1842

نشانه های ریه های مریض

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

ریه یکی از مهم ترین اعضای بدن است و بر روی عملکرد دیگر دستگاه های بدن نیز تاثیرات مهمی دارد.

نشانه های ریه های مریض

زمانی که شما نفس می کشید، ریه های شما اکسیژن هوا را گرفته و وارد رگ ها می کند. اکسیژن از طریق این رگ ها به قسمت های مختلف بدن منتقل می شود. زمانی که شما عمل بازدم انجام می دهید، اگر ریه های شما سالم باشند، به خوبی دی اکسید کربن تولید شده در بدن را خارج می کنند. پس داشتن ریه های سالم بسیار مهم و حیاتی است.

متاسفانه بسیاری از مردم، در سرتاسر جهان، از عارضه های ریوی رنج می برند. بنا بر گفته انجمن ریه آمریکا، بیش از ۱۱ میلیون نفر از مردم آمریکا مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) هستند. این بیماری نوعی عارضه ریوی است که به دلیل باریک شدن راه های تنفسی، ریه نمی تواند هوا را به خوبی خارج کند.

این انجمن معتقد است حدود ۱۲ تا ۲۴ میلیون آمریکایی دیگر نیز دچار این عارضه هستند؛ اما از آن بی خبر اند!

بیماری های دیگری که ممکن است به دلیل اختلال در سیستم ریوی به وجود بیاید، عبارت اند از آسم، برونشیت، سل، آمفیزم و فیبروز سیستیک. افرادی که قبلا و یا در حال حاضر دخانیات مصرف می کنند و به طور کلی، افرادی که مدام در معرض عوامل تحریک کننده ریه می باشند، مستعد ابتلا به این بیماری ها هستند.

گرد و غبار، دخانیات، آلودگی هوا، ریزگردهای صنعتی و دیگر موادی که باعث ایجاد حساسیت می شوند، از مهم ترین عوامل ایجاد بیماری های ریوی هستند.

بنابراین، باید نسبت به علائمی که نشان می دهد شما مشکل ریوی دارید یا خیر، آگاه باشید؛ چرا که تشخیص این موارد می تواند شما را از بیماری های مزمن ریوی، نظیر سرطان ریه، حفظ کند. در ادامه با چند مورد از این علائم آشنا خواهید شد:

سرفه های مکرر

سرفه باعث جدا شدن محرک های مضر از مجاری تنفسی می شود؛ اما سرفه های شدید و مکرر نشانه این است که ریه های شما نمی توانند به خوبی وظیفه خود را انجام دهند. در واقع یکی از ابتدایی ترین نشانه های داشتن ریه های ناسالم، سرفه های مکرر و شدید است که حتی بعد از مصرف دارو نیز بهبود نمی یابد.

علاوه بر سرفه های مکرر، ممکن است درد در ناحیه سینه که تا شانه و دست ها نیز کشیده می شود نیز برای شما پیش بیایید. اگر بدون هیچ دلیل خاصی مکرر سرفه می کنید، سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

تنگی نفس و تنفس نامنظم

اگر حتی در هنگام انجام فعالیت های عادی نیز تند تند نفس می کشید، ممکن است به عارضه های ریوی دچار باشید. در واقع این کم آوردن نفس به دلیل این است که ریه شما سالم نیست و برای ورود و خروج هوا، بیشتر تلاش می کند. البته وجود مانعی در مجاری تنفسی نیز می تواند دلیل این موضوع باشد.

توجه داشته باشید با بروز این علائم نباید آن ها را مربوط به بالا رفتن سن تان بدانید، بلکه باید آن ها را جدی گرفته و سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر این کمبود نفس ها به خاطر عارضه های ریوی نباشد، با ورزش های روزانه و نفس های عمیق به راحتی قابل درمان هستند.

مخاط بیش از حد

مخاط مجاری تنفسی، در حد معمول، در واقع آلودگی و باکتری ها را از ریه دور نگه می دارد. اما زمانی که میزان این ماده در بدن بیش از اندازه شود (برای مثال هنگام  سرماخوردگی)، نباید ساده از کنار آن گذشت. از طرفی، تغییراتی در رنگ، بو و غلظت مخاط می تواند از دیگر نشانه های غیرعادی بودن آن باشد.

اگر متوجه شدید که مخاط مجاری تنفسی شما به جای شفاف بودن، رنگ زرد و یا سبز دارد، باید کمی نگران ریه های خود باشید! خون موجود در مخاط نیز می تواند به دلیل سرطان ریه و یا بیماری برونشیت باشد. بهتر آن است که در چنین شرایطی با پزشک خود مشورت کرده و علائم را برای او توضیح دهید تا بتوانید بیماری اصلی را تشخیص دهید.

