توانید با کمپرس سرد در ظرف ۶ الی ۸ ساعت پس از عمل میزان آن را کاهش دهید.
اگر پانسمان لثه بر روي زخم اعمال شده باشد، اگر پس از ۲ الی ۳ روز از محل خود جدا گردید، نگران نشوید، می‌توانید آن را دور بیندازید.
برای چند روز از جویدن غذاهای سخت در ناحیه جراحی شده، خودداری کنید.
همانند قبل بقیه دندان‌های خود را مسواک بزنید و از دهان‌شویه‌های ضد باکتری که توسط پزشک تجویز شده است، استفاده کنید تا محل جراحی تمیز بماند.
اگر از نخ بخیه استفاده شده باشد، تاریخی معین می‌شود تا برای برداشت آن‌ها مراجعه نمایید.
به دنبال برخی از جراحی‌های لثه ممکن است دندان‌ها نسبت به گرما یا سرما حساس‌تر شوند. این حساسیت در چند هفته اول بعد از عمل کاهش خواهد یافت.

هزینه جراحی لثه

هزینه جراحی لثه به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند نوع بیمه درمانی شما و تجهیزات مرکز درمانی. در بسیاری از موارد می‌توان هزینه‌های عمل را قبل از آن تخمین زد. هزینه نهایی عمل به شرایط حین جراحی و مراقبت‌های لازم پس از عمل بستگی خواهد داشت.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.