1696

مدت زمان و طول درمان ارتودنسی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اغلب قبل از شروع درمان ارتودنسی، بیماران هیچ ذهنیتی از طول دوره درمان ندارند. برخی تصور می‌کنند که تنها در طول چند ماه می‌توانند دندان‌هایشان را منظم کنند، و برخی دیگر بیم دارند که درمان ۷ تا ۸ سال زمان ببرد.

مدت زمان و طول درمان ارتودنسی

واقعا امروزه طول دوره  درمان چقدر است؟ چند سال پیش، طول دوره درمان به طور متوسط ۳ سال بدون مراقبت‌های بعدی بود. امروزه این زمان برای درمان موثر (زمانی که دندان‌ها با براکت‌هاحرکت می‌کنند) دوسال و نیم است. با این حال، یک دوره مراقبت منظم یک ساله پس از درمان وجود دارد.

معمولا متخصص ارتودنسی در زمان شروع درمان، طول درمان ارتودنسی را اعلام نمی‌کند. اما دستورالعمل‌هایی وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توان مدت زمان تقریبی مورد نیاز برای داشتن براکت را حدس زد.

فواصل معمول در درمان ارتودنسی چگونه است؟

کوتاه‌ترین زمانی که می‌توانید براکت داشته باشید ۶ ماه ، و بیشترین زمان داشتن براکت تا ۳ سال است.

معمولا، درمان ارتودنسی به طور متوسط حدود ۱۲تا ۱۸ ماه است، و نیاز به یک دوره مراقبت بعدی نیز وجود دارد. مرحله مراقبت معمولا حدود ۶ ماه دیگر طول می‌کشد، اما وجود برخی از مشکلات رایج ارتودنسی باعث می‌شود که شما مجبور باشید تمام عمرتان از نگهدارنده استفاده کنید.

عوامل موثر بر طول درمان ارتودنسی

مدت زمانی که دندانپزشک می‌گوید طول درمان ارتودنسی شما چقدر است یک عدد است و ممکن است واقعیت با توجه به برخی از عوامل که در آغاز قابل پیش‌بینی نیستند، بسیار طولانی‌تر یا بسیار کوتاه‌تر باشد.

سن شروع

انتخاب زمان شروع درمان یکی از عناصر کلیدی است. انتخاب سن مناسب برای شروع درمان بر طول دوره‌ی درمان تاثیر خواهد گذاشت. مدت زمان درمان ارتودنسی در جوانانی که سن آنها  بالای ۱۶ سال است یا تا زمانی که فرد تمام دندان‌های شیری را از دست دهد، کوتاه‌تر است.

هنگامی که بیمار به سن بزرگسالی رسید و تمام دندان‌های دائمی در جایشان رشد کردند، افزایش سن دیگر بر طول درمان ارتودنسی تاثیری ندارد.

شروع درمان در کودکان، زمانی که اکثر دندان‌های کودک هنوز وجود دارند، مفید نیست و باید در این مورد آگاه بود. گاهی اوقات نگرانی پدر و مادر بر پزشک فشار می‌آورد که درمان را خیلی زود، زمانی که هنوز انتظار تکامل طبیعی دندا‌ن‌ها می‌رود شروع کند.

برخی از مشکلات دندان بعدا بسیار سریع‌تر و به یک روش کلی رفع می‌شوند و نیاز نیست والدین اصرار به انجام ارتودنسی داشته باشند.

تفاوت‌های مربوط به آناتومی صورت

فردی که آناتومی متفاوت، لثه‌های قوی‌تر، استخوان‌ها یا دندان سفت‌تر (که تمایل کمتری به حرکت دارند) داشته باشد، درمان ارتودنسی طولانی‌تری خواهد داشت.

شدت مشکلات ارتودنسی

برخی از مشکلات رایج ارتودنسی شامل موارد زیر است، اما فقط به این موارد محدود نمی‌شود:

فشار بر دندان‌ها
فاصله دندان‌ها
اوربایت
اندر بایت
کراس بایت
دیپ بایت
اپن بایت
درآمدن غیر‌طبیعی دندان در بزرگسالان
از دست دادن طبیعی دندان در بزرگسالان
اندازه و شکل غیر‌طبیعی دندان
عادت مکیدن انگشت شست یا انگشت‌های دیگر
دندان‌های نهفته بزرگسالان، مانند دندان نیش
از دست دادن زودهنگام دندان شیری

تعداد و شدت این مشکلات ارتباط مستقیم با مدت زمان تقریبی مورد نیاز برای اصلاح دندان‌ها بوسیله براکت و یا اصلاح بوسیله‌ی ارتودنسی نامرئی دارد. این مشکل را طیفی از مشکلات ارتودنسی در نظر بگیرید که در یک طرف آن، بیمارانی با مشکلات دندانی خفیف‌تر و در طرف دیگر، بیمارانی با مشکلات قابل توجهی در فک وجود دارند.

