422

محافظت از غضروف زانو با کاهش وزن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

محققان در تحقیقاتی دریافته‌اند افراد چاقی که ۱۰ درصد از وزن خود را کم می‌کنند، میزان ساییدگی و از بین رفتن غضروف زانوی آنها خصوصا در مفاصلی که فشار بیشتری را تحمل می‌کنند تا ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

محافظت از غضروف زانو با کاهش وزن

بیمارانی که دچار چاقی هستند و وزن زیادی کم می‌کنند، این کار روند از بین رفتن غضروف زانویشان را طولانی‌تر و کندتر می‌کند. محققان در تحقیقاتی دریافته‌اند افراد چاقی که ۱۰ درصد از وزن خود را کم می‌کنند،

میزان ساییدگی و از بین رفتن غضروف زانوی آنها خصوصا در مفاصلی که فشار بیشتری را تحمل می‌کنند تا ۱۰ درصد کاهش می‌یابد. آنها تلاش کردند تا ارتباط بین میزان متفاوت کاهش وزن و تشدید از بین رفتن غضروف زانو را با توجه به آزمایش‌های MRI در بیش از ۵۰۰ فردی که اضافه‌وزن داشته و دچار چاقی هستند بررسی کنند.

ورم مفاصل و استخوان‌ها زمانی رخ می‌دهد که فقدان شدید غضروف در مفاصل اتفاق بیافتد. خطر ورم استخوان‌ها و مفاصل با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد.

چاقی هم یکی از عوامل خطرزای آن محسوب می‌شود چرا که حمل و تحمل وزن زیاد باعث وارد آمدن فشار زیاد بر مفاصل زانو و ران می‌شود و از طرفی به افزایش پروتئین‌های تشدیدکننده‌ی التهاب می‌انجامد که توسط بافت‌های چربی تولید می‌شود.

در همین ارتباط محققان افرادی را که دچار ورم مفاصل و استخوان کم تا متوسط بوده یا فقط علائم این بیماری را داشتند به سه گروه تقسیم کرده و آزمایش‌هایی را روی آنها انجام دادند: افرادی که وزن کم نکرده بودند (گروه کنترل)، افرادی که وزن کمی کم کرده بودند،

و آن دسته از افرادی که وزن زیادی کم کرده بودند (بیش از ۱۰ درصد از وزن بدن خود). در یک بازه‌ی ۴ ساله این شرکت‌کنندگان  اسکن‌های MRI هم انجام دادند تا محققان ببینند میزان پیشرفت ورم استخوان‌ها و مفاصل در آنها به چه نحوی است.

در انتها آنها دریافتند که از بین رفتن غضروف مفاصل در گروهی که بیش از ۱۰ درصد از وزن خود را کم کرده بود، بسیار کند پیش رفت،

خصوصا در آن نواحی از زانو که وزن کمتری تحمل می‌کرد. با این حال، آن دسته از افرادی که ۵ تا ۱۰ درصد از وزن خود را کم کردند در مقایسه با افرادی که وزن خود را کم نکرده بودند، هیچ تفاوتی در شدت ساییدگی غضروف آنها مشاهده نشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.