1383

انواع دندان مصنوعی (ثابت و متحرک): ساخت و هزینه

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

دندان‌های مصنوعی دندان‌هایی هستند که جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شوند. دندان‌های مصنوعی می‌توانند کامل یا جزئی باشند.

انواع دندان مصنوعی (ثابت و متحرک): ساخت و هزینه

دندان‌های مصنوعی کامل کل فک بالا و پایین را می‌پوشانند، در حالی که نوع جزئی جایگزین یک یا چند دندان می‌گردد.

پیشرفت‌های بدست آمده در دندانپزشکی اصلاحات بسیاری را در دندان‌های مصنوعی ایجاد کرده است. این دندان‌ها ظاهری طبیعی‌تر داشته و راحت‌تر از آنچه که قبلاً بوده‌اند می‌باشند. در ابتدا ممکن است دندانپزشک شما را به دفعات معاینه کند تا مطمئن شود که دندان‌های مصنوعی بطور دقیق اندازه هستند.

در طول زمان اندازه‌ی دهان تغییر کرده و ممکن است نیاز به اصلاح یا تعویض دندان‌های مصنوعی باشد. به همین دلیل باید دندانپزشک اصلاحات لازم را انجام دهد.

دندان‌های مصنوعی جایگزینی برای دندان‌های افتاده هستند. دندان‌های مصنوعی کامل جایگزین تمام دندان‌ها شده و دندان‌های مصنوعی جزئی متحرک به جای برخی از دندان‌ها قرار می‌گیرند. دندان‌های مصنوعی با تطابق با نحوه لبخند و فک هر شخص می‌توانند باعث بهبود ظاهر چهره و افزایش اعتماد بنفس شوند،

 همچنین ممکن است مشکلات تکلم ناشی از افتادن دندان‌ها را بهبود بخشیده و نحوه‌ی جویدن را نیز اصلاح کنند.

دندان مصنوعی چیست؟

دندان‌های مصنوعی دندان‌های متحرکی هستند که از اکریلیک (پلاستیک)، نایلون یا فلز ساخته شده‌اند. این دندان‌ها محکم روی لثه‌ها قرار می‌گیرند تا جایگزین دندان‌های از دست رفته شده و مشکلات بالقوه‌ی ناشی از فاصله بین دندان‌ها را برطرف کنند.

فواصل به جا مانده در اثر دندان‌های افتاده می‌توانند مشکلاتی در خوردن و صحبت کردن ایجاد کنند و دندان‌های موجود در هر دو طرف این فاصله ممکن است به طرف این فضای خالی متمایل شوند. گاهی اوقات تمام دندان‌ها باید برداشته شده و تعویض گردند.

متقاضیان درمان

دندان‌های مصنوعی تنها برای بیماران سالمند نمی‌باشد. افراد در هر سنی ممکن است برخی از دندان‌های خود یا تمام آنها را از دست بدهند و نیاز به نوعی دندان مصنوعی داشته باشند. از آنجایی که دندان‌ها یک بخش دائمی از بدن هستند، افتادن دندان می‌تواند تاثیر عاطفی در برخی افراد داشته باشد.

مشورت با یک دندانپزشک در مورد هر گونه ترس، اضطراب یا سایر احساساتی که در مورد افتادن دندان‌های خود دارید، مهم است.

مزایا

راه حلی مقرون به صرفه برای جایگزینی دندان‌ها
عدم نیاز به عمل جراحی
حفظ شکل لب‌ها
افزایش اعتماد بنفس
رها کردن فرد از بند محدودیت‌های رژيم غذایی
برطرف شدن مشکلات تکلم
احتمال ماندگاری تا آخر عمر

انواع

دندان‌های مصنوعی متحرک
دندان‌های مصنوعی متحرک کامل

دندان‌های مصنوعی کامل شامل ست فک بالا و پایین هستند و عمدتاً زمانی استفاده می‌شوند که تمام دندان‌های طبیعی از دست رفته باشند. با مراقبت و نگهداری مناسب، دندان‌های مصنوعی کامل می‌توانند بین ۵ تا ۱۰ سال داوم داشته باشند.