خس خس کردن

این موضوع نشان دهنده این است که مجاری تنفسی شما باریک تر شده و به همین دلیل هوا نمی تواند با سرعت معمول از آن خارج شود. خس خس کردن های مداوم در هنگام صحبت کردن می تواند نشانه ای از آسم، آمفیزم و یا سرطان ریه باشد. بنابراین، باید سریعا به یک پزشک مراجعه کنید.

تورم در پاها

شاید عجیب باشد اما تورم، درد و یا حساسیت در پاهای شما می تواند به دلیل بیماری های ریوی باشد. زمانی که ریه های شما به خوبی عمل نکند، سیستم گردش خون نمی تواند اکسیژن مورد نیاز برای گردش مایعات در سطح بدن را تامین کند. این موضوع باعث تجمع مایعات در پاها می شود.

همچنین اگر ریه عملکرد مناسبی نداشته باشد، قلب نیز نمی تواند خون را به خوبی به کلیه و کبد پمپاژ کند. در نتیجه، این دو عضو دیگر نمی توانند سموم بدن را به خوبی دفع و مایعات اضافی را از بدن خارج کنند. نتیجه این روند، تورم در سطح بدن، به خصوص پاها، می شود.

برای از بین بردن این تورم می توانید پاهای خود را بالاتر از سطح بدن تان نگه دارید. اگر با این کار از میزان تورم کاسته نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

سردرد های اول صبح

اگر شما صبح ها، بلافاصله بعد از این که از خواب بیدار می شوید، سردرد یا سرگیجه دارید، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. عارضه های ریوی نظیر COPD باعث می شود که شما سردردهای شدیدی را بعد از بیدار شدن در اول صبح تجربه کنید.

دلیل این موضوع این است که شما در هنگام خواب به خوبی نفس نمی کشید و دی اکسید کردن در بدن شما باقی می ماند. این دی اکسید کربن به رگ های خونی موجود در سر شما فشار وارد کرده و شما دچار سردرد و سرگیجه می شوید.

خستگی بیش از حد

خستگی بیش از حد، حتی بعد از داشتن استراحت کافی، می تواند نشانه ای از بیماری های ریوی باشد. زمانی که ریه هایتان به خوبی عمل نکند، نسبت به حالت عادی احساس خستگی بیشتری می کنید و حتی بعد از استراحت نیز انرژی کافی به دست نمی آورید. عملکرد نامناسب ریه اجازه درست عمل کردن دیگر اعضا را نیز نمی دهد.

این موضوع باعث می شود اعضا برای جبران این نقص، انرژی بیشتری نیاز داشته باشند که موجب ایجاد خستگی برای بدن می شود. این چرخه برای بدن بسیار مضر است. خستگی بیش از حد، فعالیت بدنی شما را نیز کم خواهد کرد و همین امر باعث بروز بی خوابی و آسیب های مرتبط با آن می شود.

مشکلات خواب

اگر شما احساس می کنید که به دلیل کمبود نفس نمی توانید روی تخت بخوابید و یا این که خوابیدن روی صندلی برای شما راحت تر است،

پس احتمالا ریه شما مشکل پیدا کرده است. خوابیدن بر روی سطح صاف باعث می شود که ریه برای دریافت هوا بیشتر تلاش کند و همین موضوع بر روی خواب شما تاثیر خواهد داشت. سرفه های مکرر نیز می تواند باعث بی خوابی شما شود.

باید بدانید که حتی یک شب خواب ناکافی و عدم خوابیدن به میزان کافی می تواند بر روی سلامتی جسمی و روحی شما تاثیرگذار باشد. با این وضع، تصور کنید اگر این بی خوابی ها برای چند شب ادامه پیدا کند، چه تاثیرات خطرناکی بر روی سلامتی شما خواهد داشت!

بنابراین، اگر شما هم در طول شب به دلیل کمبود نفس و یا سرفه های مداوم بیدار می شوید، سریعا به پزشک مراجعه کرده و با او این علائم را در میان بگذارید.

چند توصیه برای داشتن ریه های سالم

از مصرف سیگار و دیگر دخانیات بپرهیزید. اجزای تشکیل دهنده این مواد بسیار سمی بوده و می تواند باعث بروز بسیاری بیماری های ریوی از جمله سرطان ریه شود.
از کشیدن سیگار دیگران و یا قلیان هایی که قبلا کسی آن ها را کشیده است نیز جدا خودداری کنید.
به مکان های آلوده و پر از گرد و غبار نروید و یا اگر مجبورید، حتما از ماسک استفاده کنید.
با نگهداری گیاهان می توانید به بهبود کیفیت هوای خانه کمک کنید.
تا حد امکان، از محصولات شوینده، به ویژه آن هایی که بوی تندی دارند، استفاده نکنید.
برای افزایش حجم ریه هایتان به طور منظم ورزش کنید.
نفس های عمیق بکشید. این کار بدن شما را از بسیاری بیماری های ریوی و قلبی محافظت می کند.
غذاهای سالم، حاوی آنتی اکسیدان و سم زدا را شناخته و از آن ها در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.