654

نور آبی مانیتور چه تاثیری روی چشمان شما دارد؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

آیا نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر و تلفن به چشم شما آسیب می‌رساند؟ در این مطلب به  عوارض جانبی خشکی و درد گرفتن چشم و اینکه چگونه میزان تماس چشم با نور آبی صفحه مانیتور را کم کنیم پرداخته شده است.

نور آبی مانیتور چه تاثیری روی چشمان شما دارد؟

اولین کاری که در صبح بعد از بیدار شدن از خواب می‌کنید این است که موبایل خود را روشن و پیامهای دریافتی یا اخبار را نگاه می‌کنید. بعد از آن به محیط کار می‌روید، جایی که در تمام طول روز به صفحه کامپیوتر نگاه می‌کنید. بعد از برگشت از کار دوباره به سراغ تبلت، کامپیوتر و یا تلویزیون می‌روید تا فیلم تماشا کنید یا مطلبی بخوانید.

در انتهای شب چشمان شما چه احساسی‌ دارند؟! بسیاری از ما این برنامه زندگی‌ را داریم و مدت زمان بسیار زیادی را به صفحه موبایل نگاه می‌کنیم، اما تا چه میزان نگاه کردن طولانی مدت به صفحه مانیتور برای چشم شما خطر دارد؟

جواب این سوال زیاد واضح نیست. بعضی‌ از پزشکان چشم بر این عقیده هستند که نور آبی صفحه نمایش روی سلامت چسم شما اثر منفی‌ دارد. نور آبی می‌تواند از این جهت خطر داشته باشد که توسط مردمک چشم فیلتر نمی‌شود و مستقیم به سمت پرده پشت چشم شما می‌تابد.

بعضی‌ متخصصین بر این عقیده هستند که همین موضوع مهمترین عامل خطرساز می‌تواند باشد، اما هنوز تحقیقات علمی‌ این موضوع را ثابت نکرده است. به این موضوع می‌توان از زاویه دیگر هم نگاه کرد، تصور کنید که ماهیچه چشم شما برای مدت طولانی درگیر نگاه کردن و پردازش نوری است که به آن می‌تابد و شما به آن کمترین استراحت را می‌دهید.

درست مثل سایر اندام‌های بدن این امر می‌تواند سبب خستگی‌ چشم شود. از سوی دیگر آن چیزی که تحقیقات آن را ثابت کرده، این است که نگاه کردن به نور آب روی هورمون تنظیم کننده خام ملاتونین اثر می‌گذرد و می‌تواند منجر به کم خوابی‌ شود.

راه حل کم کمک به چشم

اولین قدم این است که به چشمان خود به میزان کافی‌ استراحت دهید، بهترین روش این است که هر ۲۰ دقیقه کار کردن با مانیتور به چشمان خود حد اقل ۲۰ ثانیه استراحت دهید، آنها را ببندید و آرام با انگشتان خود مالش دهید.

سپس چند بار پلک بزیند، شستشوی صورت هم بسیار موثر است چرا که سبب رساندن کمی‌ رطوبت به چشم شما می‌شود.سعی‌ کنید که میزان استفاده از دستگاه الکترونیک را کم کنید و همینطور از نرم افزارهای کم کننده نور آبی برای صفحه موبایل استفاده کنید.

بسیاری از گوشی‌ها امروزه این امکان را دارند که در وضعیت شب قرار بگیرند این حالت را همیشه فعال نگاه دارید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.