291

اهداف آن چیزی که فکر می کنید، نیستند!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اهداف آن چیزی را که قرار است به دست آوریم به ما نشان می دهند، نه کاری که باید انجام دهیم.

اهداف آن چیزی که فکر می کنید، نیستند!

اهداف معمولاً به عنوان کوشش های انسان شناخته می شود. معلمان در مدارس به دانش آموزان کمک می کنند تا اهداف خود را گسترش داده و به موفقیت برسند، ورزشکاران برای خودشان اهدافی در نظر می گیرند و تلاش می کنند تا سطح عملکردشان را با توجه به اهدافی که برای خود در نظر گرفته اند، بالاتر ببرند.

افرادی که در سازمان یا مؤسسه ای کار می کنند، برای بالابردن سطح تولیدات خود و افزایش رضایت کارمندان و بالابردن سطح حرفه خود هدف گذاری می کنند.

با وجود صحبت های مختلفی که راجع به اهداف، گستردگی روش های هدف گذاری، نظارت و ارزیابی رسیدن به آن ها می شود، هنوز هم راه هایی که از طریق آن ها به اهداف می رسیم، به خوبی درک نشده است. بسیاری از افراد فکر می کنند که اهداف یک سری رفتار یا دستورالعمل برای عمل کردن به شکلی ویژه هستند،

اما این تعریف در همۀ مواقع صدق نمی کند. حتی اگر اهداف، رفتار خاصی توصیف شوند یا حتی اگر فرد را به دست یابی به موقعیت رضایت بخشی هدایت کنند، خودِ هدف معمولاً در مورد رفتار خاصی نیست.

در واقع اهداف نتیجه یا خروجی تلاش های ویژه هستند نه راه رسیدن یا رفتارهای خاصی که به آن نتیجه می رسد. هدف نقطه ای بوده که می خواهیم به آن برسیم و مانند مقصد است، نه مسیری که برای رسیدن به آن نقطه طی می کنیم.

کارهایی که برای رسیدن به اهداف انجام می دهیم، قطعاً مهم است. کارهای خاصی که برای انجام دادن و رسیدن به یک نتیجۀ خاص انجام می شوند، به طور مشترک و همزمان به اهداف و شرایط و موقعیت محیطی بستگی دارند. در یک مثال ساده، اگر هدف فردی سفارش دادن غذای خاص و ویژه از منو باشد،

دست یابی به این هدف به موقعیت او در رستوران مربوط می شود، به عنوان مثال اگر رستوران خیلی شلوغ باشد، فرد باید خودش به سمت پذیرش رفته و سفارش دهد، اما اگر رستوران خلوت باشد می تواند سفارش را به پیش خدمت بگوید تا او غذا را بیاورد.

این یک مثال بسیار ساده از تفاوت هدف از مسیر رسیدن به آن بود. خب مسلماً اگر فرد بخواهد غذای خاصی را در یک کشور دیگر سفارش دهد، روش رسیدن به هدفش متفاوت تر خواهد بود.

در کلام کلی می خواهیم این را روشن کنیم که دست یابی به هر هدفی، نتیجۀ رفتارهای خاصی است که برای رسیدن به آن انجام می دهیم. نتیجه گاهی چیزی است که ما حس می کنیم، به عنوان مثال حس شادی از کمک به یک فرد دیگر یا حس رضایت از احترامی که به مادرمان می گذاریم.

گاهی کاری است که انجام می دهیم یا تجربه می کنیم، به عنوان مثال دریافت حقوق و خریدن یک وسیلۀ مورد نیاز پس از چند ماه کار سخت یا تجربۀ کاهش وزن پس از رژیم غذایی. ما معمولاً به رفتارمان توجه زیادی نمی کنیم و رفتار را با اثری که برای ما دارد می شناسیم.

پس مهم است که تفاوت بین موقعیت ها و کارهایی که برای رسیدن به اهداف انجام می دهیم را با خود هدف بدانیم. کاهش وزن هدف است، اما کم خوری، ورزش یا درمان هایی که ممکن است انجام دهیم، راه های رسیدن به این هدف.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.