437

اهمیت خودپایشی قندخون

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اگر مبتلا به دیابت باشید، حتماً پزشک تان به شما توصیه کرده که قندخون تان را با دستگاه های مخصوص اندازه گیری کنید.

اهمیت خودپایشی قندخون

بسیاری از شما ممکن است از این کار ترس داشته باشید یا آن را بی نتیجه بدانید؛

اما آیا از مزایای استفاده از این دستگاه آگاه هستید؟ آیا می دانید که این دستگاه می تواند به شما در کنترل قندخون تان و نگهداری آن در سطح طبیعی کمک زیادی بکند؟ در این مقاله و مقاله های بعدی سعی داریم در مورد مزایا، چگونگی کار با این دستگاه و… با شما صحبت کنیم.

حقایقی در مورد دیابت

همان طور که می دانید، دیابت یک بیماری مزمن است که از راه های مختلف باعث افزایش قندخون می شود و از این طریق می تواند ارگان های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهد. در نوع۱ دیابت، پانکراس یا همان لوزالمعده نمی تواند انسولین تولید کند. انسولین هورمونی است که به بدن اجازه می دهد از انرژی موجود در غذاها استفاده کند.

در نوع ۲ دیابت، از دو طریق بدن نسبت به قند واکنش نشان می دهد. در مواردی پانکراس انسولین تولید نمی کند، اما در حالت دوم انسولین تولید می شود، اما بدن نمی تواند از این انسولین به خوبی استفاده کند و سلول ها به انسولین پاسخ نمی دهند که به این حالت مقاومت به انسولین گفته می شود؛

در واقع سلول ها نسبت به انسولین مقاوم می شوند و اجازه نمی دهند که انسولین کار خود را انجام دهد.

بدون توجه به نوع دیابت، افراد مبتلا به این بیماری باید به طور مداوم توسط یک پزشک معاینه شوند. دیابت نوع ۲ در برخی موارد و در مراحل ابتدایی با رعایت رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی مداوم و مناسب و کاهش وزن و بدون دریافت دارو یا با مصرف داروی های خوراکی با دوز پایین، قابل کنترل است؛

اما در برخی موارد باید حتماً با مصرف داروهای خوراکی یا تزریق انسولین تحت کنترل درآید.برای درمان دیابت نوع ۱ باید حتماً انسولین تزریق شود و بدون تزریق انسولین بیمار در مدت زمان کوتاهی دچار مشکلات فراوانی می شود و حتی ممکن است در خطر مرگ قرار گیرد.

اهمیت کنترل سطح قندخون

در بسیاری از افرادی که با دیابت زندگی می کنند، افزایش قندخون می تواند آسیب های قابل توجهی را در برخی ارگان های بدن ایجاد کنند که بعدها به شکایت های اصلی دیابت تبدیل می شوند که شامل:

مشکلات قلبی یا عروقی مانند سکتۀ قلبی یا مغزی.
مشکلات کلیوی که ممکن است منجر به دیالیز شود.
مشکلات چشمی که ممکن است منجر به ضعف بینایی و حتی کوری شود.
مشکلات جنسی مانند مشکلاتی در نعوذ.

مشکلاتی در گردش خون عضوهای بدن که ممکن است به بی حسی موضعی، زخم و حتی قطع عضو منجر شود.

برای پیشگیری از مشکلات ناشی از دیابت، باید قندخون تان را تحت کنترل در بیاورید و خطر افزایش سطح قندخون را کاهش دهید؛ این کار باعث می شود بتوانید تا جایی که ممکن است از عوارض این بیماری پیشگیری کنید.

خودپایشی قندخون به صورت روزانه که به آن خودآزمایی قندخون نیز گفته می شود، درست مانند تغییر شیوۀ زندگی و مصرف دارو، یکی از بخش های ضروری مدیریت دیابت است.

خودآزمایی قندخون به شما این امکان را می دهد که تأثیر کارهایی که برای کنترل دیابت انجام می دهید را ببینید این کارها شامل:

تغییر رژیم غذایی؛
کاهش وزن؛
انجام فعالیت بدنی؛

مصرف داروها و تزریق انسولین است.

هنگامی که با دستگاه اندازه گیری قند یا گلوکومتر، قندخون تان را اندازه می گیرید و قندخون تان بالاست، می توانید کارهایی انجام دهید و با رعایت مواردی، آن را به سطح نرمال برسانید. کارهایی که می توانید برای پایین آمدن سطح قندخون انجام دهید، تغییر رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی یا ملاقات با پزشک و افزایش میزان مصرف دارو است.

هنگامی که میزان قندخون تان بیش از اندازه بالا باشد، باید با پزشک تان در این مورد صحبت کنید تا ایشان راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.