324

چرا انگشتان بعد از حمام چروک میشوند؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

حتما متوجه چروکیده شدن انگشتان یعد از حمام شده اید و شاید این پدیده را مسئله ای عادی و پیش پا افتاده بدانید اما باور کنید یا نه دانشمندان برای چندین دهه در حال مطالعه بر روی این پدیده بوده اند،

چرا انگشتان بعد از حمام چروک میشوند؟

و تلاش می کردند تا دریابند چرا دستان (و گاهی پاهای شما) وقتی خیس می شوند،  چروکیده  می شوند.

یکی از فرضیات این پدیده را این چنین توصیف میکند که اپیدرم ، یا لایه خارجی پوست، از سلولهای مرده کراتین تشکیل شده که وقتی برای مدت طولانی در آب قرار می گیرند، به جذب رطوبت  می پردازند. این جذب رطوبت باعث می شود که سلول ها متورم شوند،

اما چون آنها هنوز به بافت زیرین متصل هستند، و بافت زیرین  نمی تواند گسترده شود، بافت بیرونی باید چروک شود تا به جبران سطح بزرگتر بپردازد.

اما این فرضیه زمانی رد میشود که این اتفاق برای افرادی که دچار آسیب عصبی شده اند نمی افتد در واقع این اتفاق نه به خاطر اشباح پوست بلکه ناشی از تکامل سیستم عصبی انسان است در واقع همان سیستمی که تنفس، ضربان قلب و تعریق را کنترل می‌کند باعث چروکیدگی انگشتان میشود که ناشی از انقباض رگ‌های خونی زیر پوست است.

این پدیده به افزایش چسبندگی پوست و در نتیجه راحت تر گرفتن اشیا کمک میکند(چروک‌ها در رابطه با اشیاء تر مزیتی را به ما اعطا می‌کنند، اما به‌ظاهر با اشیاء خشک مشکلی ندارند.)

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.