310

۴ کار ساده برای بهتر خوابیدن

|
0 دیدگاه

هیچ چیزی به اندازه اینکه نتوانید درست بخوابید خسته‌کننده‌ نیست.

۴ کار ساده برای بهتر خوابیدن

مخصوصاً زمانی که سر خود را بلند می‌کنید و به ساعت نگاه می‌کنید و می‌بینید که نیم ساعت دیگر باید سر کار باشید.این به معنای آن است که قرار است روز مزخرفی داشته باشید!

یک خواب شبانه بی‌کیفیت می‌تواند روز بعدی شما را بدون اینکه شروع شده باشد خراب کند. اما استفاده از قرص‌های خواب و گرفتن مرخصی تنها راه‌حل شما نیستند.

صبح‌ ها تمرین کنید

زمان خواب شما می‌تواند یک دنیا تفاوت روی کیفیت خواب شما بگذارد. تمرین در صبح می‌تواند عمق خواب شما در شب بالاتر ببرد.چرا؟ به خاطر هورمون کورتیزول و ملاتونین است.

همان طور که می‌دانید کورتیزول هورمون استرس است. این هورمون معمولاً در صبح خیلی بالاست (۶-۸ صبح) دلیلش هم این است که به این صورت از خواب بیدار می‌شوید. ملاتونین در غده پینه آل تولید می‌شود و به خوابیدن شما کمک می‌کند. بدن شما به طور طبیعی شب‌ها مقدار بیشتری از آن را تولید می‌کند.

یک رابطه‌ی معکوس بین کورتیزول و ملاتونین وجود دارد. اگر کورتیزول بالا باشد ملاتونین پایین می‌آید. اگر کورتیزول در عصرها به خاطر فعالیت‌های بدنی بالا باشد ملاتونین کار سختی برای آرام کردن شما دارد.

در تاریکی بخوابید

شاید بگویید این دیگر چه توصیه‌ای است؟! اما افراد زیادی بدون اینکه بدانند در اتاق خود نورهای زیادی را پنهان کرده‌اند.

مسئله فقط برای چشم‌های شما نیست. پوست ما هم گیرنده‌های نوری دارد. بنابراین پوست هم نور را جذب می‌کند. در کمال تعجب باید گفت نور ماه به خاطر طیف نوری خود چنین اثری ندارد اما نور چراغ خیابان یا همسایه‌ی شما اثر منفی روی کیفیت خواب شما می‌گذارد. توصیه می‌کنم برای پنجره‌های خود حتماً از یک پرده ضخیم استفاده کنید.

مواد غذایی تقویت کننده خواب را مصرف کنید

هر چیزی که شما می‌خورید روی تولید و عملکرد ملاتونین شما اثر  می‌گذارد. از آبمیوه گیلاس استفاده کنید که منبع طبیعی ملاتونین است. از مرغ استفاده کنید که حاوی تریپتوفان است که تشکیل‌دهنده سروتونین است که خود یکی از مواد تشکیل دهنده ملاتونین است.

ملاتونین به صورت مکمل نیز وجود دارد که بسیار موثر است.

بین ساعت ۹ تا ۱۱ به رخت و خواب بروید

این بازه زمانی برای شروع به خوابیدن بسیار مناسب است.

دمای بدن شروع به پایین آمدن می‌کند و آنزیم‌هایی که وظیفه بازسازی مغز و عضلات را دارند شروع به کار می‌کنند.اگر بیدار بمانید این آنزیم‌ها نمی‌توانند کار خود را انجام بدهند. اگر الان دیرتر می‌خوابید می‌توانید با کمی تمرین بدن خود را عادت بدهید که دقیقاً در این بازه زمانی به خواب بروید.

0 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.