421

رادیولوژی و خطر بروز سرطان تیروئید

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یک متخصص گوش و حلق و بینی به رابطه بین انجام رادیولوژی متعدد و تیروئید اشاره کرد و گفت: انجام رادیولوژی های متعدد، خطر بروز سرطان تیروئید را افزایش می‌دهد.

رادیولوژی و خطر بروز سرطان تیروئید

 محبوبه کریمی در سومین سمینار تومورهای سر و گردن، اظهار کرد: تومورهای حفره دهان، زبان، حنجره ،تیروئید ،غدد بزاقی ،غدد لنفاوی از جمله شایع ترین، تومورهای ناحیه سر و گردن هستند.

وی ادامه داد: سابقه خانوادگی و مواجهه با أشعه یونیزان از جمله فاکتورهای خطرناک در بروز تومورهای غده تیروئید هستند که باید آن را یک دغدغه برشمرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه اشعه های ناشی از تصویر برداری مانند رادیولوژی، با خطر بروز سرطان تیروئید رابطه مستقیم دارد، گفت: پزشکان باید از تجویز بی رویه رادیولوژی خودداری کنند.

کریمی اضافه کرد: خطر بروز سرطان تیروئید با انجام رادیولوژی های متعدد بیش تر در کودکان، خطرناک است ولی این فاکتور هم قابل پیشگیری است.

وی تصریح کرد: استفاده از محافظ (شیلد) جلوی گردن حین انجام رادیوگرافی های دندان و پرهیز از سی تی اسکن می‌تواند از عوامل پیشگیرانه خطرر بروز سرطان تیروئید باشد.

این متخصص گوش و حلق و بینی خطاب به پزشکان، تاکید کرد که پزشکان و دندانپزشکان باید هنگام تجویز درخواست های رادیولوژی، مضرات این تصویر برداری را در نظر داشته باشند.

کریمی وجود توده در جلوی گردن، تغییر صدا و اختلال در بلع از جمله علائم بیماری تیروئید برشمرد و گفت: با مراجعه به موقع بیمار، این بیماری به خوبی کنترل و درمان می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.