671

تاثیر سکوت بر مغز بدون احساس تنهایی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

آخرین باری که در یک مکان ساکت حضور داشته اید، چه زمانی بوده است؟

تاثیر سکوت بر مغز بدون احساس تنهایی

سکوت را نه به عنوان فرار کردن از سر و صدا های محیط و صحبت های دیگران، بلکه به عنوان آیینی برای سلامتی بدن باید معنی کرد. در غیر این صورت، در هرج و مرج بی پایان دنیا، با خطر گم شدن و نشنیدن صدای درون، رو به رو خواهیم شد.

چرا از تنها ماندن با خود و افکارمان می ترسیم؟

شاید شما تصور کنید منظور ما از سکوت، صحبت نکردن است! در دنیای ما آلودگی های صوتی بسیاری وجود دارد و روزانه صحبت های بیهوده افراد بسیاری را می شنویم. با وجود این صداهایی که روزانه به سمت ما هجوم می آورند، کمی سکوت لازم است.

سکوت بیش تر، به معنای دریافت بیش تر الهام های درونی است.  سکوت باعث ایجاد انرژی های جدید، افزایش ادراک، کاهش استرس، یافتن راه حل مشکلات و از همه مهم تر باعث کشف خود و توانایی های درونی می شود، اراده را تقویت کرده و برای ایجاد نظم درونی به ما قدرت می بخشد.

جالب است بدانید، شرایط امروزی زندگی ما انسان ها به گونه ای است که، حتی اگر بخواهیم هم نمی توانیم سکوت کنیم!

طبق تحقیقات دانش مندان تنها کسی که توانسته در اتاق آبی( ساکت ترنی اتاق جهان) دوام بیاورد، یک خبرنگار بوده است. این خبرنگار به مدت ۴۵ دقیقه در این اتاق مانده و توانسته سکوت مطلق این اتاق را تحمل کند.  بررسی ها نشان می دهد، تنها تجربه ای آزار دهنده از تمام افراد حاضر در این اتاق،‌ ثبت شده است.

 البته این یک مثال مطلق نیست؛ زیرا همه ی انسان ها گاهی به سکوت و تنهایی نیاز پیدا می کنند. سفر یکی از واضح ترین دلایلی است که برای نیاز به سکوت، می توان به آن اشاره کرد. برای سکوت نیازی نیست ساعت ها در یک اتاق تنها نشسته و به دیوار ها خیره شوید ، ت

نها نیاز مغز شما این است که فضایی آرام، ساکت و کوچکی مخصوص به خود را ایجاد کنید.

بررسی ها نشان می دهد، در سکوت مغز به تولید سلول های جدید پرداخته و نرون ها رشد خواهند کرد. برای داشتن زندگی بهتر و آرام تر، همه ما به سکوت نیاز داریم. بیش تر انسان ها در سکوت و آرامش ملطق می توانند مسیر درست را تشخیص دهند و آن را انتخاب کنند و همه ما رسیدن به حقایق را در سکوت، تجربه کرده ایم.

تاثیر سکوت بر مغز

البته این نتیجه علمی را می توان این گونه نیز مطرح کرد که مغز در سکوت، از آرامش موجود لذت برده و برای انجام تمامی فعالیت ها آماده می شود. در این صورت شما پس از خروج از سکوت و تنهایی، می توانید مسیر درست را انتخاب کرده و آن را گسترش دهید.

به همین دلیل، ما انسان ها بیشتر از آن چه که تصور می کنید، به سکوت نیاز داریم؛ زیرا مسیر بازسازی، پاک سازی و آغاز دوباره ی زندگی، از سکوت عبور می کند. علاوه بر این ها، فعالیت های مغز در سکوت افزایش می یابد؛ زیرا در سکوت و تنهایی قدرت هوش و خلاقیت افزایش خواهد یافت.

از سرو صدا دوری کنید!

از آن جایی که دنیای امروز ما سرشار از سرو صدا است، صحبت کردن در رابطه با سکوت مانند داستان های علمی و تخیلی است. با این وجود، نیاز ما به سکوت ضروری است؛ زیرا تحقیقات نشان می دهد افرادی که در محیط های پر سرو صدا فعالیت دارند، استرس بیش تری نسبت به افراد عادی دارند.

علاوه بر محیط بیرون،امروزه در خانه نیز نمی توان سکوت را پیدا کرد. روشن بودن همیشگی تلویزیون،  آلارم های تلفن همراه و …..همگی نشانه هایی از  وجود سرو صدا در خانه ها است.

سرو صدا به مروز زمان انسان ها را خسته تر، ناراحت تر و بی اشتیاق تر می کند؛ اما سکوت، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روحی تاثیرات بسیار مثبتی بر انسان می گذارد. سکوت باعث می شود فرد احساسات، اندیشه ها و معلومات خود را کشف کند. در این شرایط، لذتی که فرد از زندگی می برد نیز افزایش می یابد.

استراحت کردن ذهن، باعث افزایش دقت و تمرکز نیز می شود. به همین دلیل است که امروزه بیشتر انسان ها ترجیح می دهند در شهر های کوچک و آرام، به دور از سر و صدا و ترافیک زندگی کنند.

فراموش نکنید که نباید سکوت به تنهایی تبدیل شود. به طور مثال در لحظاتی که به دور از هیاهو و شلوغی ها هستید،‌ به انجام کارهای مورد علاقه خود بپردازید.

به عنوان سخن پایانی به شما توصیه می کنیم، از لحظه لحظه زندگی خود لذت ببرید و به دیگران اجازه ندهید تا شما را از حقایق درونی تان دور کنند.

۵ راه برای تجربه ی سکوت بدون احساس تنهایی

ایجاد یک فعالیت: کتاب بخوانید، نقاشی کنید و یا یک استعداد خود را تقویت کنید.
ورزش کردن: در طبیعت پیاده روی کنید.
داشتن حیوان خانگی: بازی کردن، عشق ورزیدن، لمس کردن و زمان گذراندن با حیوان خانگی.
کار کردن: بر کار خود تمرکز کنید، انگیزه خود را افزایش دهید و خلاق باشید.
مدیتیشن: افزایش ادراک، کاهش استرس و نگرانی و ایجاد تعادل جسمی و روحی.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.