دندان‌های مصنوعی متحرک جزئی

دندان‌های مصنوعی جزئی زمانی توصیه می‌شوند که نیاز به جایگزینی یک یا چند دندان طبیعی باشد. همچنین با استفاده از آنها می‌توان از جابه‌جایی دندان‌های باقیمانده جلوگیری کرد.

دندان‌های مصنوعی ثابت

برخی از انواع جایگزین‌های دندان‌ها با عمل جراحی در جای خود ثابت می‌شوند که شامل بریج، ایمپلنت، اوردنچر و برخی دندان‌های مصنوعی متحرک می‌باشند. چهار نوع اصلی وجود دارد:

بریج ثابت

بریج ثابت دندان به منظور جایگزینی دندان‌های افتاده و با چسباندن یک دندان مصنوعی به دندان‌های طبیعی باقیمانده در دو طرف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایمپلنت

ایمپلنت‌های دندان کار ریشه‌های دندان را انجام می‌دهند. ایمپلنت‌ها از طریق عمل جراحی وارد استخوان شده و با گذر زمان با آن ترکیب می‌شوند. سپس پروتز بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد که یا بلافاصله بعد از جراحی یا ظرف شش ماه انجام خواهد شد.

دندان‌های مصنوعی ثابت با پایه ایمپلنت

یک روکش روی ایمپلنت‌هایی که با عمل جراحی وارد استخوان فک شده‌اند، قرار می‌گیرد. سپس با استفاده از پیچ‌هایی در جای خود محکم می‌شود.

دندان‌های مصنوعی متحرک با پایه ایمپلنت

ایمپلنت در فک به منظور متصل کردن دندان‌های مصنوعی استفاده می‌شود. این امر باعث پایداری آنها می‌شود در حالی که امکان جدا کردن دندان مصنوعی در صورت لزوم را نیز فراهم می‌کند.

دندان‌های مصنوعی چگونه ساخته می‌شوند؟

پس از کشیدن یا افتادن دندان، حفره دندانی شروع به پر شدن می‌کند و استخوان و بافت لثه بهبود یافته و تغییر شکل می‌دهد.

این فرایند چند ماه طول می‌کشد تا زمانی که لثه‌ها و استخوان به یک شکل پایدار می‌رسند. پس از این زمان، یک دندان مصنوعی کامل معمول ساخته می‌شود که این زمان ترجیحاً حدود ۸ تا ۱۲ هفته پس از اینکه دندان‌ها کشیده شدند یا افتادند، می‌باشد.

برای این منظور ابتدا قالب‌هایی از بافت‌های دهان که دندان مصنوعی را نگه می‌دارند تهیه می‌شود. در یک آزمایشگاه دندانپزشکی از این قالب‌ها برای ساخت مدل‌هایی از دهان بیمار استفاده می‌شود. سپس دندانپزشک به تدریج شروع به ساخت دندان‌های مصنوعی روی این مدل‌ها کرده و در هر مرحله در داخل دهان بیمار قرار داده می‌شوند.

تا از اندازه بودن آنها و قرارگیری مناسب در دهان و نیز مطلوب بودن ظاهر آنها اطمینان حاصل شود. بیمار بطور کلی باید یک بار در هفته و به مدت ۴ تا ۵ هفته توسط دندانپزشک معاینه شود تا زمانی که دندان مصنوعی کامل شود. سپس بیمار باید گهگاهی در ماه اول پس از تحویل دندان مصنوعی نزد دندانپزشک خود مراجعه کند تا اصلاحات لازم انجام شود.

چسب دندان

تخمین زده می‌شود که تقریباً نیمی از استفاده کنندگان از دندان مصنوعی از چسبی جهت نگه داشتن دندان مصنوعی در محل خود و افزایش راحتی استفاده می‌کنند. برای برخی از افراد این کار فقط در چند ماه اول که لثه‌ها با دندان‌های مصنوعی مطابقت پیدا کرده و دهان به پروتز عادت می‌کند، انجام می‌شود،

و سایر افراد نیز از این چسب تا آخر عمر دندان مصنوعی استفاده می‌کنند. از لحاظ نگهداری و استحکام، دندان‌های مصنوعی پایینی به دلیل سطح بسیار کمتری که به آن می‌چسبند و نقش مختل کننده‌ی زبان، بیشتر مشکل‌ساز هستند. این عقیده وجود دارد که بسیاری از افرادی که از چسب دندان استفاده می‌کنند،

مشکلاتی دارند حتی پس از اینکه دندان‌های مصنوعی مطابق با فک شده باشند. دلیل آن این است که بیشتر چسب‌های دندانی با غلیظ کردن بزاق و ایجاد مکش بین لثه و دندان مصنوعی عمل می‌کنند.

