509

شکستن مفصل معایب و درمان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

ممکن هست شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر مفصل های خود را بشکنید و یا به قول معروف قولنج کنید و همین طور در باره ی معایب آن هم اطلاعاتی داشته باشید.

شکستن مفصل معایب و درمان

امروز برای شما مقاله ی کاملی را در این جهت گرد آوری نموده ایم امیدواریم از آن استفاده کنید

 شکستن مفصل:

فشار به ناحیه ای از بدن که معمولا نزدیک به مفاصل است برای تولید صدا و گاهی درد خاصی در آن ناحیه را شکستن مفصل یا قولنج میگویند معمولا افرادی که با انگشتانشان کار میکنند مثل تایپیست ها این عمل بیشتر از دیگران را انجام میدهند

این صداها از کجا می آید؟

اولین بار در سال ۱۹۷۱ دو دانشمند آلمانی، یک نیروی کششی را به مفصل سوم بین انگشت و کف دست اعمال نمودند و شکل‌گیری حباب‌های گاز که عمدتاً CO2 بود را ثابت کردند .

اعمال کشش بین سطوح مفصلی در طی فعالیت‌های روزمره، باعث افزایش حجم مفصل و کاهش فشار مایع مفصلی می‌شود که منجر به خروج گاز درون مفصلی و ایجاد حباب گاز می‌شودجریان مایع به سمت ناحیه ی با فشار کمتر، باعث خوابیدن (ترکیدن) حباب گاز و ایجاد یک صدای قابل شنیدن می‌شود.

 فرد با فشار به مفاصل انگشتان دست و پا و یا حرکت سریع گردن و کمر باعث ترکیدن حباب و ایجاد این صدا و کاهش فشار داخل مفصل می‌شود.اخیراً هم دانشمندان با استفاده از عملکرد رادیوگرافی قبل و بعد از حرکت درمانی در مفصل انگشتان سوم، ایجاد گاز را که منجر به ایجاد صدای کراکینگ می‌شود به اثبات ‌رسانده‌اند

آیا انجام این کار برای انگشتان ما ضرری دارد؟

اگر موقع صدا دادن مفصل، درد هم داشتید، نشان دهنده وجود یک مشکل پزشکی در بدن است و باید به پزشک مراجعه کنید.

برخی مطالعات نشان داده است، شکستن انگشتان دست، ضرر جدّی ندارد.

دکتر دونالد آنگر (Donald Unger) در یک مطالعه شخصی به مدت بیش از شصت سال قولنج مفاصل انگشتان دست چپ خود را شکست اما در مورد دست راست خود این کار را انجام نداد. نتیجه مطالعه وی حاکی از آن بود که آرتریت یا هیچ عارضه خاصی در دست چپ وی ایجاد نگردید. دکتر آنگر به خاطر این مطالعه جایزه ایگ‌نوبل سال ۲۰۰۹ را دریافت کرد

تحقیقات دیگری هم نشان داده اند که شکستن مکرر و زیاد انگشتان دست، باعث آسیب بافت نرم مفصل می شود. همچنین باعث کاهش قدرت انگشتان، برای نگه داشتن چیزی و ورم دست می شود.

چگونه میتوان این صدا ها را کم کرد؟

۱- میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C بخورید؛ مثل مرکبات (پرتقال، لیمو و نارنج)، کیوی، فلفل دلمه‌ای، کلم بروکلی، گوجه فرنگی و سایر سبزیجات. ویتامین C باعث تولید ماده کلاژن در بدن می شود که رباط ها را قوی و نرم می کند. کلاژن یکی از پروتئین های رشته ای است که در بافت های همبند یافت می شود.

۲- قبل و بعد از انجام نرمش بدنی، ورزشی های کششی را انجام دهید و دو تا سه بار در هفته یوگا انجام دهید. کشش عضلات و مفاصل، آن ها را شل و روان می کند.

آیا این صداها به صورت غیر ارادی هم تولید میشوند؟

بله برخی مواقع این صداها به طور غیر ارادی ایجاد می شوند، مثل صدای مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز.

چرا وقتی بعضی از مفاصلمان را میشکنیم مفاصل برای مدت کوتاهی قفل میشوند؟

زیرا وقتی شما این کار را میکنید ربات ها سفت میشوند و حرکت آن ها سخت میشوند این اتفاق بیشتر در در مفاصل زانو و قوزک پا اتفاق می افتد.

آیا این کار در کل ضرری دارد؟

اگرچه هنوز به طور کامل مشخص نشده است که این کار از لحاظ علمی ضرری دارد یا نه اما سئله این است که به مرور و بعد از سال ها تکرار این وضعیت، این کار برای فرد عادت شده و یک نوع وابستگی برای او ایجاد می‌کند،

به شکلی که حتی بدون وجود حباب‌ها نیز در شرایط عصبی خاص فرد با حداکثر فشار به مفصل، برای ایجاد این صداها و کاهش فشار روحی خود تلاش می‌کند.

این مسئله، غیر از مشکلات و عوارض فشار بر مفاصل، وابستگی‌هایی را برای فرد ایجاد می‌کند که بعدها با وجود رفع تشکیل حباب‌ها، همچنان فرد را مجاب به در آوردن این صداها و حل فشارهای روحی خود از راه غیرمعقول می‌کند.  و این رفتار در جلوی دیگران خیلی خوشایند نیست

یک جمله معروف می‌گوید: بهترین عادت این است که به چیزی عادت نداشته باشیم.

چگونه میتوان از شر آن خلاص شد؟

در صورتی که عادت به در آوردن صدا از مفصل داریم سعی کنیم با مشغول کردن خود به کارهای دیگر و مبارزه با آن این عادت را از خود دور کنیم. در صورتی که شش ماه این عمل را انجام ندهید برای همیشه راحت خواهید شد.

با برنامه های منظم ورزشی و ورزش‌های کششی کم کم قدرت عضلات و انعطاف ‌پذیری مفاصل افزایش می یابند و تدریجا احساس شکستگی قولنج از بین می رود.

اگر پس از فعالیت های ورزشی احساس میکنید به شکستن قولنج نیاز دارید نشان دهنده این است که ورزش را به طور صحیح انجام نمی دهید و پس از آن دچار گرفتگی عضلات و یا احساس قولنج میکنید. لطفا مطالب زیر را رعایت کنید

الف- قبل از ورزش سنگین با حرکات ورزشی سبک خود را گرم کنید.

ب- پس از ورزش با حرکات کششی و سبک خود را سرد کنید.

ج- هنگام ورزش نگذارید بدن شما خشک شود و مرتب آب بنوشید.

د-هنگام ورزش ممکن است اختلال الکترولیت در بدن ایجاد شود، با نوشیدن مایعات مناسب محتوی مواد معدنی از آن جلوگیری کنید.

ح- مناسب با نوع ورزش کالری مورد نیاز را تامین کنید.

و-در صورتی که ورزش حرفه ای را ادامه میدهید در زمانهای مناسب از ماساژورهای مطلع و به طور علمی استفاده کنید. فیزیوتراپی نیز می تواند کمک کننده باشد.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.