مهم است بدانید که اگرچه برخی از مشکلات مانند فشار دندان‌ها ممکن است تنها با یک نگاه در آینه آشکارا دیده شوند، اما دیگر مشکلات غیر قابل توجه بوده  و فقط توسط متخصص ارتودنسی تشخیص داده می‌شوند.

نوع وسایل مورد استفاده

گذشته از تفاوت‌های آناتومیک، تفاوت در نوع وسایل مورد استفاده نیز در سرعت و شدت واکنش فرد به درمان‌های ارتودنسی، که به نوبه خود بر مدت درمان ارتودنسی تاثیر می‌گذارد، موثر است.

روش به کار رفته

روش به کار رفته توسط متخصص نیز نقش مهمی داشته و نشان می‌دهد که آیا نیاز به کشیدن دندان‌ها برای همیشه یا جراحی فک وجود دارد یا خیر (درمان با روش کشیدن دندان به طور کلی کمی طولانی‌تر از درمان بدون کشیدن دندان است).

علاوه بر این، در چند سال اخیر به لطف تکنولوژی جدید (استفاده یا عدم استفاده از براکت‌ها توسط بیمار، درمان بدون کشیدن دندان، آموزش به بیماران) طول مدت درمان ارتودنسی کوتاه شده است.

مشکلات براکت‌ها

براکت شل یا براکتی که لیگاتورهای آن به خوبی بسته نشده‌اند نیز می‌توانند طول دوره درمان را طولانی کنند. لازم به ذکر است که حوادث بسیاری برای بیمار ارتودنسی رخ می‌دهد. اما یکی از عوامل بیش از همه بر طول دوره درمان ارتودنسی تاثیر دارد و این عامل، مشارکت بیمار است.

همکاری بیمار

طول دوره درمان با توجه به اهداف و دلایل بیمار ممکن است طولانی شود. بیماران یا نمی‌توانند در جلسه درمان حاضر شوند، یا گاهی فراموش می‌کنند به موقع در جلسه حاضر شوند و یا جلسه را لغو می‌کنند و هرکدام از این موارد باعث می‌شود ‌طول دوره درمان تا حدود یک ماه افزایش یابد.

اگر هر گونه مشکلی وجود داشته باشد که در طول جلسه فعال‌سازی و درمان خود را نشان دهد، و بیمار در جلسه حاضر نشود، این مشکل نیز خود باعث طولانی شدن دوره درمان می‌شود.

در بسیاری از مواقع براکت از جای خود جدا می‌شود زیرا بیماران با آن غذا خورده یا آنرا دستکاری کرده‌اند. گاهی اوقات براکت‌ها بخاطر بی‌دقتی بیماران یا بخاطر عوامل خارج از کنترل بیمار آسیب می‌بینند که این نیز خود باعث افزایش مدت زمان استفاده از براکت می‌شود.

با وجود ارتودنسی متحرک، احتمال بروز چنین مشکلی بیشتر است، بنابراین مدت زمانی که بیمار از براکت استفاده کرده عامل مهمی در تعیین طول درمان ارتودنسی خواهد بود.

اهداف بیمار

در بعضی از موارد خاص، اهداف بیمار نقش مهمی در تعیین مدت زمان ارتودنسی دارد. برای مثال، حالات زیر را در نظر بگیرید:

یک مرد ۴۲ ساله که تمام دوره‌ی بزرگسالی خود را با مشکل آندربایت زندگی کرده، تنها خواسته‌اش این است که دندان‌های فشرده‌ی ردیف بالای جلوی دهانش را صاف کند تا بتواند در موقعیت‌های اجتماعی و محل کار با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزند.

یک زن ۳۰ ساله با مشکل اوربایت ملایم که در ۶ ماه آینده ازدواج خواهد کرد و می‌خواهد برای عکس‌های عروسی یک لبخند زیبا، بدون وجود براکت و تراز کننده‌ی دندان، داشته باشد.
یک فرد ۲۲ ساله که نیاز به ارتودنسی اوربایت متوسط دارد و می‌خواهد در کمتر از یک سال لبخند منظم و زیبایی داشته باشد.
در هر یک از این نمونه‌ها، اهداف بیمار، و نه نیازهای ارتودنسی، عامل اصلی تعیین کننده‌ی طول دوره درمان است.

چه چیزی سرعت حرکت دندان را مشخص می‌کند؟

بدون استثنا، پاسخ فیزیولوژیکی به فشارهای ارتودنسی که از براکت‌ها یا از فرم دهنده‌ی دندان به دندان و استخوان اطراف آن وارد می‌شود تعیین کننده‌ی سرعت حرکت دندان است. نوع براکت‌های مورد استفاده، افزایش فشار وارده بر دندان‌ها، و قرار ملاقات‌های مکرر با پزشک باعث افزایش سرعت درمان نمی‌شود.

حتی در برخی موارد افزایش فشار ممکن است باعث شود دندان‌ها آهسته‌تر حرکت کنند. اعمال فشار ملایم و فرصت دادن به بدن تا بتواند خود را با شرایط جدید وفق دهد باعث حرکت بهتر دندان می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.