326

آیا کاهش وزن، سوخت و ساز بدن را کند می‌کند؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

متابولیسم پایه میزان انرژی‌ است که بدن در حالت استراحت می‌سوزاند تا انرژی لازم برای فعالیت ارگان‌ها را تامین کند.

آیا کاهش وزن، سوخت و ساز بدن را کند می‌کند؟

کاهش وزن سبب می‌شود تا میزان کالری که می‌سوزانید کم شود، اما آیا این به امر روی متابولیسم بدن هم اثر می‌گذرد؟ در حقیقت بسیار دشوار است که میزان متابولیسم پایه بدن را محاسبه کرد و تشخیص داد که آیا کند می‌شود یا خیر.

نتایج مطالعات نیز یکسان نیست، برخی‌ از تحقیقات نشان داده که افراد چاقی که وزن کم می‌کنند به تدریج متابولیسم کندتری خواهند داشت و این امر به کم کردن بیشتر وزن لطمه می‌زند. نتایج دیگر حاکی‌ از آن است که کاهش وزن می‌تواند بدون اثر منفی به روی میزان سوخت و ساز بدن در طولانی مدت انجام بگیرد.

نکته‌ی مهم دیگر این است که سوخت و ساز پایه بدن تا حدود زیادی به ژنتیک فرد وابسته است و به همین علت بین افراد متفاوت است.

چه فاکتورهایی می‌تواند موثر باشد

نتایج آخرین مطالعات نشان داده است که کم کردن وزن با میزان سوخت و ساز بدن در ارتباط است. به احتمال زیاد افرادی که برای کم کردن وزن کالری مصرفی خود را به شدت کم می‌کنند معمولا متابولسیم بدن آنها کندتر میشود.

این می‌تواند به این علت باشد که کاهش شدید کالری در مدت زمان کوتاه بدن شما را در شرایط گرسنگی سریع گذاشته و این یک پاسخ طبیعی از سمت بدن خ برای مقابله با آسیب رسانی به ارگان‌های بدن است.

توصیه متخصص تغذیه

متخصص تغذیه ما بر این باور است که بهترین توصیه که می‌توان به افراد برای کاهش وزن داشت این است که به سمت رژیم‌های بروند که آنها را آهسته تر به کاهش وزن نزدیک می‌کند، چه هدف شما ۵ کیلو یا ۵۰ کیلو کم کردن وزن باشد.

جدای از تاثیر احتمالی‌ روی سوخت و ساز پایه بدن، کاهش وزن آهسته و منطقی به شما کمک می‌کند که عادات غلط غذایی خود را برای همیشه اصلاح کنید و همینطور بدن شما در خطر کمبود مواد مغذی ضروری قرار نخواهد گرفت.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.