استفاده از دندان مصنوعی چقدر درد دارد؟

هنگامی که در ابتدا از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌کنید، احساس کمی ناراحتی طبیعی است که با عادت کردن دهان به آنها برطرف می‌شود. دوره‌ی درد متغیر است. اگر قبلاً از دندان مصنوعی استفاده کرده باشید و حال یک ست جدید را استفاده کنید ممکن است زمان بیشتری طول بکشد.

به همین شکل، اگر دندان‌های طبیعی داشته‌اید که در زمان تهیه دندان مصنوعی جدید کشیده شده باشند، نواحی که دندان‌ها از آنجا کشیده شده‌اند ممکن است تا چند هفته پس از کشیدن دندان‌ها دردناک یا ناراحت کننده باشند. مراجعه منظم به متخصص جهت اصلاح دندان‌های مصنوعی در حین فرایند طبیعی بهبود توصیه می‌شود.

خطرات

خطرات نادری مربوط به استفاده از دندان مصنوعی وجود دارند. اما در صورتی که دندانپزشک به اندازه کافی مجرب باشد، می‌توانید مطمئن شوید که هیچ یک از موارد زیرا را تجربه نکنید:

پوشیده شدن سقف دهان با دندان مصنوعی می‌تواند دندان مصنوعی را ناراحت کننده کند و موجب کاهش حس چشایی گردد.
خطر افتادن دندان مصنوعی
کاهش قابلیت جویدن

مراقبت پس از درمان

ممکن است چسب دندان توصیه شود بخصوص برای افرادی که برای بار اول از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند.
روزانه دندان مصنوعی را جدا کرده و با یک پاک کننده دندان مصنوعی آن را مسواک بزنید (بخصوص مسواک‌هایی که برای تمیز کردن دندان مصنوعی طراحی شده‌اند یا مسواک‌های نرم)
از استفاده از آب جوش برای استریل کردن دندان مصنوعی اجتناب کنید، زیرا آب داغ می‌تواند باعث تغییر شکل آن شود.
اگر از دندان مصنوعی جزئی استفاده می‌کنید، پیش از مسواک زدن دندان‌های طبیعی خود آنها را بردارید.
در هنگام عدم استفاده از دندان مصنوعی، آن را در داخل پاک کننده دندان مصنوعی یا آب قرار دهید.
به منظور پرهیز از جابه جا شدن دندان‌های مصنوعی،‌ آن را پس از برداشتن در یک محل ثابت قرار دهید.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

در صورت داشتن دندان مصنوعی باید بطور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید (حتی اگر دندان مصنوعی کامل دارید) تا هر گونه مشکل بررسی شود.

دندان‌های مصنوعی در صورتی که به خوبی از آنها مراقبت کنید می‌توانند تا چند سال دوام داشته باشند. هر چند لثه‌ها و استخوان فک در نهایت کوچک می‌شوند که بدین معنی است که ممکن است دندان‌های مصنوعی مانند گذشته در جای خود محکم نشوند یا شل شوند و یا دچار ساییدگی گردند.

در شرایط زیر در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه نمایید:

دندان‌های مصنوعی در هنگام صحبت کردن صدا می‌دهند.
دندان‌ها مصنوعی می‌لغزند یا احساس می‌کنید که به خوبی در داخل دهان قرار نمی‌گیرند.
در هنگام قرار گرفتن دندان مصنوعی در دهان احساس ناراحتی می‌کنید.
دندان‌های مصنوعی بطور محسوسی فرسوده شده باشند.
علائم بیماری‌های لثه یا پوسیدگی دندان مانند خونریزی لثه یا بوی بد دهان دارید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.