939

معنای واقعی استراحت کردن چیست ؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

استراحت کردن برای شما چه معنایی دارد؟ در زندگی های پر مشغله امروزی، بسیاری از انسان ها به دنبال استراحت کردن هستند. اما در حقیقت اطلاعات زیادی درباره استراحت کردن نداریم.

معنای واقعی استراحت کردن چیست ؟

شرکت Hubbub که یک شرکت سلامتی می باشد، تصمیم گرفت که بیشتر در این باره تحقیق کند. این شرکت با هم کاری کلادیو هاموند، که مجری رادیو بی بی سی می باشد، سعی کرد آزمونی درباره فراغت و استراحت کردن آماده کند. آن ها این آزمون را در سایت قرار دادند و ۱۸ هزار نفر از ۱۳۴ کشور جهان، در آن شرکت کردند.

افرادی که در این آزمون شرکت کرده بودند، انتخابی و یا نماینده کشور خاصی نبودند، با این حال این آزمون تبدیل به بزرگ ترین آزمون سنجش حوزه فراغت شد.

محققان در این آزمون از افراد خواستند که از لیست ۲۵ موردی، سه مورد از فعالیت هایی را که برای آن ها استراحت محسوب می شود را انتخاب کنند. شاید جالب باشد که بدانید بیشتر فعالیت هایی که انتخاب شدند، فعالیت هایی بودند که افراد به تنهایی انجام می دادند.

بیش از ۵۰ درصد از افراد، این فعالیت ها را به عنوان استراحت کردن انتخاب کردند:
کتاب خواندن
حضور در طبیعت
گذراندن اوقات به تنهایی
بین ۳۴ تا ۴۱ درصد از افراد هم به موارد زیر رای دادند:
گوش کردن به موسیقی
بی کار وقت گذراندن
قدم زدن
دوش گرفتن و یا حمام کردن
خیال بافی
تلویزیون نگاه کردن
در نهایت نیز این موارد توسط ۲۲ تا ۲۶ درصد افراد انتخاب شد:
مراقبه
وقت گذراندن با حیوانات
ملاقات با دوستان و خانواده
نوشیدن چای و یا قهوه
انجام هنر های خلاقانه
باغبانی

تحقیقات دیگری نشان می دهد «زمانی که ما کنار دوستان خود هستیم، شاد و خوشحال می باشیم». این تحقیق نیز نشان داد که موقعیت های شاد، حتما نباید همراه با استراحت باشند؛ زیرا همان طور که مشاهده کردید، ملاقات با دوستان و خانواده رتبه کمی در نظر سنجی بالا به خود اختصاص داد.

یکی دیگر از نتایج این تحقیق این بود که افراد، فعالیت هایی را که به تنهایی انجام می دهند را بیشتر از فعالیت های گروهی جزو استراحت کردن قرار می دهند.

موضوع جالب دیگر این است که ۱۶ درصد افراد، ورزش کردن را نیز استراحت می دانستند.

انسان ها چه قدر استراحت می کنند و چه مقدار دوست دارند که استراحت کنند؟

افراد در آزمونی قرار گرفتند که از آن ها سوال شد: در ۲۴ ساعت گذشته چه مقدار استراحت کرده اند؟ زمان پاسخ دهی ها با هم متفاوت بود. بعضی ها در همان لحظه پاسخ دادند و بعضی دیگر چند ساعت بعد مدت زمان استراحت روز قبل خود را بیان کردند. اما در نتیجه معلوم شد که به طور میانگین، افراد ۳ ساعت استراحت می کنند.

از آن ها پرسیده شد که آیا این مقدار کافی است؟ دو سوم افراد به این سوال پاسخ منفی دادند؛ چرا که بر این باور بودند که باید بیشتر استراحت کنند.

افرادی که استراحت کمتری داشتند، عبارت بودند از:

افراد با درآمد بالا
افرادی که شغل شیفت شب دارند
افرادی که کار تمام وقت دارند
افرادی که به دیگران اهمیت داده و نگران آن ها هستند.
افرادی که بیشترین استراحت را داشتند نیز عبارتند از:

افراد پیرتر
افراد بازنشسته
بی کارها
افراد با درآمد کمتر

بسیاری از افرادی که کارهای تمام وقت داشتند، بیان کردند که استراحت دقیقا برعکس کار کردن می باشد. اما افرادی که خودشان داوطلبانه کار می کردند، زیاد این موضوع را قبول نداشتند. دلیل آن دقیقا معلوم نیست، اما احتمالا دلیل این است که افرادی که داوطلبانه کار می کنند، عاشق کار خود هستند.

نکته جالب این است که بسیاری از افراد، میزان استراحت های خود را نادیده می گیرند. در تحقیقات انجام شده مردان اظهار داشتند که نسبت به افراد معمولی جامعه کمتر استراحت می کنند، اما نتیجه تحقیقات نشان می دهد که به طور میانگین، میزان استراحت مردان حتی بیشتر از استراحت زنان است.

استراحت کردن و فراغت چه حسی دارد؟

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که فکر می کنید پاسخ این سوال کاملا مشخص است و به همین دلیل سوال بی موردی می باشد، احتمالا استراحت کردن را  آرامش و فارغ از هر گونه فعالیتی می دانید. اما همه چنین حسی ندارند؛ حدود ۹ درصد از افرادی که در این آزمون شرکت کردند، استراحت را توام با احساس گناه و یا همراه با استرس و اضطراب می پندارند.

از تمام افراد شرکت کننده در آزمون پرسیده شد که زمانی که تنها هستند و کاری انجام نمی دهند، به چه چیزی فکر می کنند؟ بیشتر آن ها بیان کردند که بر روی احساسات خود تمرکز می کنند و حدود ۳۰ درصد از وقت استراحت را، با خود صحبت می کنند.

آیا این اهمیت دارد که شما به اندازه کافی استراحت کنید؟

محققین سعی کردند که بر روی حوزه های مثبت و منفی زندگی تمرکز کنند. نتایج نشان می دهد که افرادی که بیشتر استراحت می کنند، حدود ۵ تا ۶ ساعت شبانه روز خود را به استراحت می پردازند و بعد از آن، با این که شاید از حال خوش آن ها کاسته شده باشد؛ اما به استراحت کردن ادامه می دهند.

متاسفانه با این نتایج نمی توان بیان کرد که افرادی که بیشتر استراحت می کنند، خوشحال تر هستند و یا کسانی که در زندگی خوشنود تر هستند،

جزو افرادی محسوب می شوند که بیشتر استراحت می کنند. هم چنین محققان افرادی را که می گفتند به اندازه کافی استراحت می کنند را با افرادی که بیان می کردند نیاز به استراحت بیشتر دارند مقایسه کردند. نتایج نشان داد افرادی که نیازی به استراحت ندارند، نسبت به گروه دیگر، دو برابر بیشتر، تندرست و خشنود هستند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.