356

آیا داروهای سرطان می تواند باعث ابتلا به روماتیسم شود؟

|
0 دیدگاه

بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید و بیماری های خودایمنی با افزایش خطر سرطان مواجه هستند.

آیا داروهای سرطان می تواند باعث ابتلا به روماتیسم شود؟

بسیاری از افراد مبتلا به روماتیسم از این نکته آگاهند که به دلیل بیماری شان و درمانی که انجام می دهند مانند داروهایی نظیر داروهای بیولوژیکی یا سرکوب کننده های سیستم ایمنی که به جهت درمان به کار می رود، ممکن است در خطر بیشتری برای سرطان باشند،

اما این بیماران و حتی پزشکان آن ها نیز ممکن است ندانند که داروهای سرطان نیز ممکن است باعث ابتلا به روماتیسم شوند. مدت ها است که ارتباط بین سرطان و روماتیسم شناخته شده است. مشخص شده که بیماران مبتلا به روماتیسم در خطر بیشتری برای سرطان ( به خصوص سرطان های خون و کلیه)  قرار دارند.

یک مطالعه که به تازگی در سالنامۀ بیماری های روماتولوژیک انتشار یافته، بیان می کند که آنکولوژیست ها، باید بیمارانی را که تحت درمان با داروهای ایمنی هستند، تحت نظر داشته باشند، زیرا این درمان ها ممکن است آن ها را در خطر بیشتر ابتلا به روماتیسم قرار دهند.

ارتباط با سرطان

بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی و سایر بیماری های خود ایمنی معمولا از ضرورت  این که باید تحت نظر متخصصین گوناگون باشند اطلاع دارند.

بسیاری از بیماران مبتلا به روماتیسم و دیگر بیمارانی که با بیماری های مزمن خودایمنی مواجه هستند، با یک پزشک انکولوژیست یا هماتولوژیست در ارتباط هستند؛ اما بیماران مبتلا به سرطان لزومی ندارد که  با یک روماتولوژیست در ارتباط باشند.

مطابق گفتۀ نویسندگان این بررسی، انکولوژیست ها باید در مورد احتمال ابتلا به روماتیسم در بیماران سرطانی که با داروهای مهار کنندۀ سیستم ایمنی(مهار کننده نقطه آغاز سیستم ایمنی یا ICIs)  درمان می شوند، آگاه باشند.

در این بررسی تیم ۱۳ نفری محققان، ایجاد عوارض مرتبط با سیستم ایمنی را در ۱۳ بیماری که داروهای سرکوب گر ایمنی از نوع ICIs دریافت می کردند، پیگیری بررسی کردند.  میانگین سنی افراد شرکت کننده ۵۸ سال بوده و نوع سرطان هایی که به آن مبتلا بودند شامل سرطان پوست، ریه و سرطان سلول های کلیه بود.

در ادامۀ بررسی ۹ نفر از این بیماران، به بیماری التهاب مفاصل مبتلا شدند که به وسیلۀ عکس رادیوگرافی یا آزمایش مایع بین مفصلی تشخیص داده شدند. چهار نفر از این بیماران نیز به نشانگان شوگرن مبتلا شدند که آن هم یک بیماری روماتیسمی است.

همۀ بیماران مبتلا به سرطان که حین درمان، بیماری های خودایمنی روماتیسمی و دیگر بیماری های خودایمنی را نشان دادند، فقط برای یک زمان کوتاه داروهای سرکوب گر ایمنی از نوع ICIs استفاده کرده بودند و این عوارض در زمان ۹ ماه یا کمتر، بعد از دریافت  ICIsبه این مشکلات دچار شدند.

مراقبت های جدید

محققان بیان می دارند که مشکلات سیستم ایمنی و بیماری های روماتیسمی خیلی سریع اتفاق می افتند.

در نسخۀ کامل این تحقیق، محققان نشان دادند که با توجه به پتانسیل داروهای سرکوبگر ایمنی از نوع ICIs برای ایجاد بیماری های خودایمنی و روماتیسم های مفصلی، بیماران مبتلا به سرطان علاوه بر این که جهت درمان و شناسایی عوارض به متخصص انکولوژیست احتیاج دارند،

جهت پیگیری و درمان عوارض ناشی از داروهایشان احتیاج به متخصص روماتولوژیست دارند.

 این محققان اذعان داشته اند که این همکاری با یک روماتولوژیست نه تنها حیاتی است بلکه می تواند منجر به شناسایی زودرس عوارض روماتولوژیک مرتبط با سیستم ایمنی و درمان زود هنگام این عوارض شود.

 

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.