348

پوکی استخوان گریبان گیر ۱۰ درصد ایرانی ها

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

رییس مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه تهران از ابتلا ۱۰ درصد ایرانی ها به پوکی استخوان خبر داد.

پوکی استخوان گریبان گیر ۱۰ درصد ایرانی ها

پوکی استخوان یا استئوپروز یک اختلال اسکلتی است که بیشتر در دوران کهنسالی بروز می کند و ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار می دهد.همچنین کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین، ویتامین D و استعمال دخانیات سبب پوکی استخوان می شود.

این بیماری علامت اولیه ای ندارد و زمانی بروز می کند که یکی از استخوان ها ( معمولا استخوان لگن و مچ) می شکند؛ به همین دلیل به آن بیماری خاموش گفته می شود.

دکتر احمدرضا جمشیدی درگفت وگو با خبرنگارعلمی ایرنا با بیان اینکه این بیماری در زنان یائسه شیوع بیشتری دارد، افزود:با آموزش و افزایش آگاهی می توان از افزایش مبتلایان به این بیماری پیشگیری کرد.

وی با اشاره به کمبود ویتامین D در بین ایرانی ها و اینکه افراد مبتلا به پوکی استخوان ویتامین D پایین دارند، ادامه داد: احتمال دارد کمبود این ویتامین سبب نرمی و پوکی استخوان شود که این موضوع باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

جمشیدی بهترین دوران برای افزایش تراکم استخوان را سن بلوغ اعلام کرد و گفت:دردوران بلوغ ( ۱۰ تا ۱۶ سالگی )

باید با تغذیه مناسب و ورزش از بروز این بیماری جلوگیری کرد.رییس مرکز تحقیقات روماتولوژی، ورزش و تغذیه مناسب بهترین راه پیشگیری از پوکی استخوان دانست و گفت: مردم با استفاده از رژیم غذایی مناسب و مواد لبنی می توانند از بروز این بیماری پیشگیری کنند.

جمشیدی استفاده از نور خورشید را در کاهش این بیماری موثر دانست و گفت:این بیماری درمناطقی که نور آفتاب کمتر است شیوع بیشتری دارد.

بیستم اکتبر (۲۹ مهرماه) روز جهانی پوکی استخوان نامیده شده است. هدف از نامگذاری این روز افزایش آگاهی جهانی در مورد پیشگیری، تشخیص و درمان پوکی استخوان و بیماری های متابولیک استخوان است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.